Droga ucieczki

2012-08-01
978-83-7659-759-1
Andrzej Szulc
sensacja

Okładka książki MatchUp Lara Adrian, Steve Berry, C.J. Box, Sandra Brown, Lee Child, Nelson DeMille, Diana Gabaldon, Andrew Gross, Charlaine Harris, Lisa Jackson, Peter James, J.A. Jance, Michael Koryta, Eric van Lustbader, Gayle Lynds, Val McDermid, David Morrell, Kathy Reichs, Christopher Rice, John Sandford, Lisa Scottoline, Karin Slaughter
MatchUp Lara Adrian, Steve ...
Okładka książki Inherit the Dead Mark Billingham, Lawrence Block, C.J. Box, Ken Bruen, Alafair Burke, Stephen L. Carter, Lee Child, Marcia Clark, Max Allan Collins, John Connolly, James Grady, Heather Graham, Bryan Gruley, Charlaine Harris, Mary Higgins Clark, Val McDermid, S. J. Rozan, Dana Stabenow, Lisa Unger, Sarah Weinman
Inherit the Dead Mark Billingham, La...
Okładka książki Książki wybrane 9 smoków bezpieczna przystań w matni słodkie nieszczęście C.J. Box, Michael Connelly, Kevin Alan Milne, Nicholas Sparks
Książki wybran... C.J. Box, Michael C...

Nawet gdybym nie wiedziała wcześniej że C.J. Box, czyli Charles James Box, autor powieści '' Droga ucieczki '', to pisarz amerykański, po przeczytaniu książki byłabym tego całkowicie pewna. Książka jest na wskroś amerykańska, przy tym bardzo filmowa . Zwłaszcza ostatnie zdarzenia kończące powieść. Mogłabym właściwie powiedzieć, czy powtórzyć za jedną z czytelniczek że jest to niemal gotowy scenariusz na film.

Rzecz dzieje się w niewielkiej miejscowości, gdzieś pod kanadyjską granicą. Gdzieś gdzie ludzie mają swoje rancza od pokoleń i gdzie jak ktoś upoluje niedźwiedzia, to zgodnie zobowiązującą tradycją, stawia kolejkę wszystkim obecnym w okolicznym barze. Jednak i to miejsce nie jest odcięte od '' nowości ''. Nowością są emerytowani policjanci, ściągający tu niemal stadami, by w tym cichym, milutkim zakątku ich wielkiego kraju znaleźć spokój i w końcu czas na wszystko czego do tej pory z braku owego czasu, nie mogli robić.

W tej to sielskiej i trochę sennej mieścinie, nagle znika dwoje dzieci. Dwunastoletnia Annie i jej młodszy brat William. Dzieci bez pozwolenia i wiedzy matki wybrały się na ryby i słuch po nich zaginął. Poza wędką zaczepioną o gałęzie drzew i jednym butem dziewczynki, na żaden inny ślad nie natrafiono, chociaż zakrojono poszukiwania na naprawdę wielką skalę . Na światło dzienne wychodzą coraz bardziej szokujące fakty i to dotyczące już zupełnie czegoś innego niż zaginięcia dzieci, przez co przez '' chwilę '', ta sprawa schodzi na dalszy plan. Zniknięcie dzieci okazuje się być li tylko iskrą zapalną dla wywołania naprawdę wielkiego pożaru.

Powieść czyta się naprawdę dobrze, płynnie przechodzimy od zdarzenia do zdarzenia. Nic nie kuleje i wszystko jest poprawnie napisane. Poza pewną cukierkowatością na samym końcu i naiwnością pewnego człowieka który w moim odczucie, nie powinien taką naiwnością się wykazać, ciężko się czegoś doczepić . Dopracowane szczegóły niczego za mało i nic specjalnie nie przedobrzone. Książka ta zresztą, została uhonorowana przez Mystery Writers of America, '' Edgarem '', czyli Nagrodą im. Edgara Allana Poego. i uznana za '' Najlepszą Powieścią Kryminalną 2008 Roku ''. U mnie nie wywołała jakichś specjalnych okrzyków zachwytu, książka dobra i tylko tyle, ale nie uważam by czas poświęcony na jej przeczytanie miał być stracony.

Na okładce, napisane jest, że książka zdobyła nagrodę najlepszej powieści kryminalnej. Niestety była tylko dobra. Widać było, że jest przemyślana, pomysł też całkiem ciekawy, ale dla mnie w połowie już było przewidywalnie i z małą ciekawością doczytałem do końca. W teorii był to kryminał a dla mnie kryminał powinien mnie angażować, powinien zmusić do zastanowienia się nad intrygą. Tutaj wszystko było podane na tacy, od początku wiedziałem, co się stało, kto co zrobił.
Całkiem miło się czytało, choć lektura mnie nie ubogaciła.

Wczoraj skończyłam czytać powieść a dalej jest we mnie pełno emocji po jej lekturze....
Książka pod wieloma aspektami wstrząsająca i pokazująca jak złudna może być otaczająca nas rzeczywistość. Ludzie, którzy są naszymi sąsiadami, osobami z którymi się spotykamy, których wydaje nam się, że znamy tak naprawdę są zupełnie obcy i zdolni do czynów o których by nam się nie śniło.
Dwójka dzieciaków w pewnym momencie znajduje się w nieodpowiednim miejscu... w złym czasie a poszli jedynie spędzić miło popołudnie.
Skutki, które niesie za sobą to co zobaczyli bohaterowie, są dramatyczne i nawet w połowie nie można ich przewidzieć. Nagle wszystko się zmienia, dzieci nie mogą wrócić do rodzinnego domu, ich matka jest pod stałą kontrolą morderców a na dodatek nikt nie wierzy opowieściom maluchów, twierdząc, że to na pewno nie było tak jak dzieci opisują...
Jak potoczy się cała akcja i jak w końcu skończy się historia, która nikomu nawet się nie śniła??
Zapraszam gorąco do lektury bo warto- nie będzie to stracony czas a wręcz przeciwnie-nie będzie można się oderwać od książki:)

Spodziewałam się czegoś bardziej trzymającego w napięciu, lecz w tej kwestii się rozczarowałam. Dopiero pod koniec książki zaczyna się pełna napięcia akcja.
Niemniej jednak książka bardzo mi się podoba, napisana jest spójnie, ma ciekawą treść i naprawdę wciąga pomimo minimalnej dawki prawdziwej akcji:)

Kolejna książka opowiadająca o tym,że nie należy wierzyć stróżom prawa.Pod fasadą dobra czyha zło,które niszczy wszystko,co stoi mu na drodze.Ludzie,którzy winni bronic społeczeństwo przed złodziejami,mordercami,oszustwem sami są właśnie tym czemu maja się sprzeciwiać.Dwunastoletnia Annie i jej młodszy brat William obserwują brutalne morderstwo, które na ich oczach popełnia trzech mężczyzn. Przerażone, zziębnięte, tropione przez zabójców dzieci uciekają z miejsca zbrodni, chroniąc się na farmie starego ranchera, Jessa Rawlinsa. Mordercy – emerytowani gliniarze z Los Angeles – udając zatroskanych obywateli, organizują pod dowództwem miejscowego szeryfa zakrojone na szeroką skalę poszukiwania.

Pierwsze co przyszło mi do głowy po pierwszych parudziesięciu stronach to taka analogia: Weźmy książkę 'Klient' Grishama, odrzućmy prawnika i sądy, a rozbudujmy to co działo się wprost po tym jak 'mały' widział co widział. I niewiele się pomyliłem. 'Droga ucieczki' to solidna historia, którą czyta się bardzo dobrze i według mnie trudno doszukiwać się w niej zbędnych elementów.

Ani pomysł, ani wykonanie nie są wybitne, ale urzekło mnie to, że akcja dzieje się nie w metropolii, nie przy udziale policyjnych syren, nie w asyście pościgów i epizodów typu zabili go i uciekł, ale w spokojnej prowincjonalnej okolicy ranczerów, której rdzenni mieszkańcy od pokoleń zrośnięci są z tą ziemią i tak samo jak ona twardzi. C.J.Box opisał wszystko dokładnie tak jak to mogło się zdarzyć. Są źli ludzie, są dobrzy ludzie, są ofiary, są ranny, są zwroty emocjonalne i wszystko to jest prawdziwe. Tak samo prawdziwe, jak - mam wrażenie - wielki szacunek autora do ziemi i ciężkiej pracy w gospodarstwie.

Ciekawe było również to, że autor nie był oceniający względem osób występujących w tej historii, a także fakt, że nie dodał - amerykańskim zwyczajem happy end'ów - zbyt dużo lukru na sam koniec.

Ogólnie polecam, jeśli ktoś lubi rzetelnie opowiedziane historie.

Tak może być tylko w Ameryce. Jedna z wielu podobnych sobie książkowych treści, które stwarzają wrażenie, że już to gdzieś czytałam/czytałem.

Gotowy scenariusz na film sensacyjny kat. B Co nie jest zarzutem - czyta się szybko, akcja wartka, czytelnik angażuje emocje, bo "złym" zbyt łatwo się wszystko udaje, a "dobrzy" mają pod górkę.
Rozczarowuje nieco zakończenie, jak dla mnie zbyt sentymentalne i przesłodzone. Ogólnie - po przeczytaniu wprawdzie specjalnie nie zmądrzejemy (czy nie po to są książki ?),ale zgłupieć też nie zgłupiejemy.

Książka bardzo dobra, niezwykle wciągająca dlatego czyta się szybko i łatwo. Polecam!!!

Fajnie się czyta

Fajnie się czyta

• Wyd. Albatros
  • 2015
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Droga ucieczki