Zawracanie głowy

Monika B. Janowska Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura obyczajowa, romans
Zysk i S-ka
2013-02-19
2013-02-19
zawracanie głowy bridget jones komedia romantyczna miłość

Poznajcie Adę, czyli Adriannę Grabczyńską . Ta młoda kobieta jest posiadaczką płomiennorudej czupryny skręconych jak sprężynki loków oraz dość ciekawej rodzinki . Jak sama o sobie mówi, jest leniwa, nie chciało jej się iść na studia, osiadła więc na rodzimej legnickiej poczcie i robi za panienkę z okienka . Kiedy poznajemy Adę, jest właśnie 2 stycznia - piątek. Miasto skacowane odsypia sylwestrowe szaleństwa, jednak co niektórzy musieli pofatygować się do pracy, w tym Ada i Waldemar Brańczyk, młody biznesmen . Kupiłam tę książkę już jakiś czas temu z czystego wciąż obecnego we mnie, sentymentu do Poczty Polskiej. Jest to fajnie opowiedziana, ciepła historia z wojną w tle . Czyta się szybciutko, chociaż miejscami dialogi były lekko wymuszone, ale w granicach dopuszczalności i bez szarżowania nimi . Ada wielbicielka pleśniowych serów , posiadaczka prawdziwie niewyparzonej buzi, zaprawiona w walkach o swoje, nie daje sobie w przysłowiową kaszę dmuchać . Tempo akcji jest bardzo dobre, nie sposób się nudzić, ciągle coś się dzieje. Albo w domu Ady, albo w życiu dziewczyny, albo na poczcie . Przy czym realia pocztowe przedstawione REWELACYJNIE ! Wiem co mówię ! byłam tam, normalnie jakbym czytała o swojej rodzimej placówce. Nie ma tu żadnej przesady, idiotyczne nikomu niepotrzebne szkolenia, despotyczni kierownicy i petenci... o tych nawet nie chce mi się myśleć w tej chwili . Oczywiście nie wszyscy petenci, są z gatunku tych co to jak żona w domu nie pozwala, to przychodzi na pocztę się '' wywrzeszczeć '' i nie wszystkie urzędniczki są do bólu kompetentne jak Ada, nie czarujmy się :) Ale dość o tym . Wróćmy do Legnicy. Książka pani Janowskiej nie jest lekturą trudną, ani wymagającą super inteligencji, jednak w swoim gatunku jest całkiem przyzwoitą pozycją czytelniczą . Mimo swojej '' lekkości '' miejscami zahacza też o tematy bardzo poważne, takie jak : uzależnienia, alzheimer w rodzinie, czy wiecznie nieobecni rodzice . Ale mamy tu też babską przyjaźń, tę prawdziwą , chociaż, jak twierdzą niektórzy, niemożliwą . Oczywiście jest i romans z przygodami i kilka innych naprawdę zajmujących '' akcji '' . Jest w czym wybierać . Postacie też są ciekawie nakreślone . Mnie najbardziej do gustu przypadła Ulka, jedna z przyjaciółek Ady z siódemkowych spotkań, oraz Waldemar (czy imię przypadkowo zapożyczone od Mniszkówny?) .Jednak Waldemar, nie z powodu sławnego imienia, czy nordyckiej przystojności, tylko z powodu jego stoickiego spokoju, racjonalności i....puzzli :) które ja też układam pasjami i wprost uwielbiam to robić. Wprawdzie nie w takim celu jak rzeczony Waldemar, ale jednak : puzzloniści wszystkich krajów, łączcie się ?? . Jedno tylko w tej książce mi się nie podobało. Otóż autorka na stronie 260 opisuje trochę ironicznie podróż miejskimi środkami lokomocji. Cóż, pani pisarko,być może w Legnicy, to właśnie tak wygląda, w moim miejscu zamieszkania wygląda zupełnie inaczej, całkiem odwrotnie . Dodam jeszcze tylko, że wynika to z moim obserwacji nie z bycia stronniczą, gdyż nie należę do żadnej z tych grup o których pisze pani Monika . To chyba tyle jeśli chodzi o moją relację, książka jest naprawdę niezła i warta przeczytania, zwłaszcza że wieczory wciąż jeszcze są zimowo długie. A to jest jasna, ciepła i w ogólnym rozrachunku pozytywnie nastrajająca historia z babciną naleweczką specjalną, w tle :)

Opowieść dość dobra. Ciekawy wątek dziadków głównej bohaterki. Trochę przewidywalna i zakończenie w stylu niemal Hollywood...
Spory minus za przytyki do miasta. Główna bohaterka wesoła, elektryzującą, o raczej pogodnym usposobieniu, a w odniesieniu do swojego miasta: bleee nie ma parkingów, bleee nie zrobili sylwestra, bleee krzywo kostka położona..
Miałam wrażenie, że autorka nie głosowała za władzami, które aktualnie rządziły miastem i chciała im dopiec tymi komentarzami..

Miałam wrażenie, że...

Przeczytałam, ponieważ zabrałam na wakacje i została jako ostatnia do przeczytania. Bardzo przeciętna wręcz słaba - oparta na przygodach, które wiemy jak się skończą. Pracownica poczty i bogaty amant - dla mnie nuda.

Zwróciłam na nią uwagę bo była w promocji, dlatego też ją kupiłam i nie żałuję. Jest to naprawdę świetnie napisana książka, co chwilę zaskakiwała i nie była przewidywalna. Koniec cały czas trzymał w napięciu i z niecierpliwością czekałam na rozwiązanie tej trochę zawiłej historii rodziny Ady. Sama główna bohaterka bardzo przypadła mi do gustu i swoim charakterem, i zachowaniem. Myślę,że warto przeczytać tą książkę, bo jest naprawdę ciekawa, wciągająca i nie ma w niej ani odrobiny nudy. Szczerze, to jak ją kupowałam, to nie spodziewałam się,że będzie aż taka dobra, czasami spontaniczne wybory mogą okazać się najlepsze :)

Fajna, przyjemna lektura na wieczory. Trochę humoru, całkiem ciekawy wątek ujęłabym to "kryminalny", ale nic niesamowitego. Wielki plus za główną bohaterkę - Adę polubiłam od pierwszych słów książki. :)

Niby zwyczajna książka obyczajowa, taki lekki romans, a jeszcze kilka dni po przeczytaniu chodziłam naładowana pozytywnie. Książka nie jest płaska. Głowna bohaterka ma rodzinę (ładnie zarysowane powiązania, wreszcie w nie patologiczne rodzinie, tylko normalniej, czyli nie idealniej). Książkę polecam tym, którzy szukają ciepła, a nie duchów, głębokich blizn psychicznych i głównych bohaterów, którzy powinni się leczyć po patologicznych przejściach np z rodziną.
Książka zawiera wątek detektywistyczny.

Książkę czyta się łatwo, choć wydała mi się lekko chaotyczna. Historia Ady, przeciętnej dziewczyny pracującej na poczcie, której życie nagle staje się niezwykłe. Zakochuje się w niej bogaty biznesmen, a jej babcia dostaje tajemnicze zdjęcia sprzed lat i zaczyna odkrywać przed wnuczką tajemnice jeszcze z czasów wojny. Połączenie lekkiego kryminału i komedii romantycznej.

"Zawracanie głowy" to niebanalna komiedia romatyczna z watkiem detektywostyczno-kryminalnym, jeśli można tak to ująć :)
Ada młoda energiczna na pół singielka pracująca na poczcie wiedzie raczej 'spokojne' życie. Aż pewnego dnia na poczcie pojawia się gburowaty klient, widać że zamożny i wyżywa sie na Adzie. Jednak ona jako że już jakiś czas pracuje tam wie jak to jest z takimi klientami, ma cięty język i nie stara się być miła na siłe. Dodatkowo jest piękna z bujnymi rudymi lokami, choć ona sama sie za taką nie uważa.
W między czasie babcia opowiada jej tajemnicze rzeczy ale czy Adzie uda się je wyciągnąć z babci?
Jak potoczy się jej życie uczuciowe?
Zabawna ale także wciągająca opowieść jak z filmu:)

Jest zima. Zimno, szaro, nieprzyjemnie. Dopiero co skończył się stary rok a już zaczął kolejny. 2 stycznia, Legnica bardzo powoli wraca do codzienności, choć pozostałości sylwestrowej nocy nadal zalegają na ulicach. Większość ludzi odsypia i odchorowuje w dalszym ciągu sylwestrowo-noworoczne szaleństwa. Nie dotyczy to jednak Waldemara Brańczyka. Zapracowany, młody legnicki biznesmen jako jedyny stawia się w firmie. Po spełnieniu wszystkich obowiązków musi jeszcze tylko wysłać korespondencję. Zadanie zdaje się łatwe, lecz Waldemar nie zdaje sobie sprawy, jak wygląda polska pocztowa rzeczywistość. Nie dość, że stoi w kolejce, ludzie się niecierpliwią i patrzą na siebie wilkiem, to jeszcze „panienka z okienka” ociąga się niemiłosiernie a potem na dokładkę stawia absurdalne żądania. Blankiet do poleconego? Żąda od niego jakiś głupich świstków, by wysłać korespondencję poleconym? Cóż za kraj, co za obyczaje!

I wtedy, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, nagle i całkowicie niespodziewanie świat Waldemara Brańczyka wywraca się do góry nogami. "Panience z okienka" pęka spinka podtrzymująca włosy i ku zaskoczeniu i ogromnemu zachwytowi Waldka w pocztowym okienku ukazuje się szmaragdowooka, otoczona koroną z rudych loków piękność. Czyżby miłość od pierwszego wejrzenia?

W ten oto sposób poznajemy Adriannę Grabczyńską, asystentkę pocztową, która zaprawiona w urzędowych bojach, potrafi dać odpór najbardziej niesympatycznym i gburowatym klientom, takim jak Waldemar Brańczyk. Ada jest charakterna, uparta, zawsze ma swoje zdanie. Jednocześnie jest miłą, uczynną dziewczyną i ma dobre serce, co notorycznie wykorzystuje jej chłopak-nie-chłopak Andrzej. Ta z pozoru szara asystentka pocztowa, to łapiąca życie za nogi i czerpiąca z niego pełnymi garściami młoda kobieta. Czy Waldek zdoła zdobyć serce rudowłosej piękności?

"Zawracanie głowy" to zabawna i ciepła opowieść o dwojgu ciut pogubionych w życiu ludzi Adriannie i Waldemarze. To główne, choć nie jedyne postaci powieści. Obfituje ona bowiem w całą feerię niezwykłych, a często bardzo tajemniczych bohaterów.
Mamy tu rodzinę Adrianny, która jest zjawiskiem samym w sobie. Babcia Klementyna i dziadek Klemens kochają się szaloną miłością nastolatków. Nie przeszkadza to jednak dziadkowi co czas jakiś robić babci wyrzuty i awantury o rzekomego ukochanego z przedwojennych lat. Dziadek walczy nie tylko z widmem dawnego kochanka swej żony, toczy bowiem nieustanne boje ze swym zięciem, starym komunistą. Jego córka, matka Ady popada przez to w bezustanną rozpacz.
Mamy też Ulkę i Karolinę - przyjaciółki Ady. Ulka to rajski ptak, aktorka, szalona i niezdecydowana ekstrawertyczka. Karolina jest jest przeciwieństwem. To taka opanowana i dająca dobre rady przyjaciółka.
W powieści Moniki B. Janowskiej nie brakuje również czarnych charakterów. "Zawracanie głowy" to nie tylko romantyczna komedia o dwojgu nieznajomych i ich odnajdywaniu drogi do siebie. To też wciągająca powieść z kryminalnym wątkiem w tle. Przeszłość rodziny Adrianny skrywa bowiem sporo tajemnic a bezwzględni i bardzo wpływowi ludzie nie zawahają się, by je odkryć i wykorzystać dla swych potrzeb.

Powieść Moniki B. Janowskiej jest zabawna, dowcipna i mądra. Czyta się ją szybko. Połączenie romantycznych, komediowych i kryminalnych wątków sprawia, że fabuła "Zawracania głowy" wciąga czytelnika i trudno się od niej oderwać. Czy Ada i Waldek pasują do siebie i w końcu odnajdą miłość? I jakie rodzinne tajemnice skrywają się za starymi fotografiami? Musicie przekonać się sami.

Pełna humoru i tajemnic historia trzydziestoletniej pracownicy poczty. Bardzo wciągająca i zaskakująca fabuła. Ciekawe postacie. Czyta się szybko i z ogromną przyjemnością. Kolejna książka w moim guście :)

• Zrecenzowane
  • Pożyczone

Dodaj cytat z książki Zawracanie głowy