rozwiń zwiń

2013-03-01
Data 1. wydania:
2010-04-06
Radosław Bolałek
pluto osamu tezuka naoki urasawa manga

Okładka książki Dororo i Hyakkimaru #5 Satoshi Shiki, Osamu Tezuka
Ocena 7,4
Dororo i Hyakk... Satoshi Shiki, Osam...
Okładka książki Dororo i Hyakkimaru #4 Satoshi Shiki, Osamu Tezuka
Ocena 7,2
Dororo i Hyakk... Satoshi Shiki, Osam...

Część ósmą można określić mianem świetnego zakończenia świetnej serii, która pod wierzchnią warstwą sci-fi skrywała swoją nietuzinkową głębię. Urasawa w typowy dla siebie sposób podaje bowiem tutaj czytelnikowi pewną wciągającą historię, w której każdy będzie mógł doszukać się pewnych innych ukrytych znaczeń. Złożoność interpretacji treści staje się więc wielkim atutem mangi, która na stałe zagościła już w panteonie najlepszych komiksów. Pluto #8 to również satysfakcjonujące zakończenie wielu wątku (które jednocześnie nadal mają dość otwartą strukturę). Jest to również doskonała okazja dla autora, aby skumulować tutaj masę różnorakich emocji (przewijających się w poprzednich tomach). Dawka mocnej akcji jest tu tylko pretekstem, aby wymusić zarówno na bohaterach, jak i samym czytelniku refleksję nad pewnymi złożonymi problemami. Całość fabuły podana jest tu w takiej formie, że spodoba się ona zarówno miłośnikom klarownych zakończeń, jak i tym którzy uwielbiają analizować każdy najdrobniejszy detal komiksu i szukać w nich większego przesłania.

Opinia calej serii.
Wciagajaca i ciekawa historia. Bardzo spodobaly mi się uczucia targajace robotami, negatywne nastawienie innych ludzi do nich.
Ciekawy watek kryminalny, dobrze napisana fabula. Jak tylko dotarly do mnie pozostale tomy, to przeczytalam je na jednym posiedzeniu. Bardzo wciaga i ciezko się oderwac.
Mange czyta się bardzo szybko.
Kreska ladna, szczegolowa.
Mange polecam.

Opinia calej serii.
Mange czyta się bardzo szybko.
Kreska ladna,...

Opinia zbiorcza tomy 2-8

Pierwszy tom bardzo mi sie podobal, ale kolejne moj entuzjazm mocno ograniczyly.
Liczylem na wiecej pytan o transhumanizm, na obraz spoleczenstwa, w ktorym roboty sa integralna (ale czesto jeszcze dyskryminowana) czescia oraz na kryminalne sledztwo ukazujace jakas duza intryge.

A niestety calosc dryfowala mocno w jakies dziwne rejony postwojenne (z odniesieniem do Iraku), w malo rozsadne zachowania bohaterow, w "epickie" walki, ktorych praktycznie nie widac, a sledztwo to wlasciwie jezdzenie i gadanie z kolejnymi "waznymi" postaciami... Sa fajne okruchy, sa ciekawi bohaterowie i niebanalne pytania, ktore komiks stawia, sa wzruszajace sceny.

Ale nie tego sie spodziewalem i jednak dla mnie to rozczarowanie. Ciekawy komiks, ale do kolekcji jednak nie trafi.

Opinia zbiorcza tomy 2-8

A niestety calosc dryfowala mocno w jakies dziwne rejony postwojenne...

Sięgając po mangi od Hanami mam pewności, że będzie to pozycja ambitniejsza. Będzie to coś więcej niż tylko "przeczytaj i zapomnij". I nie zawiodłam się. W tym wypadku poruszamy emocje raczej negatywne, czyli: smutek, żal i nienawiść. Jest możliwe, że uroni się łezkę czytając co niektóre fragmenty. Ale jak to w mangach bywa, czymże by ona była gdyby nie miała pozytywnego zakończenia.
Manga uczy, choć mnie nie bawi ta pozycja, ale skłania do myślenia. Co przy dzisiejszych odmóżdżaczach jest bardzo miłą, a nawet poszukiwaną odmiana.
Komu polecam? Wszystkim dorosłym. Pokusiła bym się nawet na stwierdzenie, że osobą które z mangą nie mają po drodze, a chcieli by zacząć z nią przygodę.

Na półkach: , , , ,

CZAS PRZEBUDZENIA

Nadszedł czas wielkiego finału „Pluto”. Po siedmiu tomach zagadek, mieszania tropów, nieustającej akcji i wzruszeń, znakomita opowieść wreszcie dobiega końca. Wszystkie elementy wskakują w końcu na swoje miejsce, pojawia się wiele zaskoczeń, a całość zachwyca oraz spełnia pokładane w niej oczekiwania. I to w jakże znakomitym stylu.

Całość recenzji opublikowana na moim blogu: http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2017/12/pluto-8-naoki-urasawa-osamu-tezuka.html

CZAS PRZEBUDZENIA

Całość recenzji...