Serce Mistrza

1970-01-01
1970-01-01
Krzysztof Azarewicz
Ezoteryka

Dzieło jest niepodobne do żadnego, które wcześniej poznawałam, więc i forma będzie swoista...

Może niektórzy (tzw. wtajemniczeni) uważają profanów (takich jak np. ja) za niegodnych, ale póki alternatywne sposoby postrzegania wciąż są prześladowane oraz nie ma dosyć naprawdę gotowych, ukrycie i ograniczone zaufanie jest konieczne.

„Następnie nakazali mu opublikować otwarcie całą posiadaną przez siebie tajemną wiedzę, co miało uchronić ją przed nadciągającą katastrofą całej cywilizacji.”, ale czy aby na pewno mamy wierzyć czy nie jest w treści coś zmienione, a bez tego nic nie działa odpowiednio.

Czy inicjacja daje większą odporność ludzkiemu umysłowi, że nie zatraci swego kształtu w miarę zdobywania wiedzy pozostawiając go kompletnie bezradnego wobec własnego ciała? „Czyste szaleństwo stanowi Klucz Inicjacji.” hmm, ciekawe… co to znaczy.. Może też być coś nie tak w moich założeniach wyrażonych w pytaniu.

„Nie dał po sobie znać, iż go zraniono, a przecież zabrano mu miłość, nadzieję i pokój umysłu.” - moim zdaniem wielka to sztuka nie chodzić straumatyzowanym, nieufnym w takich okolicznościach. Sama bym tego chciała dla siebie, jednak póki co w trudnych sytuacjach zbyt kurczowo trzymam się pewnych zachowań, schematów. Nie umiem patrzeć szeroko bez względu na okoliczności, niestety. Jednakże nie powiedziałam jeszcze ostatniego słowa.

Wizje i pozostałe elementy przedstawione bez przesadnej egzaltacji, lecz tonem podniosłym wskazującym na szacunek, a przynajmniej takie odniosłam wrażenie. Ciekawe jest to jego poczucie misji, to jak wszedł w rolę oraz kwestie autorytetów. Również te wpatrzenie w duchowość wschodu i mieszanie z pojęciami znanymi kulturze zachodu...
Nie jestem też pewna czy pod pewnymi pojęciami poprawnie się domyślam co Crowley miał na myśli. Mógł się odwoływać do znanych przez siebie nazw, lecz mogło się tam kryć co innego. Jeszcze pozostaje kwestia języka oryginału.

„Samokontrola nie jest w żadnej mierze wrogiem Wolności, lecz tym, co sprawia, iż jest ona w ogóle możliwa.” - wskazuje na to, że nie jest to ‘róbta co chceta’ bezmyślnie, tylko potrzeba wiele mądrości.

„Następnie nakazali mu opublikować...

Dodaj cytat z książki Serce Mistrza