Sekretna szkatuła

2007-01-01
978-83-7508-203-6
Alina Siewior-Kuś
literatura angielska Langfield

Pierwszych kilka stron czytało się całkiem nieźle (ogólnie cała książka "szybko leci" jeśli chodzi o czytanie) i nawet nie zniechęciły mnie kiepskie opinie na Lubimy czytać. Zdecydowanie książka pasuje do stwierdzenia "thriller new age", który ja akurat rozumiem jako połączenie powieści sensacyjnej w typie Dana Browna z jakimś dziwnym parapsychicznym bełkotem. Niestety jak dla mnie te wszystkie parapsychiczne wstawki o mocach i dziwnych umysłowych broniach tylko utrudniają odbiór i w efekcie czytelnik sam do końca nie rozumie, o co chodzi w kolejnych próbach, które przechodzi bohater. Choć liczyłam, że będę mogła wystawić lepszą opinię, w pewnym momencie zaczęłam coraz bardziej odliczać strony do końca książki.

Książka nie łatwa, wymaga uwagi, skupienia i koncentracji; jednocześnie intrygująca i wciągająca; fantastyczne opisy, tajemniczość. Nie czyta się jej lekko, ale jest warta przeczytania.

Mówiąc szczerze - makabra. Starałam się przeczytać tę książkę że względów sentymentalnych - jest to pierwszy, samodzielnie kupiony przez moją córkę prezent. Poległam w połowie. Nie znalazłam w niej niczego, co lubię.

Chyba jeszcze nigdy nie czytałam książki, która miałaby mniej sensu niż "Sekretna szkatuła". Na początku sądziłam, że to po prostu nie powieść dla mnie, z fabułą i zagadkami, za którymi nie byłam w stanie nadążać ani tym bardziej zrozumieć, jednak po opiniach widzę, że nie ja jedyna. Po wielu miesiącach zmagania z kolejnymi stronami wreszcie dobrnęłam do końca, niestety ta książka przyniosła jedynie rozczarowanie i poczucie straconego czasu. Intrygująca okładka to jedyny plus.

Ciekawa książka, szybko się ją czyta, zagadki jak uratować świat i czy w ogóle będzie się go dało uratować są niesamowite, przez co książka trzyma w napięciu i klimacie zagadek. :)

„Sekretna szkatuła” to kolejny trup z półki. Mam ją od czterech lata. Skusiła mnie okładka. No i na dodatek jest to thriller, wiec wtedy miałam na nią ogromną ochotę. Opis również zachęcał, ale na dobrych chęciach wydawnictwa Sonia Draga się skończyło. Egzemplarz przeleżał kilkadziesiąt miesięcy, a oceny na lubimyczytac.pl oraz na goodread.com nie wskazują na dobrą literaturę. Postanowiłam jednak sprawdzić sama, czy jest to coś warte.
Głównym bohaterem jest Robert Reckliss, który pracuje w agencji informacyjnej GBN. Ma żonę Katherine, którą poznał poprzez grę zorganizowaną w czasach studiów przez Adama Hale’a. Warto zaznaczyć, że Kate wcześniej była żoną Adama. Robert i jego żona osiem miesięcy wcześniej stracili dziecko. Jadąc do pracy Reckliss dowiaduje się, że zmarł prezes Hencott Inc., a on jest tym, który jako jedyny z prasy namówił go na wywiad. W wyniku splotu różnych sytuacji Robert zostaje wysłany na urlop, a podczas spotkania z bratem prezesa Hencott Inc. dowiaduje się, że Adam jest w niebezpieczeństwie i nie bez powodu wysłał mu poprzedniego wieczora tajemniczą szkatułę i ma tylko siedem dni, aby uratować ludzkość przed zagładą…
Mój pierwszy zarzut to zbyt powolna akcja w pierwszej części. Ja rozumiem budowanie napięcia, ale tu było tego za dużo. Ja czułam się znudzona tymi wszystkimi przemyśleniami i wspomnieniami. Robert też nie jest postacią działającą pod wpływem emocji. Co przynosi mi na myśl Roberta Langdona, który jest bohaterem stworzonym przez Dana Browna. I w sumie na tym kończą się podobieństwa między tymi dwoma autorami. Brown tworzy swoje łamigłówki z głową i zachęca czytelnika do tego, aby razem z Langdonem czy inną postacią je rozwiązywał. U Langfielda po prostu czekałam na podanie mi odpowiedzi na tacy.
Thriller Naw Age… Pytanie, co to jest? Ja nie mam pojęcia. Wujek Google pod tym pojęciem widział tylko piosenkę jakiegoś zespołu… Jednak, jeśli definicją ma być „Sekretna szkatuła” to ja zdecydowanie jestem przeciwna takim thrillerom. Miałam wrażenie, że czytam jeden wielki bełkot wariata, który powiększa się z każdą kolejną stroną. Tego nie dało się czytać. Skończyłam tylko, dlatego, ponieważ oprócz bycia okładkową sroką to jestem również książkową masochistką i zawsze kończę zaczętą książkę.
Jeśli chociaż w jednym procencie słuchacie tego czy polecam lub odradzam pewne książki to w tym wypadku posłuchajcie tego jednego procenta i nie tykajcie „Sekretnej szkatuły”. Chyba, że cierpicie na bezsenność. To po dwóch stronach śpicie niczym niemowlę.
Pod koniec książka zaczynała mieć nawet pewien sens, ale bardzo niewielki trzeba to przyznać. Jednak przez 4/5 książki miałam wrażenie, że czytam jakieś urwane w połowie myśli, nieprzemyślane zdania. Po prostu bełkot, z którego nic nie wiem. Wstyd przyznać, ale już wszystko w niej zapomniałam. To była tragedia i nawet, gdyby nakręcili film na podstawie tej książki to przypuszczam, że byłby jedną wielką katastrofą. Dlatego nikt przy zdrowych zmysłach tego nie zrobi. Ja osobiście książkę odradzam i smuci mnie fakt, że na tego gniota życie zmarnowało tyle tysięcy drzew…

"Wszyscy jesteśmy rozsądnymi, cywilizowanymi ludźmi, dopóki ktoś nie zrani naszego plemiennego instynktu. Wtedy zmieniamy się, a może budzi się nasza pamięć. Gotowi jesteśmy zabijać, gotowi jesteśmy na wszystko dla naszego plemienia. Wszyscy mam w sobie potencjalnego kata. Pewnych rzeczy nie da się zapomnieć." ~ Sekretna szkatuła, Martin Langfield, Katowice 2009, s. 135-136.

Wlasciwie nie wiem jak opisac ten tytul i czemu dalem tak wysoka note sproboje to wyjasnic dalem ten ksiazke duzy plus wlaszcza za to iz bawila sie moimi odczuciami od samego prologu az po epilog To co jest w niej na poczatku jest i na koncu mozna rzec ze nawet moja dziwna opinia nic tu nie wnosi lecz jesli jestes czytelnikiem ktorego intryguja rzeczy nadnaturalne nie jakze prewersja nie nachalny erotyzm zaprzeczenie we wszystko co kazdy Wartosciowy Chrzescijanizm moze wierzyc lub jestes osoba zamknieta nie lubiaca doytkac nic zwiazengo z wiedza nieznana magia parafizyka nadnaturalnosc jest tutaj norma po za tym ten styl pisania nie jest skierowany dla wielu ludzi i sam rozumiem wlasnie dlaczego ma taka niska note sam gdybym nie interesowal sie tymi kliimatami skarcil bym ten tytul gorsza ocena w wymiarze 4 mniej

Boże, co za chory umysł stworzył to badziewie? Według mnie książka nie powinna ujrzeć światła dziennego - takim jest gniotem. Gwiazdka jedynie za opis z tyłu książki. Wydawca musiał się natrudzić, żeby sprzedać komuś ten koszmar. Chociaż cały czas się zastanawiam, co go podkusiło?

Więcej hejtów na: http://libracja.wordpress.com/2014/12/20/sekretna-szatula-m-langfielda-czyli-jakim-cudem-to-zostalo-wydane/

Więcej hejtów na:...

Dawno już nie czytałam tak fatalnej książki. Jest bardzo przesadzona. Całość w ogóle do mnie nie trafiła. Lubię zagadki, nawet te najbardziej nieprawdopodobne. Ale czytając "Sekretną szkatułę" miałam wrażenie, że czytam kompletny stek bzdur. W tej powieści absolutnie wszystko jest nie tak - bohaterowie, fabuła, akcja, intryga. Całość napisana w ogóle bez polotu, ciężko, nużącą. Czytałam ją całość wieczność, ale za honor sobie obrałam, że ją skończę. Dobrnęłam z bólem. Dawno mnie książka, aż tak rozczarowała. Nie polecam absolutnie nikomu.

Szkoda czasu i zdrowia. Naprawdę!

Szkoda czasu i zdrowia. Naprawdę!

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Thrillery i kryminały, powieść sensacyjna
  • Samodzielne - przeczytane

Dodaj cytat z książki Sekretna szkatuła