Katarzyna Aragońska. Hiszpańska królowa Henryka VIII

Okładka książki Katarzyna Aragońska. Hiszpańska królowa Henryka VIII Giles Tremlett
Okładka książki Katarzyna Aragońska. Hiszpańska królowa Henryka VIII
2013-09-01
2013-09-01
Emilia Skowrońska
historia Anglia Tudorowie

Katarzyna Aragońska była córką Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego. Jej ślub z Arturem, księciem Walii, a potem Henrykiem miał połączyć Anglię i Hiszpanię sojuszem. Wydarzenia, które rozegrały się w ponad 20 letnim małżeństwie Katarzyny i Henryka VIII na zawsze zmieniły historię Anglii i Europy.
Giles Tremlett opisuje życie Katarzyny, poczynając od jej dzieciństwa, poprzez walkę z potężnym królem i bezwzględnymi wrogami, aż po śmierć. Jest to obszerna i szczegółowa biografia, która nie zanudza suchymi faktami, ale skupia się na osobie Katarzyny ukazując jej niezłomny charakter.

Giles Tremlett opisuje życie Katarzyny, poczynając od jej...

Żałuję, że nie przeczytałam tej książki w oryginale. Temat niezwykle ciekawy, biografia jest dobrze udokumentowana i losy Katarzyny są przedstawione wiarygodnie. Ale polska wersja jest okropna. Nie wiem, kto zawinił. Tłumaczka? Korektor? Momentami nie sposób zrozumieć, o co chodzi. Dużo "waty słownej". Składnia nienaturalna dla języka polskiego. Sporo błędów językowych. Daję siódemkę, ale mam nadzieję, że wydanie zostanie poprawione.

Biografia Katarzyny Aragońskiej pióra Gilesa Tremletta jest dosyć dobrym przedstawieniem jej losów. Autor nie jest historykiem, lecz dziennikarzem, ale posiłkował się wieloma źródłami. Przy czytaniu zauważyłam, że Tremlett mocno koncentruje się na samej Katarzynie (w czym w sumie nie ma niczego dziwnego, skoro to jej biografia) i nie poświęca zbyt wiele uwagi przedstawieniu innych postaci (np. dworzan królewskich),czy nakreśleniu szerszego tła historycznego. Trochę to może przeszkadzać, ale zarazem przez to książkę dobrze się czyta, bo nie jest ona przeładowana faktami, czy mnogością postaci. Dobrze byłoby jednak uzupełnić sobie tę wiedzę sięgając po inne publikacje na ten temat.

Choć nie tak porywająca, jak "Anna Boleyn" Erica Ivesa i nie tak nowatorska oraz zmieniająca optykę, jak "Maria Tudor" Lindy Porter, to jednak wciąż znakomita i interesująca.

Książka Tremletta przybliża postać władczyni, której za sprawą popkultury do dziś trudno wyjść z cienia swojej rywalki o tron i względy Henryka VIII Tudora.
Wydawnictwu ASTRA należą się gratulacje za konsekwencję w trafnym doborze wydawanych pozycji biograficznych, co w połączeniu z fantastycznymi tłumaczeniami przynosi świetne efekty - prawdziwą czytelniczą ucztę dla wszystkich zainteresowanych historią Anglii i Europy średniowiecznej i wczesnonowożytnej.

Wydawnictwu ASTRA należą się gratulacje...

Bardzo dobra książka.

Bardzo dobra książka.

Lubię biografie, takie oparte jedynie na faktach, nie fabularyzowane, ale od dawna po żadną nie sięgnęłam. Zmieniło się to za sprawą książki Gillesa Tremleta ,,Katarzyna Aragońska. Hiszpańska królowa Henryka VIII”.

Od momentu przeczytania ,,Wiecznej księżniczki” Philippy Gregory byłam zafascynowana postacią Katarzyny Aragońskiej i chciałam dowiedzieć się o niej czegoś więcej, zależało mi też na tym, żeby upewnić się w których momentach pani Gregory trzymała się faktów, a kiedy zmyślała. Książka Gillesa Tremleta doskonale nadaje się do tego rodzaju ,,badań”. Autor opisuje życie Katarzyny Aragońskiej od czasów dzieciństwa w Hiszpanii na dworze ukochanych rodziców – Izabeli Kastylisjkiej i Ferdynanda Aragońskiego, jednych z najpotężniejszych władców ówczesnej Europy, kończąc swoją opowieść w momencie śmierci Katarzyny. Autor odwołuje się do dokumentów z epoki, listów czy zeznań świadków, kreśląc opowieść o hiszpańskiej księżniczce, która trafiła na zupełnie odmienny angielski dwór i starała się do niego dopasować, jednocześnie podkreślając swoją indywidualność. Obraz Katarzyny w tej książce nie różni się wiele od tego, czym oczarowała mnie ta postać w powieściach Philippy Gregory – Tremlett opowiada o inteligencji tej kobiety, jej dbałości o wykształcenie swoje i córki(Katarzyna na długo przed czasami emancypantek sprawiła, że myślenie ogółu na temat kobiecej edukacji zaczęło się zmieniać),dbałości o losy królestwa Anglii, odwadze i sprycie jakimi wykazała się jako regentka Henryka VIII, jej ogromnej i wiernej miłości do drugiego męża oraz córki z tego związku, a także o dumie i sile, które okazywała do końca życia w czasie sporu z Henrykiem VIII i Anną Boleyn. Tremlett przybliża nam nie tylko jej charakter, ale też jej rodziców, dwóch mężów, córki Marii oraz zwraca uwagę na różnice między Hiszpanią a Anglią w tamtym okresie oraz skomplikowane układy polityczne.

Jeśli chodzi o porównanie tej biografii z powieściami Philippy Gregory, to z przyjemnością przekonałam się, że brytyjska pisarka dość wiernie odtworzyła życie Katarzyny – zamieszczone w tej biografii relacje z epoki Tudorów ukazują równie próżnego(choć pragnącego uchodzić za szlachetnego i sprawiedliwego) Henryka VIII, wybuchową i egoistyczną Annę Bolyen(coraz częściej zastanawiam się w jaki sposób ta kobieta stała się tak kultową i uwielbianą postacią, bo czytając o niej utwierdzam się w przekonaniu, że była raczej nieprzyjemną osobą),upartą i dręczoną przez choroby księżniczkę Marię, a także Izabelę Kastylijską, która kochała swoje dzieci, ale wymagała od nich poświęcenia dla sprawy, Ferdynanda Aragońskiego, który po części zawiódł w roli ojca i Henryka VII, który koronę zdobył na polu bitwy i żył z myślą, że jemu również ktoś może ją odebrać. Autor wprowadza do swojego działa wiele informacji i ciekawostek na temat relacji społecznych, rodzinnych i codziennego życia w renesansowej Anglii, jednak robi to w taki sposób, że czytelnik nie jest przytłoczony informacjami. Przystępny styl Tremletta, krótkie rozdziały i ich tematyczny podział sprawiają, że ,,Katarzynę Aragońską” czyta się szybko i płynnie. Coś dla siebie znajdą również miłości historii o polityce, ponieważ biograf wiele miejsca poświęca sojuszom, wojnom i planom władców szesnastowiecznej Europy. Zwraca uwagę na to, że duże znaczenie w królewskiej polityce miały też sprawy rodzinne czy erotyczne. Doskonałym tego przykładem jest sytuacja w jakiej znalazła się Katarzyna rozdarta między polityką swojego ojca i męża, ale także ucząca się jak wpływać na sytuację w kraju. Powołując się na różnorakie dokumenty z tamtej epoki autor stara się odpowiedzieć na pytania jakie dręczą miłośników historii Tudorów, nie udaje mu się znaleźć jednak odpowiedzi na pytanie, które zaprzątało całą Anglię i część Europy w czasach rozpadu małżeństwa Henryka i Katarzyny – czy pierwsze małżeństwo królowej z bratem Henryka, księciem Arturem, zostało skonsumowane. Zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy tej tezy, mieli swoje argumenty i rzekome dowody. Nie ma zbyt wielu informacji na temat tego jak układało się małżeństwo tej pary. Philippa Gregory w ,,Wiecznej Księżniczce” stworzyła własną wizję według której Katarzyna i Artur mieli darzyć się uczuciem, ale są to tylko domysły. W pewnym sensie chciałabym wierzyć, że pierwsze małżeństwo Katarzyny zostało skonsumowane i układało się pomyślnie. Polubiłam tę postać i chciałabym wierzyć, że przez jakiś czas w swoim życiu była naprawdę szczęśliwa. Bowiem o ile wiadomo, że Henryk VIII deklarował do niej miłość i w pierwszym okresie małżeństwa był zachwycony żoną, to ostatecznie zniszczył jej życie i opinię.

,,Katarzyna Aragońska. Hiszpańska królowa Henryka VIII” jest pozycją godną uwagi nie tylko osobom zainteresowanych tak jak ja tą postacią historyczną, ale też wszystkim wielbicielom opowieści z epoki Tudorów, a także tym, którzy lubią czytać o dawnej polityce, życiu społecznym czy sytuacji kobiet, która była daleka od bajek o pięknych księżniczkach żyjących długo i szczęśliwie ze swoimi książętami.

,, (…) wizerunek jest niemal tak istotny jak sama rzeczywistość. Równie ważną rzeczą jest bycie niewinną, jak i to, by ludzie za taką cię uważali.”

Historia Katarzyny Aragońskiej fascynowała mnie od dawna.To zdecydowanie moja ulubiona postać historyczna.Podziwiam ją za jej odwagę,wiarę i siłę z jaką przeciwstawiła się swojemu mężowi,światu ,wrogom w czasach,kiedy kobieta nie miała nic do gadania.Książka napisana w przystępny sposób.Nie jest napakowana suchymi faktami.czyta się ją jednym tchem.

"Poezja historii tkwi w niezwykłym fakcie, że niegdyś na tym świecie, niegdyś po tej tak dobrze znanej ziemi chodzili inni mężczyźni i kobiety, tak realnie jak my dzisiaj, mając własne myśli, opanowani przez własne namiętności... Ale już ich nie ma, jedno pokolenie przechodzi w kolejne i znika tak całkowicie, jak i my wkrótce znikniemy niczym duchy o brzasku"

Cytat rozpoczynający książkę, wyjątkowo zapadł mi w pamięć. Idealnie obrazuje, przemijanie i ciągle zmieniające się pokolenia, które mimo tak dużej różnicy lat nadal szukają tego samego i popełniają te same błędy.
Jestem zachwycona tym jak wydawnictwo Astra wydaje swoje książki, okładki, papier i zdjęcia w środku są wyjątkowe i aż nie można oderwać wzroku od tego jak pięknie jest wszystko przedstawione. Jeśli chodzi o zawartość, Katarzyna Aragońska, mimo, że jest mniej rozsławiona niż Anna Boleyn, jest zdecydowanie moją ulubioną żoną Henryka. To kobieta, która była bardzo godną postacią, nie wiele można jej zarzucić czytając jej historię. Podejrzewam, że Henryk kochał ją do pewnego czasu naprawdę szczerze w przeciwności do innych żon, gdzie główną rolę odegrało zwykłe pożądanie i zauroczenie, które dość szybko minęło.

Cytat...

Co by było, gdyby Katarzyna była bardziej potulną kobietą? Lub gdyby jej pierwszy mąż nie umarł tak wcześnie? Podobnych pytań można by zadać wiele, a wszystko sprowadza się do osoby Katarzyny. Bardzo dobrze napisana, bez zbędnych omówień i szczegółów.

Solidnie poparta bibliografią historia życia Katarzyny Aragońskiej, żony Henryka VIII. Bardziej zbliżona do pracy naukowej niż beletryzowane historie pisane przez Philippę Gregory nie jest jednak ani trochę nudna, a dla nieznających dziejów królowej wręcz trzymająca w napięciu. Do czytania i przez kompletnych laików i dla znających dzieje Anglii, bo jest po prostu ciekawie napisana. Godna polecenia.

P.S. Generalnie tłumaczka wykonała kawał dobrej pracy. Gdyby jeszcze nie miała błędnych naleciałości językowych... Nie "ta koturna" tylko ten koturn, nie "ubrać suknię" tylko albo założyć albo ubrać się.

• Historyczne
  • Biografie
  • Historia Anglii
  • Tudorowie

Giles Tremlett Katarzyna Aragońska. Hiszpańska królowa Henryka VIII Zobacz więcej