Przygody Sherlocka Holmesa

Okładka książki Przygody Sherlocka Holmesa
Arthur Conan Doyle Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Sherlock Holmes (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Sherlock Holmes (tom 5)
The Adventures of Sherlock Holmes, The Case-book of Sherlock Holmes
Zielona Sowa
2004-01-01
2004-01-01
838965105X
Jarosław Pałys, Katarzyna Surówka

Okładka książki Moriarty: Tom 10 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Ocena 7,8
Moriarty: Tom 10 Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 9 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Ocena 7,5
Moriarty: Tom 9 Arthur Conan Doyle,...

Okładka książki Sherlock Holmes i Pies Baskervilleów... z angielskim Marta Fihel, Dariusz Jemielniak
Ocena 7,7
Sherlock Holme... Marta Fihel, Darius...
Okładka książki Tajemnica Bruce - Partington i inne opowiadania Konrad Doberschütz, Arthur Conan Doyle, Bogdan Lekszycki, Aleksander Olszakowski
Ocena 6,1
Tajemnica Bruc... Konrad Doberschütz,...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Przeczytałem, ale takie detektywistyczne klimaty to nie moja bajka.

Przeczytałem, ale takie detektywistyczne klimaty to nie moja bajka.

Lubię kryminały, a ostatnio również starsze seriale o tej tematyce ("Poirot", "Columbo" czy "Panna Marple"). Ciekawie jest porównywać kilku różnych detektywów i patrzeć (czytać) jak pracują.
Nie bardzo lubię opowiadania, ponieważ za szybko się kończą i nie można się zbytnio wczuć w historię. Dlatego daję tylko 7. Mam przed sobą "Księgę wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa" i mam nadzieję, że znajdę w niej jeszcze coś dłuższego.

Jak kocham Sherlocka to tutaj forma bardzo krótkich opowiadań mi przeszkadzała… denerwowało mnie, że czasem w najlepszym momencie kończyły się historie, a sprawa praktycznie wyparowywała. W moim guście zdecydowanie są obszerne, dobrze zbudowane historie o słynnym detektywie. Mimo to na urlop i lekkie czytanie to książka w sam raz.

Klasyka. Najwyższa półka.

Klasyka. Najwyższa półka.

Świetne postacie, obraz epoki, sposób narracji, historia.
Bardzo przyjemna lektura.

Świetne postacie, obraz epoki, sposób narracji, historia.
Bardzo przyjemna lektura.

Doyle wypada dużo lepiej w krótkich formach, change my mind

Doyle wypada dużo lepiej w krótkich formach, change my mind

1. Skandal w Bohemii
Czyta się wybornie, Sherlock i jego popadanie w kokainowe marazmy, a jednocześnie to zacięcie, żeby prowadzić sprawę z Watsonem. Na plus zakończenie, w którym to Irena dyktuje warunki i przechytrza Sherlocka, choć mimo wszystko i tak ma szczęście.

2. Liga Rudowłosych
Zabawne, że gdyby nie ta dziwaczna liga, całej sprawy w sumie by nie było. Więc trochę takie opowiadanie-przypadek. Może i ciekawy pomysł, ale mało wiarygodny.

3. Sprawa tożsamość
Krótkie i fajne opowiadanie, chociaż bardzo szybko domyśliłam się zakończenia i wyjaśnienia sprawy. Ale nie zepsuło mi to zabawy przy lekturze.

4. Tajemnica doliny Boscombe
Hehe, no cóż, tropienie jak u Indian, ogólnie podoba mi się koncepcja wysokiej inteligencji Sherlocka, ale tutaj trochę za dużo bajerów: znajdowanie śladów na trawie, ten kamień, popiół i studium nad popiołem. Historia akurat ciekawa i dobra, ale Sherlock przerysowany.

5. Pięć pestek z pomarańczy
Na plus, że istnieją sprawy, których Sherlock nie rozwiązał albo takie, które rozwiązał w połowie. I w sumie oczywiste się wydaje, że o takich sprawach nie ma co pisać w kronice. Co do tego – podobała mi się zawichrowana koncepcja, wplecenie w to Ku Klux Klanu. Podobało mi się, że nie uratowali klienta, no i że nie dali rady doprowadzić sprawy do końca, bo statek zatonął.

6. Krzywousty mężczyzna
Hehe, świetne opowiadanie, nieprzewidywalne i z naprawdę dobrym zakończeniem. Czytało się wybornie i zabawnie, ludzie to mają naprawdę ciekawe pomysły na zarabianie.

7. Błękitny Karbunkuł
Historia może i szalona i zabawna, ale w sumie nie porwała mnie jakoś i trochę się dłużyła, bo już dość szybko było prawie wszystko wiadomo.

8. Cętkowana opaska
Bardzo wciągające opowiadanie, które aż do samego końca trzyma w napięciu. W życiu bym nie zgadła, o co chodziło, ale dzięki temu, że Sherlock też nie wiedział, całość miała niesamowity posmaczek tajemnicy. Rozmowa z doktorem tez wyborna.

9. Kciuk hydraulika
Historia zakręcona i trochę inna niż pozostałe, bo prawie w całości stanowi opowiadanie klienta, bez domysłów detektywa. Czytało się dobrze, choć mogło być lepiej.

10. Młody arystokrata
Ciekawa opowieść, mimo że dość zabawne rozwiązanie, w sensie zabawne, że Sherlock tak szybko się wszystkiego domyślił, to czytało się przyjemnie.

11. Diadem z berylów
Cóż, trochę namieszali z tym synem, co miał aż taki honor, nie wiem czy nie przesadzone, zwłaszcza biorąc pod uwagę więzienie, ale ogólnie czytało się nieźle. Chociaż zagadka dość standardowa – kto jest złodziejem klejnotów.

12. Dwór Miedziane Buki
Historia z dreszczykiem. Trochę takie opowiadanie grozy, podobało mi się, zwłaszcza że stopniowo odkrywaliśmy kolejne elementy układanki. Psychiczni rodzice, którzy zrobią wszystko dla majątku...

1. Skandal w Bohemii

2. Liga Rudowłosych

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Krótkie opowiadania o przygodach Sherlocka Holmesa i jego przyjaciela dr Watsona.
Nieczęsto sięgam po opowiadania, ale w tym przypadku taka forma mi odpowiadała.

Nieczęsto sięgam po opowiadania, ale w tym przypadku taka forma mi odpowiadała.

Prawdziwa klasyka powieści kryminalnej.

Na zawsze pozostanę pod wrażeniem umiejętności dedukcji jak i niezwykłej skrupulatności w zbieraniu faktów ich analizie i nadzwyczajnej spostrzegawczości...

Prawdziwa klasyka powieści kryminalnej.

Przygody jednego z najsłynniejszych, nieco ekscentrycznego detektywa posługującego się dedukcją, Sherlocka Holmesa. To 12 opowiadań z ponad pięćdziesięciu, które powstały. Za każdym razem historię śledztwa poznajemy dzięki pomocnikowi i przyjacielowi detektywa, doktorowi Watsonowi, który w opowiadaniach pełni również wdzięczną rolę narratora.