Wielkie małe kobietki

Okładka książki Wielkie małe kobietki Aleksandra Krzanowska, Aleksandra Polewska
Okładka książki Wielkie małe kobietki
Aleksandra KrzanowskaAleksandra Polewska Wydawnictwo: Czerwony Konik literatura dziecięca
literatura dziecięca
Czerwony Konik
2012-11-05
2012-11-05
978-83-933934-1-1
Ola Krzanowska Agata Christie Coco Chanel Edith Piaf Audrey Hepburn Maria Skłodowska-Curie

Jeden z rozdziałów książki "Wielkie małe kobietki" autorstwa Aleksandry Polewskiej opowiada o dzieciństwie Coco Chanel - pomysłodawczyni małej czarnej sukienki ;-)

Kupiłam tę książkę sugerując się opiniami znalezionymi w necie ;-)
Dając córce tę książkę chciałam pokazać jej wielkie kobiety, które kiedyś też po prostu były dziećmi.
I które dążyły do realizacji swoich marzeń!
Teraz sprawdziłam, że to był dobry zakup :-)

Lekturze zaczęłam oczywiście od historii Coco Chanel, której prawdziwe imię brzmiało Gabrielle,
ale i pozostałe kobiece postaci przyciągnęły moją uwagę, a są to:
Maria Skłodowska-Curie, Agata Christie, Edith Piaf, Audrey Hepburn.

Zanim opowiem o swoich wrażeniach, przytoczę, co powiedziała moja córka:

Książka ma 5 rozdziałów. Każdy składa się z dwóch części: opowieści o małej dziewczynce
oraz krótkiej notatki biograficznej o całym życiu bohaterki i jej dokonaniach jako dorosłej kobiety.
Nie wiem, czy historyjki są prawdziwe, być może są fikcyjne. Opisują to, co w dzieciństwie zainspirowało
te dziewczyny do tego, co zrobiły w swym dorosłym życiu, np. co skłoniło Coco Chanel do projektowania ubrań.
Opowiadania mają formę opisów z dialogami. Podobały mi się; dobrze się je czyta.
Szczególnie utkwiła mi w pamięci Maria Skłodowska-Curie. Na początku nie lubiła języka polskiego
jako przedmiotu szkolnego, czytania literatury, ortografii; chciała się uczyć tylko fizyki,
ewentualnie astronomii i odrobinę matematyki. Potem zrozumiała, że to można połączyć.
W książce jest sporo ładnych obrazków.

Książka ma 124 strony, ale czyta się ją niesamowicie szybko!
Na pewno wpływa na to duża czcionka, ale przede wszystkim jest to zasługa opisanych historii oraz stylu i języka,
którymi posługuje się autorka.Te krótkie opowieści o pięciu małych dziewczynkach wciągną każdego czytelnika.
To niby zwykłe dzieci: uczą się, bawią, tańczą, mają marzenia, pasje, ale i słabostki. Borykają się z ortografią,
biedą, wojną, chorobą lub... zbyt małym talentem.
My-czytelnicy wiemy, że to będą niezwykłe dorosłe kobiety i z przyjemnością odnajdujemy w ich dzieciństwie
zapowiedź wielkości. I chyba taki był zamysł Polewskiej ;-)
Oczywiście, nie da się porównać noblowskich dokonań Marii Skłodowskiej-Curie z literackim dorobkiem Agaty Christie,
tak jak nie da się porównać modowych wizji Coco Chanel z zasięgiem głosu Edith Piaf, czy uroku Audrey Hepburn.
Myślę, że autorka wcale nie chciała ich porównywać. Ani jako dorosłych kobiet, ani jako małych dziewczynek ;-)

Intrygujące ilustracje Oli Krzanowskiej dopełniają opowieści.

Na koniec dwa cytaty z książki:

Gdy był młodym człowiekiem, marzył o tym, by pewnego dnia zostać ojcem genialnego dziecka,
nie miał jednak wtedy bladego pojęcia, że wybitne dziecko jest dla rodzica nie tylko darem,
lecz także ogromnym ciężarem wychowawczym.*

Ja nie jestem od tego, żeby wam mówić kim chcecie być (...). Każdy sam musi znaleźć odpowiedź
na to pytanie.**

Kupiłam tę książkę sugerując się opiniami znalezionymi w necie ;-)
I które dążyły do realizacji swoich...

Gdy na początku na to spojrzałam, myślałam, że to takie dla pierwszaka, ale okazało się, że książkę przeczyta nawet piątoklasista! Nie dość że na początku jest opowiadanie o każdej z tytułowych kobietek - Marii Skłodowskiej - Cuirie, Agacie Christie, Coco (Gabrielle!!!) Chanel, Edith Piaf i Audrey Hepburn napisane w bardzo "fajny" sposób o ich dzieciństwie plus zwięzła ale mówiąca o wszystkim notka biograficzna. Słowem: świetna książka!

Więcej: http://kyriakczyta.blogspot.com/2017/02/wielkie-mae-kobietki.html
To krótkie historyjki opowiadające o dzieciństwie pięciu znanych kobiet: Marii Skłodowskiej-Curie, Coco Chanel, Audrey Hepburn, Agaty Christie i Edith Piaf. Każde z opowiadań pokazuje, jak wielką pracowitością i determinacją musiały wykazać się małe bohaterki, by w przyszłości osiągnąć sukces. Wszystkie kończą się krótką notatką biograficzną, są pięknie ilustrowane i przede wszystkim - naprawdę ładnie napisane. Bawi historia małej Marysi zmagającej się z ortografią, zaskakują okoliczności powstania pierwszego projektu Coco Chanel, wzrusza zaciętość małej Agatki.

Więcej: http://kyriakczyta.blogspot.com/2017/02/wielkie-mae-kobietki.html

Lektura obowiązkowa dla każdej małej czytelniczki. Historia 5 wspaniałych kobiet sukcesu. Coco Chanel, Agaty Christie, Edith Paif, Audrey Hepburn i Marii Curie-Skłodowskiej. Polecam

Wspaniała książka mówiąca o wybitnych kobietach - uświadamiająca małym kobietką że mogą naprawdę wszystko w życiu osiągnąć !!!

Ciekawa. Można w łatwy sposób się czegoś dowiedzieć o Coco Chanel itd. ...

Ciekawa. Można w łatwy sposób się czegoś dowiedzieć o Coco Chanel itd. ...

Króciutkie, proste, przyjemne, dziecięce opowiadania spodobały mi się zapewne bardziej w wieku jakichś 8 lat, choć zapewne wtedy bym po nie nie sięgnęła, bo miałam bardzo blade pojęcie, kim była Coco Chanel i nie wiedziałam w ogóle nic o Audrey Hepburn, Agacie Christie i Edit Piaf, a postacią Marii Curie-Skłodowskiej nie interesowałam się jakoś specjalnie. Więc polecam małym i trochę większym dziewczynkom.

Każda dorosła osoba była kiedyś dzieckiem. W życiu każdej dorosłej osoby pojawiał się okres hulanek, beztroski i słodyczy. Ci znani na cały świat ludzie też byli dziećmi, nastolatkami. I mieli marzenia, plany.

"Wielkie małe kobietki". Książka dla dzieci, ale nie tylko dla dzieci. Książka, w której kryją się losy Marii Skłodowskiej-Curie, Coco Chanel, Agaty Christie, Edith Piaf oraz Audrey Hepburn. Losy dziecięce, rzecz jasna. Tak, tak, nawet te bardzo znane kobiety były małymi dziewczynkami. I nawet one nie myślały o tym, że w przyszłości, choć odrobinę, zmienią świat.

Czy w "Wielkich małych kobietkach" wszystko jest prawdą? Tego nie wiem. Nie mam pojęcia, czy bohaterki jako dziewczynki naprawdę tak myślały, tak żyły, takie drogi sobie stawiały. Ale to nie ważne. Ważne jest, że dzięki fantazji i dużej dawki prawdziwych informacji powstała świetna książka. Pod względem graficznym również jest nieźle. Znajduje się tam dużo ilustracji, jednak najbardziej polubiłam te, które znajdują się w notkach biograficznych. Wyglądają zupełnie jak fotografie.

Styl jest dość prosty, bo to książka skierowana głównie dla dzieci, co wcale nie znaczy, że starsze osoby nie mogą po nią sięgnąć!. Podczas czytania czułam, jakbym znajdowała się w innym świecie, w innych czasach. Czasach, w których żyły bohaterki.

Owe pięć kobiet wprowadziły dużo zmian w świat. Maria Skłodowska-Curie odkryła nowe pierwiastki, Coco Chanel stworzyła coś dla pań - sukienkę małą czarną oraz perfumy. Agata Christie pisała kryminały, a Edith Piaf śpiewała (o niej niestety wcześniej nie słyszałam, ale dzięki tej książce już wiem, kim ona jest). A Audrey Hepburn? Była aktorką, to chyba każdy wie.

"Wielkie małe kobietki" to zbiór pięciu bardzo interesujących historii, z których dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Bohaterki jako dziewczynki były solidne, odważne i miały dużo zainteresowań, co zaowocowało w ich przyszłości. Spodobała mi się ta książka. Czyta się ją bardzo przyjemnie, a opowiadania zapamiętuje się na długo.

Książka "Wielkie małe kobietki" jest lekturą fascynującą głównie dla rodziców. Dlaczego? Historie wielkich kobiet przedstawione z innej perspektywy, opowiadające mały fragment z czasów kiedy były jeszcze małymi kobietkami, są interesujące głównie dlatego, że dorośli znają ich dorosłą "wielkość" i wpływ na kulturę, naukę i historię świata, czego dzieci nie wiedzą dopiero poznając świat. Niektóre z tych historii są nudne, niektóre niezrozumiałe, a niektóre ciekawe i zabawne. Pozycja warta polecenia, ale nie należy się nastawiać na to, ze dzieci będą zafascynowane w równym stopniu, co dorośli.

Bajki życiem pisane

Każda ze słynnych kobiet, wielkich postaci kultury, nauki czy mody, była kiedyś małą dziewczynką. Psociła, nie słuchała się rodziców, bujała w obłokach. Aleksandra Polewska postanowiła poprzez odwołanie do dzieciństwa, przybliżyć najmłodszym czytelnikom sylwetki kobiet, o których w dorosłym życiu pewnie niejednokrotnie usłyszą. „Wielkie małe kobietki” to niezwykle ciekawy projekt, który dla dzieci może być nie tylko przyjemną lekturą, ale także inspiracją na przyszłość.

Książeczka składa się z pięciu opowiadań. Każde z nich pokazuje, w jakich okolicznościach dorastały, a także jak wpadły na to kim chcą zostać, tytułowe „małe kobietki”. Wszystkie historie przekazują też naukę o podstawowych wartościach, jakimi należy się kierować w życiu. Opowieść o Marie Curie – Skłodowskiej w nienachalny sposób zachęca do nauki. Historia Coco Chanel skłania natomiast do kreatywności i dążenia do celu. Od Agathy Christie dziecko może zaczerpnąć rezolutności, a od Edith Piaf – świadomości, że nigdy nie wolno tracić nadziei. Jest jeszcze historia Audrey Hepburn, która jako jedenastolatka wstąpiła do ruchu oporu dając przykład niezwykłej jak na dziecko odwagi. Oczywiście, fakty i fikcja występują w tych opowiadaniach obok siebie, przybierając formę typowej bajki dla dzieci. Moim faworytem jest opowiadanie o małej Gabrielle Chanel, z którego dowiemy się jak powstała pierwsza „mała czarna” i dlaczego dwie splecione litery C stały się symbolem domu mody Chanel. Nawet jeśli to tylko fantazja autorki, każda z opowiedzianych historii brzmi tak, jakby wydarzyła się naprawdę. Natomiast krótkie notki biograficzne po każdej części książki porządkują fakty, uzmysławiając dziecku, że dana postać naprawdę istniała. Książka jest bogato ilustrowana i estetycznie wydana. Rysunki Oli Krzanowskiej są dość minimalistyczne – dominują szkice ołówkiem, a miejsca pokolorowane wyglądają na dzieła niewprawnych dziecięcych rąk, co daje ciekawy efekt. Do tego niektóre strony są jakby niechcący „porysowane” kredkami. Opowiadania wydane są na świetnej jakości papierze, zadrukowanym dostatecznie dużymi literami i oprawione twardą obwolutą, a poręczny format umożliwia wygodną, wspólną z dzieckiem, lekturę.

Książka adresowana jest do dzieci powyżej siódmego roku życia. Osobiście jednak skierowałabym ją do dzieci jeszcze nieco starszych. Znajdziemy tu bowiem gdzieniegdzie sformułowania czy określenia, które dla siedmiolatków mogą być jeszcze nie zrozumiałe. Generalnie jednak, jest to książka, która na rynku literatury dziecięcej wydaje się być dziełem szczególnie oryginalnym i godnym polecenia. To dowód na to, że można pisać mądre bajki o postaciach całkowicie nie fikcyjnych. Co ważne, książka pisana jest tak, że spodoba się nie tylko dziewczynkom. Historie tu opowiedziane są dość uniwersalne, a płeć bohaterek nie jest dla tych historii najważniejsza. Chłopcy nie powinni więc mieć problemów z ich polubieniem i wczuciem się w ich sytuację. „Wielkie małe kobietki” mogą być zresztą inspiracją do działania nie tylko dla wszystkich młodych dam i kawalerów, ale także ich rodziców, którzy – jestem tego pewna – znajdą w tej lekturze nie małą przyjemność.

Malwina Sławińska

Bajki życiem pisane

• Dla dzieci
  • Polski/a autor/ka
  • W planach: ES, FM

Dodaj cytat z książki Wielkie małe kobietki