Ateny i wyspy greckie. Wakacje na walizkach

Okładka książki Ateny i wyspy greckie. Wakacje na walizkach praca zbiorowa
Okładka książki Ateny i wyspy greckie. Wakacje na walizkach
praca zbiorowa Wydawnictwo: G+J turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
G+J
2013-01-01
2013-01-01
Przewodnik Grecja Ateny Wypsy greckie

Ateny to największe miasto oraz stolica Grecji. Jest to miasto, które powstało ponad 2500 lat temu . Jest to miejsce, bez którego przypuszczam , że nie byłoby współczesnego świata, takim jak jest obecnie. Teraz Grecja i same Ateny nie schodzą ust chyba nikogo. Niestety, ten piękny ktaj, który był, jest i będzie częścią Europy i świata boryka się z finansowym krachem, to nie można mu odmówić dziedzictwa, które ma wpływ na wszystkich.

Ateny to miasto jedyne, które łączy współczesność ze starożytną historią. Miasto leży pośród czterech wniesień : Egaleo, Parnitha, Imittos, Pentelikon, a mimo to może się pochwalić 120 km pięknych plaży i nabrzeży. Ateńczycy mogą się także pochwalić piękną i słoneczną pogodą. Trzysta dni w roku , to te cieplutkie, więc nic dziwnego, że turyści napływają tłumnie do tego kraju. Ale same Ateny oraz przylegające do Grecji wyspy ( a najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Wyspy Egejskie, Koftu , Wyspy Jońskie i inne) są czymś cudnym i niepowtarzalnym. Turysta ma ogromny wybór w atrakcjach turystycznych i bez dobrego drogowskazu w postaci przewodnika ani rusz.

Dla turystów, którzy pragną odwiedzić Grecję ukazał się przewodnik z cyklu podróży Nationale Geographic "Ateny i wyspy greckie". Autorką jest Joanna Kakissis, która mieszka w Grecji , więc "wie, co w trawie piszczy". Autorka urodziła się i dorastała w USA, w stanie Dakoda. Jej teksty ukazują się m.in. w takich gazetach i tygodnikach, jak: 'New York Times", "Time", "Washington Post" czy " Financial Times". Współpracuje też z internetowym portalem turystycznym World Hum oraz amerykańską rozgłośnią National Public Radio. Wykładała dziennikarstwo i eseistykę. Dużą podróżowała po Grecji, koneksje rodzinne łączą ją z Kyparissą, w zachodniej części Pelopenezu, ską d pochodzi jej ojciec oraz z Kretą skąd pochodzi jej matka.

Na terytorium Grecji składają się:stały ląd oraz ogrom większych i mniejszych wysepek. Taka rozrzucona ludność kraju tworzy różnorodność kultur, obyczajów, tradycji , ale także wielorakość nastojów ludzi, aury pogody itp. I właśnie o tym jest ta książka.

Przewodnik jest podzielony na części . Czytelnik zaczyna od poznania historii Aten. Od starożytności , aż do dnia współczesnego. Autorka opisuje Ateny , jako miastko sprzeczne ze sobą. Z jednej strony bardzo stare, z mnóstwem starożytnego dziedzictwa narodowego, jak chociażby Akropol, Erechtejon czy Panteon. Z drugiej zaś strony jest to miasto wiecznego chaosu i zlepka obywateli przybywający do stolicy zewsząd, z nowoczesnymi stadionami , butikami mody, tawernami itp.

Bardzo dokładnie jest omówiona ateńska sztuka i kultura. W przewodniku czytelnik odnajdzie wiele faktów, nazwis sławnych i niezapomnianych twórców , jak również fotografię najwspanialszych dzieł sztuki. Czytelnik znajdzie także mapki, gdzie szukać ciekawostek, ale gratką są dane kontaktowe (marginesy) ciekawym miejsc , muzeum czy ośrodków.

Kolejne podrozdziały dotyczą już konkretnych wysp, na które nie wypada, a należy się udać . Ciekawą wyspą jest Rodos, które w swej obyczajowości bardziej, by pasowały do Turcji niż do greckich klimatów. Ale dlaczego, skoro Rodos zawsze było terenem należącym do Grecji. Na ten stan ma wpływ położenia wyspy. Leży ona zaledwie 18 km od Turcji, więc siłą rzeczy wpływ tureckiej społeczności.

Najciekawszym rozdziałem dla turysty będzie ostatni rozdział. Turysta znajdzie tam indeks hoteli, restauracji, muzeum i wszystkiego , co potrzebne w drodze. Podział na miejsca jest jasny i czytelny. A każde miejsce jest zaopatrzone w dane adresowe i krótką charakterystykę.

Chciałabym zwrócić na wydanie samej pozycji. Nie jest ona obszerna, ale zawiera tak wilee użytecznych informacji, że nie sposób tego wszystkiego opisać. Lektura ma tak wiele , cudownych i barwnych fotografii, że portfel sam się otwiera, by odkładać na wyjazd do Aten. Więc jeśli chcesz się dowiedzieć co to mesedhes, mniszka śródziemnomorska oraz jaką rolę dla Greków stanowi jarmark , to poczytajcie i jedźcie.Polecam gorąco.

• Przewodniki
  • Grecja i jej wyspy
  • Rok 2013
  • Podróżnicze
  • Porady

Dodaj cytat z książki Ateny i wyspy greckie. Wakacje na walizkach