Ekologiczna zemsta

Prozami
2012-10-25
2012-10-25
Małgorzata Kursa zemsta ekologia śmiech

Niestety, książka mnie nie zachwyciła, jest po prostu przeciętna. Tym razem się zawiodłam. Książki tej autorki to sinusoida - raz super czyta się dobrze, a innym razem kompletna klapa. 5 gwiazdek tylko dlatego, że udało mi się dobrnąć do samego końca.

Polecam! Fajnie, lekko się czyta, sporo dobrego humoru

Polecam! Fajnie, lekko się czyta, sporo dobrego humoru

W mojej ocenie najsłabsza z cyklu. Ale przynajmniej dzięki niej poznałam genezę "Malwiny i Elizy". "Zemsta" to zaledwie wstęp do rozgrzewki.

Bardzo dobra seria. Taka idealna na rozluźnienie. Na poprawę humoru.
Dużo wątków pobocznych, trochę kryminału, świetnie ukazana polska rzeczywistość z jej absurdami.
Polecam!

Bardzo dobra seria. Taka idealna na rozluźnienie. Na poprawę humoru.
Polecam!

Uśmiałam się nieźle :) Styl pisania na początku był dla mnie trudny do zniesienia, ale uważam, że książka jest warta przeczytania, bo jej humor i komiczne sytuacje są po prostu nie do przebicia!

Muszę zgodzić się z opinią kachny. Książka jest niestety okropna, tak jak pozostałe książki tej autorki (czytałam w sumie cztery, więc jakąś opinię już sobie wyrobiłam - po kolejne książki na pewno nie sięgnę).
Mogłabym jeszcze wybaczyć fakt, że nie jest to literatura wysokich lotów - sporo w niej błędów językowych i dziwacznych, zbyt potocznych wyrażeń, a fabuła jest dość sztampowa i aż nadto wyraźna jest inspiracja książkami Joanny Chmielewskiej.
Mogłabym wybaczyć również to, że bohaterowie są egzaltowani i przerysowani oraz mocno nadpobudliwi, jakby przedawkowali Prozac - ciągle ktoś pokrzykuje, irytuje się albo ekscytuje byle czym, a potem opada z sił i ociera pot z czoła. Autorka niestety nie wie co to znaczy stopniować napięcie, zaczyna od razu z wysokiego C.
Czego natomiast nie mogę wybaczyć, to sposobu, w jaki autorka opisuje kobiety. Swoimi książkami cofnęła polską myśl feministyczną o dobre 50 lat. Kobiety, o których pisze "baby" (i które same tak o sobie mówią),są przesadnie emocjonalne, irracjonalne i infantylne. Potrzebują wsparcia rozsądnego, trzeźwo myślącego mężczyzny.
W książkach pełno jest określeń typu "babska logika", "babski rozum", "baby to zawistne są".
Ogólnie świat autorki jest czarno-biały i oparty na stereotypach.
Obok tych "porządnych" kobiet funkcjonują kobiety "upadłe": sypiające "z kim popadnie" lub kiedyś porządne, ale "skalane", bo opuszczone przez paskudnych mężczyzn.
Mężczyźni natomiast, obok tych rycerskich, są bezużytecznymi pijakami i lekkoduchami.
To wszystko sprawia, że niestety nie potrafię czytać tych książek bez zgrzytania zębami z irytacji i dziwię się, że tyle tu pozytywnych opinii.
Że też kobiet nie razi ten ewidentny szowinizm.
I żeby kobieta tak pisała o kobietach - okropne.

Świetna poprawiająca nastrój pozycja.

Świetna poprawiająca nastrój pozycja.

Rewelacyjna komedia, która na długo poprawia humor. Wybuchy śmiechu gwarantowane. Malwina i Eliza, rezolutne pięćdziesięciolatki, które z pewną pomocą, postanawiają walczyć z miejscowymi wandalami. Układają plan na ekologiczną zemstę. Chociaż nie wszystko idzie po ich myśli, nie poddają się i brną do celu. Gorąco polecam.

To po prostu kryminał okraszony ogromną dawką humoru. Samopoczucie poprawi się każdemu, kto sięgnie po ten tytuł, pamiętajcie jednak, że to tylko książka i wszelkie sytuacje tu opisane traktujcie z przymrużeniem oka. Jest zabawnie, ciekawie, a wyobraźnia ma pole do popisu, czyta się niesamowicie szybko. Autorka nie bierze odpowiedzialności za poglądy i czyny swoich bohaterów. Oni żyją własnym życiem. Polecam jak najbardziej!

Zabawna, sympatyczna, dobrze napisana, tyle że odrobinę wtórna. Małomiasteczkowa wersja Zorro bądź Robin Hooda w wykonaniu dwóch rezolutnych pań w wieku post poborowym, z zapałem angażujących w swoje plany przedstawicieli młodego pokolenia. Niekonwencjonalne metody i pomysłowość dam w zbrojach z włóczki nie zna granic, strzeżcie się, leśni śmieciarze, drobni złodziejaszkowie i perfidni chuligani!

• Audiobooki