Powiastki wschodnie

Zysk i S-ka
2013-03-11
2013-03-11

Okładka książki Przemoc. Nie! Serge Bloch, Dominique de Saint Mars
Przemoc. Nie! Serge Bloch, Domini...
Okładka książki Wierzbowa 13. Opowieści z Wierzbowej 13 Natalia Usenko, Danuta Wawiłow
Wierzbowa 13. ... Natalia Usenko, Dan...
Okładka książki Błotne kąpiele Gaby Goldsack, Steve Smallman
Błotne kąpiele Gaby Goldsack, Stev...

Piękny język, ponadczasowe przesłanie, historyczna wartość i bardzo ładne wydanie... oraz niezwykle klimatyczne i oryginalne ilustracje - POWIASTKI WSCHODNIE w interpretacji i spod pióra niezrównanego Ignacego Krasickiego. Warto je mieć i zdecydowanie warto przeczytać.
Książka zawiera dziesięć powiastek, przypowieści, które mają w sobie wiele z baśni - można rzec, że baśnią są. To mądre historie z jasnym morałem, bardzo tradycyjne, czerpiące z kultury wschodu. Czyta się je z zainteresowaniem, choć ich oczywistość może wydawać się dzisiejszemu czytelnikowi... cóż... zbyt oczywista - bo przecież, my dzisiaj, to wymagamy pokrętnych, pseudomoralnych bredni. Myślę, że nikomu nie zaszkodzi przejrzysty charakter tych utworów.
Jestem także zauroczona ilustracjami Aleksandry Michalskiej-Szwagierczak. Idealnie uchwyciła atmosferę POWIASTEK WSCHODNICH. Mamy obrazy kolorowe i czarno białe, niemal szkice -a wszystko zachowane jest w jednym, spójnym stylu.
Aby was zachęcić to tej lektury przytoczę zdanie, które wydawca Zysk i S-ka postanowił umieścić na okładce "Książka - nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzania." (Ignacy Krasicki)

myśl złota - ponadczasowa
8/10
Wydawnictwo Zysk i S-ka

"Powiastki wschodnie" autorstwa Ignacego Krasickiego zostały wydane ślicznie - kredowy papier, twarda oprawka, mnóstwo kolorowych, klimatycznych obrazków - no, pozycja w sam raz dla dzieci!
Otóż absolutnie nie!
Oczywiście są to historie piękne i posiadające szlachetne morały, ale język, jakim je spisano podchodzi pod pióro Sienkiewicza, więc o ile ja czasem miałam problemy ze zrozumieniem tekstu, to małe dzieci nie odnalazły by się wcale.
Ale nie jest to żaden minus, to po prostu pozycja dla nieco starszych czytelników ;)

Polecam bardzo. Moje ulubione opowiadanie nosi tytuł "Juzup" i opowiada o miłości pomiędzy synem i ojcem. Ostatnie jego zdanie wciąż słyszę w głowię.

Otóż absolutnie nie!

Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com

Niektórych może dziwi obecność na moim blogu recenzji książki, która jest teoretycznie skierowana do dość młodych czytelników. Napisałem "teoretycznie", ponieważ w rzeczywistości z utworów arcybiskupa gnieźnieńskiego mogą skorzystać osoby z różnych grup wiekowych. Dla dzieci są świetną bajką (dodatkowo atrakcyjnie zilustrowaną),a dla starszych czytelników zbiorem wskazówek i prawd o życiu.

Każda z opowieści zawiera morał. Dotyczy innej prawdy życiowej i nakłania do określonych postaw. Szczególnie książką powinni zainteresować się miłośnicy historii. Ignacy Krasicki nie pisał przecież swoich utworów w oderwaniu od rzeczywistości. Tworzył w określonej przestrzeni, w określonym czasie. W opowieściach możemy się więc doszukiwać odniesień do postaw ówczesnych Polaków, ich stosunku do wiedzy czy moralności. "Powiastki wschodnie" świetnie czyta się odnosząc zawarte w tekście konkluzje do sytuacji społeczno - politycznej w XVIII wieku.

Biskup warmiński pochwala rozsądek, trzeźwe ocenianie swojej sytuacji życiowej, ostrożność w podejmowaniu wyborów, miłosierdzie dla innych i zwyczajną ludzką życzliwość. Gani zaś ryzykanctwo, sprzeniewierzanie się radom rodziców, egoizm, a także łamanie danego słowa.

Nie sposób nie zwrócić uwagi na język, którym posługuje się "książę poetów polskich". Celny i precyzyjny, ale jednocześnie wyszukany. Tekst nie znudzi nas ani na moment. Warto czytać te opowieści dzieciom. Oprócz samej przyjemności dla nich, dodatkową korzyścią będzie poszerzanie ich słownictwa.

Morały opowieści są uniwersalne. Aktualne były w dobie oświecenia, ale nie straciły na wartości w XXI wieku. Lektura jest szybka, łatwa i przyjemna, co nie oznacza, że pozbawiona głębszych wartości. Wszak "Powiastki wschodnie" pisał Prymas Polski! "I śmiech niekiedy może być nauką, kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa" - posłuchajmy rady Ignacego Krasickiego i uczmy się śmiejąc się z naszych przywar, których z pewnością nikomu nie brakuje.

Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com

Dziś kolejna porcja klasyki literatury. Autora tejże książki nikomu nie muszę przedstawiać, bo Ignacy Krasicki jest z pewnością wszystkim doskonale znany. Ale książka, o której będę dziś pisała, na pewno jeszcze nie. Tak więc dziś przeniesiemy się na wschód. Do krajów o bardzo odmiennej kulturze niż nasza. Myślę, że to będzie dla nas miła odmiana.

"Powiastki wschodnie" to nic innego jak zbiór różnego rodzaju historyjek, które nie tylko bawią, ale również uczą. Są to bowiem powiastki z bardzo wyrazistym i łatwym do zapamiętania morałem. Autor snując swe opowieści uczy swoich czytelników wartościowych rzeczy. Poruszane są tu bowiem tematy dobrze nam znane. Nie koniecznie z najbliższego otoczenia, ale z pewnością każdy spotkał się z nimi choć raz.

I tak sięgając po książkę możemy poczytać o pewnym władcy, który za wszelką cenę poszukiwał szczęścia, lecz niestety nic nie sprawiało mu radości, o niezwykłym darze konającego ojca dla swych trzech synów, o chciwym sąsiedzie i tym jak go drugi sąsiad przechytrzył i wielu innych. Każda z tych powiastek chwali wartościowe cechy człowieka jak pracowitość, uczciwość, trzeźwość itp. Za to wady ludzkiego charakteru jak chociażby chciwość, skłonność do hazardu, brak zdrowego rozsądku itp. są bardzo tępione.

Musze przyznać, że mam mieszane uczucia co do tej lektury. Z jednej strony książka jest naprawdę niezwykła. Jest przepięknie wydana. Ma twardą okładkę, bardzo dobrej jakości papier, śliczne ilustracje i elementy ozdobne każdej ze stron. Wszystko to sprawia, że sięgając po tę pozycję wiemy, że jest to lektura z tak zwanej górnej półki. A przy tym samo nazwisko autora książki wiele nam mówi i z miejsca chciałoby się tę lekturę mieć w domowej biblioteczce.

Z drugiej strony treść - tak bardzo mądra i wartościowa, ale jednocześnie również bardzo trudna do zrozumienia dla mojej pięciolatki. Nie dotyczy to absolutnie samej fabuły poszczególnych historii, lecz języka, jakim autor w tej książce się posługuje. Ignacy Krasicki snuje swe opowieści pięknym poetyckim językiem, który porywa nas dorosłych do świata baśni, lecz niestety trochę zniechęca moje dziecko do słuchania. Moja córeczka wielu wyrazów nie rozumie i podczas czytania często musimy się zatrzymać by wyjaśnić sobie pewne zdania czy sformułowania. Z pewnością łatwiej by się nam czytało tę ksiązkę, gdyby była napisana potocznym językiem.

Jest tylko jeden problem. Czy miałaby ona wtedy taki urok? Czy gdyby autor posłużył się zwykłym potocznym językiem książka ta wywarłaby na mnie tak wielkie wrażenie? Myślę, że nie i z pewnością bym niczego w niej nie zmieniała. "Powiastki wschodnie" to piękne historie, które ja sama z przyjemnością poznałam. A jeśli chodzi o moją córeczkę to po prostu zaczekamy. Może za rok lub za dwa książeczka ta będzie bardziej odpowiednia dla mojego smyka? Na pewno tak będzie. I wtedy nie stanie nam już nic na przeszkodzie, by przeczytać tę książkę od samego początku aż do samego końca :)

"Powiastki wschodnie" to...

• Studencko~Filologicznie
  • Lektury na studiach
  • Zysk i S-ka
  • Z konkursów
  • DZIEDZINA: Dla dzieci
  • Wymienię/Sprzedam

Dodaj cytat z książki Powiastki wschodnie