Dieta Agaty

2013-03-20
2013-03-20
9788324519392
dieta przepisy

"Dieta Agaty" to 120 smacznych i prostych przepisów na niskokaloryczne posiłki. Szczerze mówiąc taka kuchnia nie gości często na moim stole, więc pomyślałam, że będzie dla mnie wyzwaniem. Nic bardziej mylnego, przepisy są faktycznie proste, z łatwo dostępnych składników i przede wszystkim są smaczne, co sprawdziłam na domownikach.

Biorąc książkę do ręki widzimy uśmiechniętą dziewczynę z okładki, która zachęca nas do szybkiego zajrzenia do jej wnętrza. Agata Jędraszczak jest autorką kulinarnego bloga kuchniaagaty.pl, a także prowadzi kulinarny program na kanale kuchnia+ (którego niestety nie mam).
Po otwarciu ukazuje się nam spis treści podzielony na 5 działów:
śniadania
przekąski i przystawki
sałatki
zupy i dania główne
ciasta, desery i napoje.

Następna strona poświęcona jest kilku słowom od autorki - świetne, szczere podejście do czytelnika i cytat, który zostaje gdzieś w pamięci na dłużej "Powiedzieć, ze lubię gotować to za mało. Ja to po prostu uwielbiam" - i to widać. Już dalej zaczynają się przepisy - każdy przepis opatrzony jest zdjęciem, czasem większym, czasem mniejszym, ale każda fotografia jest bardzo apetyczna - i co dla mnie jest ogromnym plusem zdjęcia są również autorstwa Agaty.

Przy każdym przepisie jest też kilka słów od autorki, niestety czcionka mi się nie podoba - ciężko się czyta. Natomiast generalnie układ stron jest przejrzysty, dobrze zorganizowany i estetyczny. Przy przepisie podana jest liczba porcji oraz liczba kalorii (opracowana razem z dietetykiem). Większość porcji przygotowana jest dla jednej lub dwóch osób, więc dla niektórych może to być problemem.

Autorka propaguje zdrowe żywienie, dlatego znajdziemy przepisy na zdrowsze wersje np. makaronów , hamburgerów czy pizzy. Niekoniecznie podoba mi się zastosowanie produktów typu light, jakby danie miało być na siłę dietetyczne, a skoro jest pełne warzyw to i tak jest przecież zdrowe.
// wiecej na www.dusiowakuchnia.pl

Biorąc książkę do ręki widzimy...

Dziś przychodzę z kolejną kulinarną pozycją, która niedawno pojawiła się na rynku. Kilka razy wspominałam już, że lubię gotować, a tym samym zaopatrywać się we wszelkiego rodzaju książki czy gazety z przepisami. O pani Agacie nigdy wcześniej nie słyszałam - to pewnie za sprawą tego, iż działa w Internecie oraz na programie kuchnia+, którego niestety nie mam w moim telewizyjnym pakiecie. Ale mam w planach poszukać "Diety Agaty" - programu kulinarnego o tym samym tytule, co książka, w sieci i poprzyglądać się troszkę kunsztowi pani Agaty (choć specjalistką w tej dziedzinie nie jestem).

Dieta Agaty zawiera 120 przepisów na zdrowe, niskokaloryczne potrawy świetnie nadające się zarówno na śniadanie czy obiad, jak i na deser. Podzielona jest na kilka głównych działów: śniadanie, przekąski i przystawki, sałatki, zupy i dania główne oraz ciasta, desery, napoje, dzięki czemu łatwo można znaleźć typ dania, które chcemy przygotować.

Bardzo ważny jest dla mnie w tego typu książkach ich wygląd, cała otoczka ciesząca oczy. Tutaj na szczęście wszystko mi się podoba: zdjęcia, czcionka, kolory, przejrzystość przepisu, to, iż podaną mamy liczbę porcji, która z niego wychodzi i ilość kalorii. Nazwy również działają na wyobraźnię - ziołowy omlet z pomidorami, zapiekanka kalafiorowa z ciecierzycą, frittata z wiosennymi warzywami, kurczak w jogurtowej marynacie, pizza w wersji light, brzoskwinie w cynamonowym sosie czy koktajl truskawkowo-pomarańczowy - aż chciałoby się to wszystko pożreć!

Na plus zasługuje na pewno to, iż autorka propaguje zdrowe odżywianie się, pokazuje, że nawet hamburgera czy pizzę można przygotować w lepszy dla zdrowia sposób - przedstawiając ich mniej kaloryczne i tłuste wersje.

Jest jednak kilka rzeczy, które nie przypały mi do gustu. Przede wszystkim niewielka ilość porcji, która wychodzi z podawanych składników. Zazwyczaj jest to jedna czy dwie - nie da się tym nakarmić kilkuosobowej rodziny. Wiem, że można po prostu zwiększyć ilość składników, ale mam do zarzucenia to, że jeśli chciałabym trzymać się twardo przepisu i zrobić jakieś danie, to wyszłaby mi minimalna ilość jedzenia. Kolejnym minusem jest to, że większość potraw pochodzi z zagranicy, nie są to typowe polskie dania. Dlaczego mi do przeszkadza? Bo takie głównie jadam i rzadko eksperymentuję z "obcą" kuchnią. Z drugiej strony jest to plus, bo mogłabym w końcu spróbować czegoś innego.

Niektóre potrawy naprawdę mi się spodobały i mam zamiar je zrobić, większość dań jest bardzo prostych w przygotowaniu, więc każdy może sobie z nimi poradzić. Przepisy w sposób klarowny uczą nas, jak przygotować posiłek. Dlatego mimo kilku minusów, jakie posiada ta książka, uważam, że jest godna zwrócenia na nią swego ciekawskiego oka.

Ciarolka, www.zaczytanawksiazkach.blogspot.com

Uwielbiam bloga Agaty jak i jej przepisy, ale ta książka mogłaby równie dobrze nie istnieć.Służy raczej jako ozdoba półki- niestety.

• Status: posiadam
  • Książki kulinarne, które posiadam