Gdy poluje lew

Okładka książki Gdy poluje lew
Wilbur Smith Wydawnictwo: Albatros Cykl: Saga rodu Courteneyów (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Saga rodu Courteneyów (tom 1)
When the Lion Feeds
Albatros
2012-11-23
1992-01-01
Andrzej Szulc
powieść Saga rodu Courteneyów

Okładka książki Po dwóch stronach David Churchill, Wilbur Smith
Ocena 7,8
Po dwóch stronach David Churchill, Wi...
Okładka książki Łzy wojny David Churchill, Wilbur Smith
Ocena 7,2
Łzy wojny David Churchill, Wi...
Okładka książki Ghost Fire Tom Harper, Wilbur Smith
Ocena 8,5
Ghost Fire Tom Harper, Wilbur ...

Książka mnie rozczarowała niestety.

Książka mnie rozczarowała niestety.

Trudno jest mi ocenić tę książkę gdyż z jednej strony mamy tutaj wspaniały klimat Afryki sprzed ponad wieku, interesujące przygody i pięknie opisaną braterską więź... No ale jednak wyłania się w trakcie czytania kilka minusów.

Nie uważam się za feministkę i mam dużą tolerancję dla różnych treści, ale w ,,Gdy poluje lew'' znalazłam wiele fragmentów dotyczących kobiet, które mnie po ludzku irytowały. Przyjacielskie szczypanie przyjaciółki w pupę? Te monologi Duffa (przyjaciela głównego bohatera) na temat roli żony? Mój ulubiony to:

,,Czy próbowaleś kiedyś rozmawiać z kobietą o czymkolwiek innym niż o miłości? Rzeczy, które cię interesują są dla nich bez znaczenia. Prawdziwy szok przeżywa się gdy po raz pierwszy usiłuje sie porozmawiać z nimi rozsądnie i nagle człowiek uświadamia sobie, że nie zwracają najmniejszej uwagi na to, co się do nich mów. Wlepiają oczy w jeden punkt i już wiadomo, że myślą o nowej sukience.''

Generalnie wiem, że Wilbur Smith pisał w innym czasie i staram się nie czepiać, ale przed zabraniem się za książkę warto wiedzieć, że dla niektórych osób ten nieco szowinistyczny styl może być rażący.

Jeszcze jedna sprawa, mianowicie bardzo nieprzychylny stosunek autora do Garricka. Czuje się podczas czytania, że Smith całą swoją sympatię przelał na Seana, a z Garricka zrobił jakiegoś kompletnego nieudacznika w dodatku tchórzliwego, głupiego i uzależnionego od brata. Myślę, że to trochę za dużo wad jak na tę jedną postać, która stała się wręcz niemożliwa do polubienia. A szkoda.

Mistrzowski język, bardzo interesujące wątki, opisy afrykańskiej fauny i flory, życie Zulusów, wszystko to składa się na arcyciekawą powieść- pierwszy tom sagi. Zachęca, a wręcz zmusza, do poznawania dalszych losów rodziny Courteneyów.

Wspaniała powieść. Brak mi słów, aby ją komentować.

Wspaniała powieść. Brak mi słów, aby ją komentować.

Jeden z lepszych Smithów. Fajna, gigantyczna saga rodzinna. Jeśli nigdy czegoś takiego nie czytaliście to warto sięgnąć.
TO KSIĄŻKA Z MOJEJ LISTY "MUST SEE" POLECAM KAŻDĄ KTÓRA NA NIEJ JEST

TO KSIĄŻKA Z MOJEJ LISTY "MUST SEE" POLECAM KAŻDĄ KTÓRA NA NIEJ JEST

OCENA-7/10

Bardzo ciekawa książka, której akcja toczy się w Afryce Południowej w roku 1870. Wojna zuluska w tle, konflikt rodzinny braci Courteneyów powoduje, że jeden z nich opuszcza rodzinne strony i osiada w Johannesburgu, tam na tyle skutecznie prowadzi swoje interesy, że staje się najbogatszym człowiekiem.

Ale fortuna kołem się toczy... Wilbur Smith fantastycznie i niezwykle barwnie opisuje Afrykę, w mojej ocenie ma do tego niezwykły talent i właśnie te fragmenty w książce robiły na mnie największe wrażenie, oto jeden z nich:
"Cała reszta miała kolor Afryki - kolor brązowy o tysiącu rożnych odcieni. Bladobrązowa trawa na czerwonobrązowej ziemi, z której wyrastały poskręcane, czekoladowo brązowe pnie obsypane masą brązowych liści. Między drzewami i na zboczach nagich brązowych wzgórz błyskały nieokreślonymi odcieniami brązu grzbiety pasących się gazeli - a dalej, aż po odległy horyzont, rozpościerał się niespiesznie rozległy brązowy ląd, nietknięty ludzką stopą, spokojny i dostojny w swoim bogactwie".

Czy wobec takich opisów można przejść obojętnie, myślę, że zdecydowanie nie. Takie właśnie momenty w książkach Wilbura Smitha kocham najbardziej. Książka napisana przystępnym językiem, narracja na wysokim poziomie, cudowne opisy polowań, krajobrazów, dzikich zwierząt z najdrobniejszymi szczegółami jednym słowem „Afryka w pigułce”.

Polecam każdemu tę książkę, czeka Was niezwykła przygoda z ogromną dawką emocji, nikt nie potrafi tak pięknie pisać o Afryce jak właśnie ten autor. Pozdrawiam wszystkich czytających. Jack_

OCENA-7/10

Ale fortuna kołem się toczy... Wilbur Smith fantastycznie i...

Jedna z książek, dzięki której zacząłem nałogowo czytać. W sercu na zawsze.

Jedna z książek, dzięki której zacząłem nałogowo czytać. W sercu na zawsze.

Prawdziwa miłość między braćmi to wspaniały przykład do naśladowania. Trudne chwile, cierpienia oraz pomyłki potrafi się wybaczyć i zapomnieć Ale czy może miłość przerodzić się w nienawiść?
Miłość i nienawiść czasami idą w parze. Nikt nie wie ile bólu może przysporzyć zdrada ukochanej osoby póki nie odczuje tego na własnej skórze, i nikt nie wie ile goryczy może pomieścić serce przepełnione pretensjami.

Przyjaźń to piękne słowo, które jest bardzo ważne w naszym życiu. Mamy przyjaciół, aby móc wspólnie się wspierać i zwierzać, razem zdobywać szczyty i czasami spadać na dno, żeby potem się ponieść i walczyć od nowa. Ale czy można zabić swojego przyjaciela?

Jednym zakochanym spojrzeniem mówimy więcej niż słowami. Nawet, jeśli próbujemy ukryć uczucia zawsze w końcu wychodzą na jaw. Podobno większość można wyczytać z oczu , więc pierwsze spojrzenie jest najważniejsze.
W miłości najważniejsza jest szczerość i wzajemny szacunek, ale czy miłość potrafi doprowadzić do śmierci?

Dawno już nie wciągnąłem się tak w świat książki... Tak jak z początku podchodziłem do niej sceptycznie(przez to że to jest część sagi rodzinnej) tak teraz, parę minut po skończeniu jej wiem że jeszcze nie raz sobie ją odświeżę :) Do ostatniej strony czytałem ją z zapartym tchem :) Szczerze polecam :)

Momentami ciągnąca się obyczajówka, czasem wciągająca wartką akcją.

Momentami ciągnąca się obyczajówka, czasem wciągająca wartką akcją.