Agatha Raisin i śmierć przed ołtarzem

Okładka książki Agatha Raisin i śmierć przed ołtarzem M.C. Beaton
Okładka książki Agatha Raisin i śmierć przed ołtarzem
M.C. Beaton Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Agatha Raisin (tom 20) kryminał, sensacja, thriller
Agatha Raisin (tom 20)
An Agatha Raisin Mystery, There Goes the Bride
Edipresse
2013-04-15
2013-04-15
Mirosława Zajączkowska
kryminał Londyn Agatha Raisin M. C. Beaton

Agatha Raisin (tom 20) z niepokojem i niechęcią myśli o zbliżającym się ślubie swojego eksmęża, Jamesa Laceya. Choć głowę zajmuje jej czarujący Francuz, nie może zapomnieć o przeszłości. Gdy wreszcie postanawia definitywnie odpuścić sobie osobę Jamesa, okazuje się, że jego młoda narzeczona zostaje zabita kilka minut przed złożeniem przysięgi małżeńskiej. Główną podejrzaną... jest oczywiście Agatha.

Dobry tom - dużo cierpkiego humoru i sporo nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Powieść nie ocieka brutalnością, napięcie powoli rośnie, ma swój specyficzny, brytyjski klimacik. Nie jest to literatura wysokich lotów, ale może uprzyjemnić wieczór.

Komu mało książki, może się zdecydować na serial - dotąd wyszły 4 sezony po 6 odcinków. Kryminał z Ashley Jensen w roli Agathy Raisin oparty jest naperypetiach ekscentrycznej Angielki.

Powieść przeczytana w październiku 2020 roku.

60/180/2022
Oooo, tym razem zamachów na Agatkę jest aż kilka! I romanse. Brakuje tylko ballad. Ani lepsza ani gorsza od pozostałych. Mi ta seria pasuje. Poza tym, że nieodmiennie wnerwia mnie hasło na okładce, jakoby Agatha to nowa panna Marple.
A Kopernik była kobietą.
PS. Niestety tłumaczenie takie sobie. Ze trzy razy zęby mi zgrzytnęły. Np. przy "mam straszny czas!". Po polsku to się raczej ma zły okres. Czasem mam wrażenie, że te książki to teraz wujek Google tłumaczy.

60/180/2022
A Kopernik była kobietą.

Trudno ogarnąć tego Jamesa, który dla świętego spokoju... jest w stanie się ożenić. Czy zdecydowałby się jednak zabić narzeczoną? Bo tak to wygląda... Agata rozwiąże i tę zagadkę

Audiobook
Lektor: Paulina Holtz
Ocena: 9/10

Zdecydowanie jeden z najlepszych lektorów w Polsce, spośród lektorek jest najlepsza!

Audiobook
Lektor: Paulina Holtz
Ocena: 9/10

Na przykładzie tej serii widać najlepiej, jak dużą rolę odgrywa tłumacz, który często ma możliwość wyboru takiego lub innego słowa, odpowiadającego oryginałowi. Ta seria tłumaczona jest na przemian przez dwie tłumaczki: Mirosławę Zajączkowską i Monikę Łesyszak. Mnie zdecydowanie bardziej odpowiadają tomy tłumaczone przez tę ostatnią, bo uważam, że lepiej oddają atmosferę angielskich wsi i cierpki humor Agathy. Mimo to uważam tom 20 za jeden z lepszych w tej serii ze względu na akcję i jej niespodziewane zwroty.
Dobra rozrywka, polecam.

Dobra, lekka opowieść o Agacie Raisin. Podobała mi się ze względu na brytyjskie poczucie humoru bohaterów. Moje pierwsze spotkanie z autorką... nie rzuciło mnie na kolana, ale też nie zniechęciło do sięgnięcia po dalsze tomy.

Raczej nie sięgnęłabym po książkę i sama ją przeczytała, aczkolwiek przesłuchanie jej jako audiobooka, w wykonaniu Pauliny Holtz nadrabia wszystko. Takie przyjemne "czytadełko" bez efektów WOW.

M.C. Beaton

M.C. Beaton

Tym razem Agatha wpada w trochę większe tarapaty, śmierć narzeczonej byłego to dopiero początek. Styl do jakiego przyzwyczaiła nas M.C. Beaton.

Fantastyczna

Fantastyczna