Największa grabież w historii. Jak bolszewicy złupili Rosję

Sean McMeekin Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Historiai historia
History's Greatest Heist: The Looting of Russia by the Bolsheviks
Aleksandra Czwojdrak
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
rewolucja październikowa historia Rosji bolszewicy 1917-1922 Lenin walka klasowa
History's Greatest Heist: The Looting of Russia by the Bolsheviks
historia
Aleksandra Czwojdrak
Historiai

Książka zawiera fascynujące historie chaosu, zbrodni rodzącego się Związku Radzieckiego oraz pokazuje hipokryzję państw zachodniej Europy. Niestety autor wielokrotnie zbytnio zapędza się w podawanie niezwykle szczegółowych statystyk rabunków poświęcając równocześnie mniej uwagi tle historycznemu, społecznemu oraz gospodarczemu spustoszeń radzieckich rabunków.

W sferze tzw. "public relations" komunizm ma się znacznie lepiej niż faszyzm. O ile faszyzm ma zdecydowane negatywne konotacje, o tyle komunizm często się wybiela. Holokaust jest uznawany za największą i unikalną zbrodnię (faszystowską), a głód na Ukrainie i Gułag są tłumaczone na wiele sposobów, relatywizowane albo ich skala jest poddawana w wątpliwość. Podobnie jest z...

• Historia
  • Rosja, historia, literatura