Olek

Profil użytkownika: Olek

Gdańsk Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 26 tygodni temu
1
Przeczytanych
książek
1
Książek
w biblioteczce
1
Opinii
7
Polubień
opinii
Gdańsk Mężczyzna
Dodane| Nie dodano
Mam na imię Olek i mieszkam wraz z rodziną w Gdańsku. Z zawodu jestem programistą. Zamiast czytania książek, preferuję ich słuchanie. Preferuję powieści historyczne oraz literaturę piękną, ale nie pogardzę również dobrym fantasy. W ciągu ostatnich 2 lat przesłuchałem prawie 100 pozycji. Poza słuchaniem lubię poznawać nowych ludzi, dlatego aktywnie uczestniczę w projekcie kanapowym - CouchSurfing. Uważam, że najlepszą źródłem informacji jest czytanie książek oraz bezpośredni kontakt z ludźmi. A w telewizji akceptuję jedynie bajki dla dzieci.

Opinie


Na półkach:

Książka przybliżająca czytelnikowi stosunki polityczne oraz społeczne za czasów panowania króla Jana Olbrachta. Autor po części skupia się na postaciach historycznych - król Jan Olbracht, wojewoda wołoski Stefan, Kamieniecki późniejszy Hetman Wielki Koronny, Kalimach doradca królewski. Jednak główne tło powieści, to losy bohaterów zaczerpniętych z wzmianek historycznych lub legend. Są to Wilczek, Jagienka, Gniewosz, Formoza, Kergolaj, ksiądz Wara, Kundrat, Kiejas oraz Olizar.

W powieści tej brak głównego bohatera, którego losy stanowiłby wątek główny powieści. Są natomiast posplatane ze sobą losy kilku postaci ze stanu szlacheckiego oraz mieszczańskiego. Co pewien czas autor robi rys historyczny, w celu przybliżenia czytelnikowi panujących ówcześnie relacji pomiędzy warstwami społecznymi oraz relacji pomiędzy stanami w XV wiecznej Polsce - duża ranga rycerstwa, niskie znaczenie mieszczaństwa oraz postępujące ograniczenie władzy królewskiej. Król zostaje przedstawiony jako posiadający pomysł na umocnienie swojej władzy, ale jakoś brak mu konsekwencji w działaniu o czy świadczy ugruntowanie przywilejów szlacheckich na sejmie piotrkowskim w roku 1496.

Istotną część powieści stanowi wyprawa Mołdawska króla Olbrachta z roku 1497, obleganie Suczawy, zasadzka w lesie bukowińskim oraz bitwa pod murami Suczawy dnia następnego. Z wyprawy tej król wraca zwycięzcą, ale w następnych latach nie potrafi skutecznie obronić Rusi Czerwonej przed napadami tatarsko-wołoskimi.

Autor skupia się na opisie terenów Rusi Czerwonej ze bliższym opisem Tustania, Drochobycza, Czorsztyna, Sobnia. Ponadto dość szczegółowo zostaje zaprezentowany Lwów oraz jego główni przedstawiciele Kundrat, Kiejas, Tigranes oraz Formoza.

Moim zdaniem jest to książka niesłusznie skazana na zapomnienie, bo wprawdzie w okresie ukazania się tej powieści konkurentów było już wielu - Sienkiewicz, Orzeszkowa oraz Prus, to jednak Kaczkowski zasługuje na uznanie osób lubujących się w powieściach historycznych.

Książka przybliżająca czytelnikowi stosunki polityczne oraz społeczne za czasów panowania króla Jana Olbrachta. Autor po części skupia się na postaciach historycznych - król Jan Olbracht, wojewoda wołoski Stefan, Kamieniecki późniejszy Hetman Wielki Koronny, Kalimach doradca królewski. Jednak główne tło powieści, to losy bohaterów zaczerpniętych z wzmianek historycznych lub...

więcej Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika Olek Marchlewski

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
1
książka
Średnio w roku
przeczytane
0
książek
Opinie były
pomocne
7
razy
W sumie
wystawione
1
ocenę ze średnią 9,0

Spędzone
na czytaniu
6
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
0
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]