Helena

Biblioteka Kórnicka
1882-01-01
1882-01-01
Zygmunt Węclewski

Ciekawe i dosyć oryginalne spojrzenie na mit grecki, zwłaszcza, że mało osób zna motyw ,,widma” Heleny Trojańskiej, a współcześni twórcy raczej demonizują jej małżeństwo z Menelaosem.

W starożytnej interpretacji mitu trojańskiego pojawiał się również pomysł, że Helena nigdy nie przybyła do Troi i nie żyła z Parysem, a na jej miejsce zostało podstawione przez boginię Herę widmo. Natomiast prawdziwa Helena przebywała w Egipcie, wiernie czekając na swojego męża Menelaosa. Tragedia Eurypidesa rozpoczyna się właśnie w Egipcie kilka lat po zakończeniu wojny trojańskiej. Po śmierci dobrego króla Proteusza na tronie zasiada jego syn, który próbuje zmusić Helenę do małżeństwa i przekonać ją, że Menelaos nie żyje. Niespodziewanie jednak Helena spotyka swojego męża, który przypłynął do Egiptu z jej widmem.

Dramat podchodzi do postaci mitologicznych i ich relacji w zupełnie inny sposób niż jest to przedstawione w większości współczesnych filmów i powieści, gdzie Helena to płytka lalunia, a Menelaos tyran lub nieudacznik, którego przymuszona żona porzuciła dla zakochanego Parysa. Tymczasem w większości przekazów mitologicznych jest wspomniane, że Helena wyszła za Menelaosa z miłości, a podczas pobytu w Troi tęskniła za nim i żałowała swojej niewierności. Taką właśnie historię przedstawia nam Eurypides(może wyjąwszy niewierność) – historię miłości małżonków, która przetrwała lata mimo goryczy i cierpień jakie się z nią wiązały i która ostatecznie przebaczyła i zatriumfowała. I dla mnie to jest o wiele bardziej romantyczne niż ucieczka od męża z kochankiem i potajemne schadzki, ale może ja jakaś nieczuła jestem.

Jeśli chodzi o pozostałe kwestie, to może nie do końca można nazwać tą sztukę tragedią, bo poza wątkiem rozdzielenia zakochanych nie jest zbyt dramatyczna, ale na pewno zaciekawia przedstawieniem bohaterów i wartką akcją. Nie jest to takie arcydzieło jak ,,Medea”, ale zawiera cechy, który bardzo podobały mi się w tamtym dramacie. Przede wszystkim, bohaterowie Eurypidesa nie są jedynie narzędziami w rękach bogów, sami podejmują decyzje i ponoszą ich konsekwencje, potrafią też zawalczyć o samych siebie. Również tu pojawia się wątek kobiecej godności i potrzeby szacunku ze strony mężczyzn, a także solidarności między kobietami i ich wzajemnego zrozumienia. Helena Eurypidesa nie jest tylko piękna i zachwycająca, ale również mądra i sprytna. Zdecydowanie silnym kobiecym charakterem jest też księżniczka Teonoe. Swoją drogą, Eurypides musiał mieć w sobie jakieś cechy starożytnego feministy, skoro u niego nawet głównym głosem chóru jest kobieta.

Krótko mówiąc, to dobra, interesująca i dosyć oryginalna tragedia(a może i komedia) antyczna. Warto się zapoznać.

,, Ty mnie masz, ja ciebie!
Słońc tysiąc świeciło nam w znanej potrzebie(…)”

Polecam również słuchowisko polskiego radia z Zelnikiem, Łapickim, Sewerynem, i innymi.

Ten rytm, ta fraza...

Ten rytm, ta fraza...

Bardziej komedia niż tragedia, miejscami nieco przesadnie naiwna, ale czyta się ją naprawdę przyjemnie.

• Eurypides
  • Mitologia grecka
  • Słuchowiska
  • 2017
  • Starożytność, mitologie i z motywami mitologicznymi