Cierpkość wiśni

Okładka książki Cierpkość wiśni
Izabela Sowa Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Smak świeżych malin (tom 2) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Smak świeżych malin (tom 2)
Akapit Press
2012-01-01
2001-01-01

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

2038
1981

Odświeżająca, młodość, przyjaźń (i parę innych emocji), a wszystko to w Krakowie.

Ciekawe przedstawienie roku z życia kilku studentów. Książka jest krótka, nie ma w niej długich opisów emocjonalnych bohaterów. Nie oznacza to jednak, że nic się nie dzieje. Autorka jednym zdaniem potrafiła zwrócić uwagę czytelnika, a przynajmniej moją, na mnogość emocji jakie w danej chwili odczuwa bohaterka. Jest opowieść z pozoru łatwa i przyjemna, ale miejscami nakłania do refleksji co tak naprawdę jest w naszym życiu ważne.

Męczyłam ten tytuł prawie tydzień. Czytając odnosiłam wrażenie jakbym czytała brudnopis nastolatki wymyślającej swoją wymarzoną historię. Ani śmieszne ani ciekawe. Niestety strata czasu.

Jak dla mnie nie taka fajna jak części o Malince oraz Kagodzie, ale również przeczytałam z wielką przyjemnością

Znacząco słabsza niż pierwsza część cyklu. "Cierpkość wiśni" opowiada o studentach, a jak wiadomo życie studenckie nikogo nie interesuje (nawet samych studentów). Z literackiego punktu widzenia, książka całkiem poprawna.

Druga z serii. Pierwszej dałam opinię "taka se", druga jest już trochę lepsza. To taka lektura pociągowo- poczekalniowa. Nawet przyjemna.

Na półkach: , , , , ,

Narratorką i główną bohaterką książki jest Wisława, zwana przez wszystkich Wiśnią. Jest to opowieść o paczce przyjaciół mieszkających i studiujących w Krakowie. I o tym, że życie studenta nie jest wcale proste jak nam się wydaje. O wyborach jakich dokonują, rozterkach, wątpliwościach czy obrali dobry kierunek i dylematach oraz popełnianych błędach i konsekwencjach.
Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Polecam dla relaksu.

Książkę...

Niezwykle zabawna, urocza i przyjemna książka przedstawiająca studenckie życie. Pokazuje zwariowane życie studentów, problemy z jakimi się borykają, a także takie uczucia takie jak miłość i przyjaźń, które pomagają w przetrwaniu trudnych chwil. Problemy ukazane w książce są często spotykane, bardzo życiowe. Np. zaborczy rodzice, którzy chcą podejmować decyzje za własne dzieci i nie znoszą sprzeciwu. Rodzice, którzy koniecznie chcą, żeby ich dziecko było geniuszem i święcie wierzą w to, że tak rzeczywiście jest. Dziewczyna, która ubiera się dosyć wyzywająco tapeciaro-tipsiara chodząca na solarium przez wszystkich postrzegana jako głupia, choć w rzeczywistości jest całkiem inteligentna...Można by tak wyliczać i wyliczać...Bardzo podoba mi się ta życiowość w "Cierpkości wiśni". A najbardziej podobała mi się akcja z wiecznie coś naprawiającym Irkiem... :p

Kolejna część owocowej trylogii :) i ta również była naprawdę sympatyczna.
Wiśnia to podobnie jak Malina studentka. Jednak tym razem zamiast problemów miłosno - planowych są problemy rodzinne. Wiśnia w tajemnicy zmienia kierunek studiów. Nie podoba się to jej ojcu, który pokłada w córce wiele nadziei. Wierzy, że Wiśnia, a poprawnie Wisława, powinna zrobić karierę naukową. Taki typ rodzica, który sam dba o przyszłość dziecka.
Wiśnia jednak nie zamierza wracać na stary kierunek. Z powodu napięć rodzinnych wyprowadza się z rodzinnego domu. A dalej? A dalej jest coraz ciekawiej. Historia Wiśni pozwala poznać pełnię studenckiego życia, zwłaszcza w tematyce samodzielnego mieszkania. Nie samotnego, ale samodzielnego. Bohaterka nie zostaje oczywiście sama. Wspierają ją jej przyjaciele. (odwołania do smaku świeżych malin zawsze spoko :D)
Książka podoba mi się ze względu na klimat i narracje 1.os., która pozwala głębiej poznać losy bohaterki. Forma wpisów sprawia, że czytelnik jest bliżej sytuacji bohaterki. Najlepiej zrozumieją ją oczywiście inni studenci, ale moim zdaniem jest to książka dla każdego, kto chce poczytać coś lekkiego :)
Co nie znaczy że książka jest płytka i nie zawiera żadnego przekazu. Jeden z moich ulubionych cytatów daje trochę do myślenia:

"To nie wasza wina, że gracie. Młody człowiek nie jest jeszcze w pełni uformowany, a życie rzuca go w uformowany świat, gdzie musi zachowywać się jak osoba w pełni uformowana. Co zatem robi? Korzysta z gotowych wzorów i schematów i po prostu gra."

Książka ta właśnie pokazuje trudy samodzielnego życia, ale daje też nadzieje do walki. Zwłaszcza zakończenie, które uwielbiam.
Polecam!

Kolejna część owocowej trylogii :) i ta również była naprawdę sympatyczna.

To moja druga książka owocowej serii i ta mi się podobała dużo bardziej niż pierwsza. Na prawdę świetnie się bawiłam czytając ją, może dlatego, że jestem z rocznika 83 a to książka o naszych rocznikach kiedy zaczynaliśmy studia. Niesamowity wehikuł czasu w bardzo zabawnej ale jednocześnie refleksyjnej oprawie. Polecam.