Olbrachtowi rycerze

Okładka książki Olbrachtowi rycerze Zygmunt Kaczkowski
Okładka książki Olbrachtowi rycerze
Zygmunt Kaczkowski Wydawnictwo: Inicjał powieść historyczna
346 str. 5 godz. 46 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Inicjał
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
346
Czas czytania
5 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393046195
Tagi:
średniowiecze XV wiek Jagiellonowie rycerstwo
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1598
964

Na półkach:

Można tej książce dać dwie oceny i dwie opinie. Pierwsza powinna dotyczyć konstrukcji powieści, bogactwa i wspaniałości opisanego świata Polski końca XV wieku. Ogrom pracy autora w przygotowaniu się do napisania tej książki jest widoczny, opisy miejsc, postaci i zdarzeń naprawdę imponują. Z drugiej strony główny wątek sprawia, że tak do końca nie wiadomo do kogo adresowana jest ta pozycja. Romans sugeruje raczej żeńskiego odbiorcę, ale kobiety raczej nie gustują w powieściach dziejących się w rycerskich czasach. To co byłoby zaś najciekawsze dla mężczyzny, czyli wojna, polityka, krew i odcinane głowy jest ograniczone praktycznie do minimum. To jest właśnie ta druga strona medalu, historia nie jest zbyt wciągająca. Gdyby została opisana w innych czasach prawdopodobnie nie byłaby tak bardzo godna uwagi. Widać nieco zmarnowany potencjał w związku z czym pan Kaczkowski przegrywa batalię ze swoim głównym konkurentem. Poza tym opierając się na dostępnych mi źródłach, uważam że postać samego autora jest na tyle nieprzyjemna iż powinno się odjąć przynajmniej jedną gwiazdkę. Nie zrobię tego jednak ze względu na klimat otaczający świtę króla Jana Olbrachta. Książka raczej dla fanów danego okresu historycznego niż miłośników romansów. Nawet jeśli ktoś twierdzi inaczej to nie mam zamiaru bronić swojej opinii potykając się konno lub pieszo, na kopie, topory, miecze długie, krótkie, a nawet średnie.

Można tej książce dać dwie oceny i dwie opinie. Pierwsza powinna dotyczyć konstrukcji powieści, bogactwa i wspaniałości opisanego świata Polski końca XV wieku. Ogrom pracy autora w przygotowaniu się do napisania tej książki jest widoczny, opisy miejsc, postaci i zdarzeń naprawdę imponują. Z drugiej strony główny wątek sprawia, że tak do końca nie wiadomo do kogo adresowana...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Książka przybliżająca czytelnikowi stosunki polityczne oraz społeczne za czasów panowania króla Jana Olbrachta. Autor po części skupia się na postaciach historycznych - król Jan Olbracht, wojewoda wołoski Stefan, Kamieniecki późniejszy Hetman Wielki Koronny, Kalimach doradca królewski. Jednak główne tło powieści, to losy bohaterów zaczerpniętych z wzmianek historycznych lub legend. Są to Wilczek, Jagienka, Gniewosz, Formoza, Kergolaj, ksiądz Wara, Kundrat, Kiejas oraz Olizar.

W powieści tej brak głównego bohatera, którego losy stanowiłby wątek główny powieści. Są natomiast posplatane ze sobą losy kilku postaci ze stanu szlacheckiego oraz mieszczańskiego. Co pewien czas autor robi rys historyczny, w celu przybliżenia czytelnikowi panujących ówcześnie relacji pomiędzy warstwami społecznymi oraz relacji pomiędzy stanami w XV wiecznej Polsce - duża ranga rycerstwa, niskie znaczenie mieszczaństwa oraz postępujące ograniczenie władzy królewskiej. Król zostaje przedstawiony jako posiadający pomysł na umocnienie swojej władzy, ale jakoś brak mu konsekwencji w działaniu o czy świadczy ugruntowanie przywilejów szlacheckich na sejmie piotrkowskim w roku 1496.

Istotną część powieści stanowi wyprawa Mołdawska króla Olbrachta z roku 1497, obleganie Suczawy, zasadzka w lesie bukowińskim oraz bitwa pod murami Suczawy dnia następnego. Z wyprawy tej król wraca zwycięzcą, ale w następnych latach nie potrafi skutecznie obronić Rusi Czerwonej przed napadami tatarsko-wołoskimi.

Autor skupia się na opisie terenów Rusi Czerwonej ze bliższym opisem Tustania, Drochobycza, Czorsztyna, Sobnia. Ponadto dość szczegółowo zostaje zaprezentowany Lwów oraz jego główni przedstawiciele Kundrat, Kiejas, Tigranes oraz Formoza.

Moim zdaniem jest to książka niesłusznie skazana na zapomnienie, bo wprawdzie w okresie ukazania się tej powieści konkurentów było już wielu - Sienkiewicz, Orzeszkowa oraz Prus, to jednak Kaczkowski zasługuje na uznanie osób lubujących się w powieściach historycznych.

Książka przybliżająca czytelnikowi stosunki polityczne oraz społeczne za czasów panowania króla Jana Olbrachta. Autor po części skupia się na postaciach historycznych - król Jan Olbracht, wojewoda wołoski Stefan, Kamieniecki późniejszy Hetman Wielki Koronny, Kalimach doradca królewski. Jednak główne tło powieści, to losy bohaterów zaczerpniętych z wzmianek historycznych lub...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    43
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    4
  • Teraz czytam
    2
  • Powieść historyczna
    2
  • 2018
    1
  • PWN POLSKIE
    1
  • Audiobooki
    1
  • Polska powieść historyczna
    1
  • 2012
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Olbrachtowi rycerze


Podobne książki

Przeczytaj także