Toscanini

Okładka książki Toscanini Harvey Sachs
Okładka książki Toscanini
Harvey Sachs Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
Toscanini
Państwowy Instytut Wydawniczy
1988-01-01
1988-01-01
83-06-01428-6
Piotr Kamiński

Biografia jest bardzo obszerna. To książka dla pasjonatów i muzyków, których interesuje całe życie zawodowe Toscaniniego. Można tu znaleźć wszystkie możliwe koncerty i przedstawienia, które prowadził dyrygent. Nie jest to książka dla przeciętnego czytelnika, którego interesuje tylko zarys życia kompozytora.

Wyjątkowo drobiazgowa biografia, szczegółowość z jaką autor dokumentuje życie Toscaniniego jest wręcz imponująca. Czytałam ją z dużą ciekawością, choć długo i w różnych odstępach czasu. Na pewno obeznanie w omawianych tematach pomaga w odbiorze, bowiem ilość dat, wydarzeń i nazwisk może miejscami przytłoczyć. Dla pasjonatów lektura obowiązkowa.

Zacznę tak... trudno oceniać biografię-książkę... ogólnie do książki nie ma się co czepiać bo jest wszystko to co w biografii być powinno. W wyniku czego otrzymujemy bardzo szczegółową historię człowieka z niezliczoną ilością anegdot. Jedyną wadę jaką dostrzegam to taka, że bardzo często padają daty (to dobrze) tylko zbyt rzadko okraszone rokiem :) Trzeba naprawdę czujnie czytać, żeby się nie pogubić - bo biografia jest bardzo dynamiczna tak jak jej właściciel. Na koniec wracam do pierwszego zdania... biografię-życie nie jest trudno ocenić w tym przypadku... WIELKI CZŁOWIEK!!!

• Muzyka
  • Dookola muzyki