Kłamstewka i kłamstwa

2013-01-30
978-83-7674-228-1
literatura polska literatura kobieca

Z ZASOBÓW BIBLIOTEKI TORONTO
Mam pecha, a raczej go ma Biblioteka w Toronto, że z 5 książek na LC, o ocenach: 7,38; 6,58; 6.55; 6,54; i 4,71, ma tylko tę najgorszą, a w niej krakowskie osiedle, grajdołek - pomniejszona Polska. Codzienność Polaków w miniaturze. Realizm peryferyjny, osiedlowy. Kłania się Marek Nowakowski.
Pomysł jak pomysł, ale jaka koncepcja ? Czy to miał być realizm, satyra czy humoreska ? Co wyszło widać po średniej. Ma dwie zalety: czyta się szybko i liczy tylko 228 stron. Z polskimi pisarkami nie zadzieram, więc śpiewam z innymi i daję 5/10

Z ZASOBÓW BIBLIOTEKI TORONTO
Pomysł ...

1964

Hmm, polski grajdołek. Dzielnica, jakich wiele w naszym kraju. Starzy i nowi mieszkańcy z typowym podziałem na "my" i "oni". Plotkujący, żyjący życiem innych ludzi, toczący polityczne spory a jednocześnie potrafiący w trudnych chwilach zjednoczyć siły. Zakończenie trochę mnie rozczarowało.

Po przeczytaniu tej książki poczułam pewien niedosyt.
Nie było w niej nic nadzwyczajnego,była za bardzo normalna :D

Po przeczytaniu tej książki poczułam pewien niedosyt.
Nie było w niej nic nadzwyczajnego,była za bardzo normalna :D

2026

Byłoby całkiem sympatycznie gdyby nie osoba narratorki. Ta lekarka która z nudów i braku innego zajęcia (w co jednak śmiem wątpić) podgląda sąsiadów i analizuje ich posunięcia, sama jest chyba tez motorem pewnych zdarzeń, które doprowadzają do eskalacji wrogości. Denerwowało mnie jej wścibstwo, ale i uwagi zdradzające jej wszechwiedzę oraz lekceważący stosunek do niektórych problemów dręczących mieszkańców sadyby.
Szkoda, że na tle pozostałych powieści Orłowskiej ta akurat wypada blado. "Adam i Ewy" stanowią niedościgniony wzorzec. Jakoś losy wielu bohaterów, czy to młodego Romka, czy świeżo upieczonej żony Leny, której surowy ojciec zabrania małżonkom spać razem, czy wnuczki pewnej seniorki, która ze względu na tradycjonalizm babki nie może zamieszkać u niej z partnerem i innych protagonistów nie porwały mnie, ale muszę przyznać, że trafność obserwacji ludzkich słabostek i przyczyn sąsiedzkich sporów to największy atut książki.

Czuję lekki niesmak po tej lekturze... I tak naprawdę nie wiem, jak ją ocenić - bo czytało się łatwo, nawet miejscami było sympatycznie i śmiesznie, ale... no właśnie jakieś ale jest :( Takie zepsucie, wyszukiwanie narodowych przywar, piętnowanie, obgadywanie, podglądanie, szpiegowanie, żeby sobie poprawić humor - nie podobało mi się to !

Strasznie rozczarowała mnie ta książka. Nawet nie wiem co o niej napisać.

Strasznie rozczarowała mnie ta książka. Nawet nie wiem co o niej napisać.

Beznadziejna ta książka!!!

Beznadziejna ta książka!!!

2037

Zdarzało mi się czytać ciekawsze, ale z nudów można sięgnąć i po to.

Zdarzało mi się czytać ciekawsze, ale z nudów można sięgnąć i po to.

Czekałam na tą książkę dość długo i byłam pewna, że pochłonie mnie do reszty. Czy pochłonęła? Nie do końca. Czasami ciężko się połapać, kto jest kim i z kim i o co tak naprawdę chodzi.

• Szukam
  • Polskie chcę przeczytać