Szlachta polska. Kultura i struktura

Semper
1993-01-01
1993-01-01
83-85810-03-X

Okładka książki Śladami nazw miejskich Warszawy Stanisław Ciepłowski, Jerzy Domżalski, Jan Gromnicki, Jerzy Gromski, Kwiryna Handke, Andrzej Krzysztof Kunert, Krystyna Lejko, Jacek Sawicki, Hanna Szwankowska, Juliusz Wendlandt, Paweł E. Weszpiński, Bożena Wierzbicka, Andrzej Zajączkowski, Jarosław Zieliński
Śladami nazw m... Stanisław Ciepłowsk...
Okładka książki Czas w kulturze Francis C. Haber, Jacques Le Goff, G. E. R. Lloyd, André Neher, Germano Pattaro, Andrzej Zajączkowski, praca zbiorowa
Czas w kulturze Francis C. Haber, J...

Trudny kawałek do przełknięcia…

Zacznę od tego, że poczułam dość nietypową dla mnie chęć przybliżenia sobie czasów, które zapoczątkowały istnienie szlachty polskiej. Chęć to nietypowa, bo niekoniecznie jestem zwolennikiem czytania historii jako takiej i rozpamiętywania, trochę idąc w ślad za powiedzeniem z dzieciństwa: „co było i nie jest nie pisze się w rejestr”.

Bądź co bądź, cała masa współczesnych powieści, często romantycznych, bądź o charakterze dramatycznym, ma zakrojone podłoże historyczne. W dużej mierze książki nawiązują do czasów inkwizycji, a jeszcze częściej do mocno zarysowanych podziałów między grupami społecznymi. Wiele z tych pozycji nawiązuje do średniowiecza europejskiego, lokując tło powieści nierzadko w półwyspie iberyjskim. Ja, mimo mojego zamiłowania do książek z wątkiem historycznym, nabrałam ochoty, by odciąć się nieco i przypomnieć sobie realia z tamtych czasów, także na terytoriach Polski. Tym sposobem chwyciłam za monografię Andrzeja Zajączkowskiego: „Szlachta polska. Kultura i struktura”.

Cóż wynikło z tego spotkania? W głównej mierze kolejne znaki zapytania, bo choć autor rzetelnie podszedł do tematu i przedstawił nam rozwój szlachty polskiej od zalążka, to jednocześnie nie ułatwił pracy przeciętnemu czytelnikowi, podejmując kolejne tematy w niełatwym, a wręcz obcym dla młodego pokolenia, stylu i języku. Niejednokrotnie bowiem wykorzystał słowa, których nie mógł mi wytłumaczyć nawet wujek Google (przykład: „preponderancja szlachty”). Czytając niezrozumiałą, starodawną polszczyznę, kilka razy chciałam poddać się i zrezygnować z lektury, czułam, że chyba to nie dla mnie. Siła woli, aby przybliżyć temat zwyciężyła jednak nad chwilami słabości i udało mi się zakończyć pierwszy etap poznawania historii polskiego średniowiecza. Napisałam pierwszy etap, bo choć monografia była ciężka w odbiorze, to poruszyła wątki na tyle ciekawe i nieobojętne, że zachęciła mnie do sięgnięcia po kolejne książki o podobnej tematyce.

Całą recenzję znajdziecie na blogu: http://mozaika-literacka.blogspot.com/

Trudny kawałek do przełknięcia…

Bądź...

• Szlachta, dworki, rody