Boy21

Moondrive
Little, Brown
2013-06-18
2013-06-18

Finley jest małomównym nastolatkiem, który uwielbia koszykówkę oraz swoją dziewczynę- Erik. Rzucanie do kosza pozwala mu nie myśleć i odciąć się od rzeczywistości. Najbardziej pragnie dostać się do pierwszego składu drużyny szkolnej, a po ukończeniu liceum wyjechać z miasta że swoją ukochaną. Pewnego dnia, tuż przed rozpoczęciem szkoły i testami do drużyny, jego trener ma dziwną prośbę- zaopiekować się pewnym chłopcem. Chłopcem, który mówi o sobie numer 21 i twierdzi, że pochodzi z kosmosu. Przez pewne wydarzenie, nie z jego woli, przestaję się widywać z Erin. Tracąc już nadzieję na szczęście, Finley dostaje upragniony "list z Hogwartu" i może zacząć nowe, lepsze życie.
Na początku myślałam, że to będzie lekka, komfortowa książka. Jednak wraz z rozwojem historii, zmieniłam zdanie, a nawet były fragmenty przy których uroniłam łzę. Jeśli szukacie smuta ale z happy endem, to na pewno książka dla was. Na pewno kiedyś jeszcze do niej wrócę.

Fabuła książki jest realna, jednak przedstawiony w niej świat jest mi bardzo odległy, zaskakiwał mnie. Relacje między bohaterami są opisane w sposób emanujący ogromnym ciepłem. Miłość przedstawiona językiem, który wydał mi się początkowo dziecinny, ale z czasem zauważyłam jak bardzo mi on odpowiada, jak pięknie tę miłość wyraża. Trudno mi sobie uświadomić, dlaczego ta książka tak mnie poruszyła, ale właśnie dlatego daję jej tak wysoką ocenę

Wartościowa i dająca do myślenia książka, która porusza wiele trudnych tematów, takich jak np. utrata najbliższych, mierzenie się z traumą, patologiczne środowiska, konflikt interesów czy podejmowanie ważnych wyborów. I czyni to w naprawdę ładny sposób - subtelnie i bez nachalnego moralizatorstwa. Wszystkie postacie zostały wykreowane bardzo realistycznie, dzięki czemu czytelnikowi dość łatwo się z nimi utożsamić i zrozumieć ich wewnętrzne rozterki. Z minusów najbardziej rzuca się w oczy dosyć ubogi język powieści (krótkie i proste zdania, niezwykle skąpe opisy),ale domyślam się, że wynikają one z faktu grupy docelowej tej książki. W ogólnym rozrachunku jednak na pewno warto przeczytać ten utwór i zastanowić się nad jego przekazem.

„ Za każdym razem kiedy myślę sobie, że świat jest paskudny, że życie nie ma żadnego znaczenia, przypominam sobie, że to tu jest i zawsze na mnie czeka (…),zawsze mogę spojrzeć w kosmos i się zachwycić (…).Gdy spoglądam w górę, moje problemy robią się takie małe”

Jesteśmy w Belmont- miejscu, gdzie reguły gry ustalają irlandzkie gangi i mafia. Tutaj albo siedzisz cicho, albo twoje jedno źle wypowiedziane zdanie zamieni życie twoje i twoich bliskich w piekło. W tym też mieście spotykamy się z Flynem – małomównym chłopakiem dla którego całym światem jest gra w kosza i jego dziewczyna Erin.
Spokojne życie Flyna nabiera tempa i przechodzi etap zmian w momencie, gdy Trener zjawia się u niego z dość nietypową prośbą. Dla chłopaka słowa trenera są jak świętość więc niewiele myśląc zgadza się spełnić jego prośbę mimo, że już na samym początku pojawiają się u niego obawy co do swojej pozycji w drużynie koszykówki.
„Niezbędnik obserwatorów gwiazd” to powieść o przyjaźni, rodzinie i miłości ale także o nieprzepracowanej traumie i przeciwnościach losu. Lektura niezwykle prosta w swej treści a przekazująca wiele ważnych wartości i napawająca optymizmem na lepsze jutro.

Napisana prostym językiem. Czyta się ją w jeden dzień. Piękna historia o przyjaźni i problemach życia w mieście, gdzie strach wyjść w nocy na ulicę. Zakończenie optymistyczne, dodające nadziei i otuchy. Dobra książka na wakacje.

Do jak wielu rzeczy, które inni noszą w głowach, nie mamy dostępu. Przemyślenia, oceny, myśli. I jednocześnie: jak wiele da się czasem wyczytać między wierszami - w gestach, uśmiechach, postawach.

Słowa to nie wszystko, to nie uniwersalny klucz do ludzkich dusz. Czasem trzeba pomilczec. Zrozumienie, zaufanie. To przychodzi i bez gadania.

O tym między innymi opowiada "Niezbędnik obserwatorów gwiazd", który był moim drugim zetknięciem z twórczością Matthew Quicka.

To naprawdę chce się czytać.

O tym między innymi opowiada...

spoko

spoko

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Jeśli jest to historia dla młodzieży, to, sądząc z komentarzy, młodzież jej nie rozumie. Dla mnie jest to piękna opowieść o przyjaźni, poświęceniu i trudnych życiowych wyborach. Polecam! I to raczej dorosłym

Trochę trudno mi mieć opinie o tej książce - wydaje mi się być bardzo krótka i trochę średnio sensowna. Nie zdążyłam polubić bohaterów ani wczuć się w fabułę.

• 2015
  • 2015