Córeczka Tatusia

Okładka książki Córeczka Tatusia Gwyneth Paltrow
Okładka książki Córeczka Tatusia
Gwyneth Paltrow Wydawnictwo: Świat Książki kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
My Father's Daughter: Delicious, Easy Recipes Celebrating Family & Togetherness
Świat Książki
2012-10-03
2012-10-03
Grażyna Górska
kulinaria przepisy książka kucharska gotowanie jedzenie kuchnia makrobiotyczna

Lubię Gwyneth Paltrow. I książki kucharskie, rzecz jasna. Skoro więc Gwyneth wydała książkę kucharską, oczywistym było, że prędzej czy później wpadnie ona w moje ręce i spragnione pięknych zdjęć oczy.

"Ktoś zapyta: dlaczego? Dlatego, że jakieś dziesięć lat temu gotowanie stało się moją drugą główną życiową pasją i tak już pozostało. Odkąd pamiętam, zawsze uwielbiałam jedzenie, lubiłam wybierać produkty, przyrządzać potrawy, no i oczywiście jeść. Miłością do kulinariów zaraziłam się od ojca, niezwykłego człowieka, wielkiego smakosza, kochającego dobre jedzenie i wino. (str. 12)"

Książka Gwyneth Paltrow jest tym, czego można i powinno się oczekiwać od książki kucharskiej. Jest zbiorem różnorodnych przepisów podzielonych na kategorie: Zupy, sałatki, hamburgery i kanapki, makarony, dania główne, przystawki, śniadania, desery. Gwyneth pozwoliła sobie także na oznaczenie poszczególnych dań graficznymi symbolami sugerującymi charakter potraw, np. wykwintne, jednogarnkowe, wegetariańskie czy szybkie. To duże ułatwienie, zwłaszcza, gdy nie mamy zbyt wiele czasu na gotowanie, lub szukamy przepisu na danie bezmięsne.

Tym, co urzeka od pierwszych stron, są przepiękne zdjęcia. Fotografia kulinarna, choć trudna, potrafi w niezwykły sposób wydobyć piękno z – wydawałoby się – najbrzydszego nawet dania. W książce znajduje się wiele dań, z którymi bez trudu poradzą sobie nawet początkujący mający „dwie lewe ręce”. Ciężko zepsuć długo pieczone pomidory, czy indyka po bolońsku.

Jest jednak coś, co momentami popsuło mi humor podczas studiowania książki kucharskiej Gwyneth. Chodzi mianowicie o dostępność kilku składników stanowiących niezbędny element potraw proponowanych przez autorkę. Mając odrobinę wiedzy kulinarnej można wprawdzie zastosować polskie, powszechnie dostępne zamienniki, jednak są produkty, które trudno zastąpić. Suszone płatki ryby bonito, gęste, słodkie wino ryżowe, nektar z agawy… całe szczęście, składników tych jest niewiele i nie mają większego wpływu na możliwości przygotowania dań polecanych przez Gwyneth. Jak dotąd wypróbowałam dopiero trzy przepisy z książki: na karmelizowaną brukselkę, aromatyczny ryż jaśminowy i omlet.

Książkę "Córeczka tatusia" uznaję za dość dobrą. Daleko jej co prawda do książek kucharskich znanych szefów kuchni, ale mnóstwo w niej fantastycznych przepisów na dania, które (co do tego nie mam wątpliwości!) smakują obłędnie, a ich przygotowanie nie zabiera dużo czasu. Ogromnym atutem jest przepiękne wydanie, wspomniane przeze mnie zdjęcia i dużo dopisków od samej autorki, które sprawiają, że książka tchnie życiem, a nie jest jedynie suchą, pozbawioną duszy książką kucharską.

„Odkąd pamiętam, zawsze uwielbiałam jedzenie, lubiłam wybierać produkty, przyrządzać potrawy, no i oczywiście jeść. Miłością do kulinariów zaraziłam się od ojca, niezwykłego człowieka, wielkiego smakosza, kochającego dobre jedzenie i wino…
W książce zgromadziłam przepisy na proste (w większości) zdrowe, wyśmienite dania. Właśnie takie przyrządzam niezmiennie od lat dla rodziny i przyjaciół, za każdym razem z jednakowym powodzeniem chciałabym złożyć ojcu, od którego otrzymałam najwspanialsze dary i kilka mądrych rad przydatnych w kuchni, którymi chciałam się podzielić. Zajmuj się tym, co istotne. Sprzątaj na bieżąco. Pij podczas gotowania. Baw się. Gotowanie nie musi być skomplikowane. Po prostu gotuj.”

Krótkie słowo wstępne, doskonały podział książki, barwne fotografie prezentujące określone danie, symbole pomocne w charakterystyce potraw, na przykład te wskazujące na stopień trudności wykonania dania, czy wskazujące na czas przyrządzania, zróżnicowane menu, zamienniki składników trudno dostępnych to tylko niektóre z atutów książki napisanej przez znaną aktorkę Gwyneth Paltrow zatytułowanej „Córeczka Tatusia”. Aktorka zdecydowała się swoją wiedzę kulinarną częściowo przekazaną jej przez ojca, częściowo nabytą podczas swoich wypraw kulinarnych zawrzeć w jednym miejscu. Jej celem było stworzenie listy przepisów potraw prostych w wykonaniu i w przeważającej mierze zdrowych.

Książka mnie zachwyciła. Czytając ją miałam ochotę pędzić do kuchni i przyrządzać proponowane dania. Bo, po pierwsze są one faktycznie łatwe. Po drugie, składniki potrzebne do sporządzenia potraw nie są zbyt wyszukane, a jeśli takie się w przepisie pojawią, często autorka podaje zamiennik, który można zastosować. I po trzecie, większość dań jest zdrowa.

Książka podzielona została na dziesięć rozdziałów. Pierwszy z nich dotyczy tego jak z książki korzystać. To właśnie tutaj autorka wyjaśnia znaczenie symboli pojawiających się pod każdym przepisem na dalszych stronach. Kolejny rozdział traktuje o tym co powinna zawierać spiżarnia każdej pani domu. Następne rozdziały to już przepisy uporządkowane tematycznie. Mamy więc rozdziały związane z przygotowaniem zup, sałatek, makaronów, dań głównych, przystawek, czy śniadań. W książce nie zabraknie jednak porad o tym jak przyrządzać hamburgery i kanapki oraz jak wyczarować smakowity deser.

Gwyneth Paltrow ogromną wagę przywiązuje do jedzenia, dba o to by składniki, z których będzie gotować były zdrowe i pochodziły ze sprawdzonego źródła. W swojej przygodzie z gotowaniem fascynowała się wegetarianizmem i z pewnością pewne jego aspekty znajdują odzwierciedlenie w jej stylu gotowania. Jej potrawy nie są jednak bezmięsne. Są przede wszystkim przyrządzane z dobrej jakości produktów.

Przedstawione w książce przepisy są przekazane w sposób zwięzły, zrozumiały i prosty. Oprócz dokładnej ilości potrzebnych składników oraz samego przepisu opisującego przygotowanie dania dowiemy się także ile porcji otrzymamy, ile czasu spędzimy przy przyrządzaniu potrawy i ile czasu łącznie zajmuje przygotowanie dania. Niektóre przepisy opatrzone są w notkę „przyrządź w wariancie dla dzieci”. Przy innych znajdziemy informację jak możemy zaangażować dzieci do wspólnego spędzania czasu przy kuchennym blacie. Spostrzeżenia te autorka spisała w oparciu o swoje doświadczenie jako mamy, która gotuje razem z dziećmi.

Warto wspomnieć także o zapiskach, które pojawiają się na początku każdego rozdziału, a dotyczą faktów z życia gwiazdy. Są to zazwyczaj wspomnienia Gwyneth Paltrow z podróży kulinarnych bądź wydarzeń, które miały wpływ na kulinarny gust aktorki.

Książkę oceniam bardzo wysoko i jestem ogromnie szczęśliwa, że znalazła się w mojej domowej biblioteczce. To wspaniała księga pełna przepisów na proste i smaczne potrawy, które dodatkowo zrobimy w mgnieniu oka. Zamierzam wykorzystać receptury w niej zawarte. Mam też wielką nadzieję, że pomogą mi one w zmianie nawyków żywieniowych. Zdrowe i nieskomplikowane przepisy podane na tacy – jak dla mnie to niekwestionowana zaleta.

• Kulinaria
  • Kucharskie