rozwińzwiń

Anakreont i anakreontyki

Średnia ocen

5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
128
128

Na półkach:

Anakreont to jeden z najpopularniejszych poetów starożytnej Grecji, który jeszcze za życia zdążył wymościć sobie sławę, jak również swój warsztat i styl. Spośród zapewne bardzo obfitej twórczości do naszych czasów dochowało się około stu wierszy, niektóre we fragmentach.

Tworzył on głównie poezję o tematyce biesiadnej, wesołej i rubasznej, sławił uroki życia, opowiadał także o miłości w sposób żartobliwy, swobodny i niezobowiązujący. Głównymi tematami (oraz motywami) poruszanymi przez niego były muzyka, taniec, wino i miłość. Operował również charakterystycznym dla siebie symbolem wieńca kwiatów, uosabiających żywotność, rozkwit. Jest to stały repertuar Anakreonta, który zdążył za życia wyrobić sobie poetycki trademark. Gościł on zresztą na dworach zamożnych i tam też tworzył. Stąd wiersze jego są przykładem liryki biesiadnej, dworskiej.

Anakreont jest z powyższych przyczyn monotematyczny – każdy jego wiersz ma tę samą wymowę i w każdym chodzi po prostu o picie wina, tańce, hulanki i swawole. Taka powtarzalność może być na dłuższą metę męcząca, dlatego jego wierszy nie należy czytać ciurkiem, a raczej dawkować okazyjnie. Z drugiej strony imponujące jest, jak wiele wierszy można wycisnąć ze zbioru tych samych motywów, obracając się ciągle wokół tego samego, zupełnie jak gdyby było to niewyczerpalnym źródłem inspiracji. Wiersze te musiały mieć, jak się przyjmuje, konkretne przeznaczenie – były zapewne śpiewane w czasie uczt czy zabaw, stąd potrzeba było ich aż tylu. I stąd taka ich popularność.

Wiersze miłosne są zaś typowymi wierszami zalotnymi. Anakreont zachwyca się w nich przede wszystkim wdziękami kobiet i wręcz flirtuje z nimi poprzez słowa, ale – co znacznie ciekawsze, bo bardziej kontrowersyjne – równie często uczucie podmiotu lirycznego zostaje ukierunkowane na młodych mężczyzn. Jest to bez wątpienia godny uwagi przykład poety biseksualnego, który mówi o swoich uczuciach wprost (choć nie tylko on tak miał). Wówczas było to zapewne mniej burzliwą kwestią niż dzisiaj.

Można też w niektórych wierszach dostrzec zalążki myśli etycznej u Anakreonta. Przedkłada on bowiem życie spędzone na relaksie, odpoczynku, braku zobowiązań i dobrej zabawie nad wszelkie zaszczyty, sławę czy bogactwo. Kierowanie się w życiu pieniądzem zresztą ostro krytykuje, dopatrując się w tym nieszczęść. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że jest to pewna antycypacja epikurejskiej myśli etycznej.

Popularność Anakreonta przyczyniła się do tworzonych w następnych wiekach Anakreontyków, czyli wierszy oddających tematykę oraz styl poezji Anakreonta. Wyznaczył więc Anakreont pewien trend, pewien swój własny nurt poezji starogreckiej. I między innymi dlatego warto po niego sięgać.

Anakreont to jeden z najpopularniejszych poetów starożytnej Grecji, który jeszcze za życia zdążył wymościć sobie sławę, jak również swój warsztat i styl. Spośród zapewne bardzo obfitej twórczości do naszych czasów dochowało się około stu wierszy, niektóre we fragmentach.

Tworzył on głównie poezję o tematyce biesiadnej, wesołej i rubasznej, sławił uroki życia, opowiadał...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7
  • Chcę przeczytać
    6
  • Posiadam
    4
  • Poezja
    2
  • Bib
    1
  • CZAS POWSTANIA: Starożytność
    1
  • Zainteresowany
    1
  • 2013
    1
  • Literatura grecka
    1
  • FORMA: Poezja
    1

Cytaty

Więcej
praca zbiorowa Anakreont i anakreontyki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także