Dziadów część III

literatura piękna
Czytelnik
1974-01-01
1953-01-01

Muszę przyznać że moje pierwsze spotkanie z tą książką nie było udane, zauważyłam dwa dni przed wejściówką że muszę to zrobić, nie zdążyłam nawet pójść do biblioteki i skończyło się na czytaniu pdf-owej wersji z wolnych lektur. Nie wiem czy to kwestia presji czasu czy te dwa lata zrobiły aż taką różnicę ale bardzo opornie szła mi ta lektura. Nie byłam w stanie się skupić na niej, jedyne co we mnie budziły pogmatwane wypowiedzi bochaterów to frustrujące. Ostatnio jednak w ramach powtórek przed maturą przeczytałam jeszcze raz te książkę, niedość że szybciej bo była to kwestia mile spędzonego popołudnia a nie dwóch nerwowych nocy, z większym zrozumieniem to jeszcze z większym zadowoleniem. Jest to z pewnia lektura niełatwa do przeczytania aczkolwiek może porwać serce młodego człowiek. Zdecydowanie najlepsze w moim odczuciu fragmenty to mała improwizacja oraz wielka improwizacja. Konrad jest bardzo interesującym bochaterem. Może nie w kontekście ratowania ojczyzny ale w kontekście porywczością uczuć uważam że młodzi ludzie mogą się z nim identyfikować. Konrad wbrew pozorom jest postacią ponadczasową. Ponadto obecna w wielkiej improwizacji psychomachja nadaje utworowi bardzo ciekawy wręcz niepokojący klimat. Utwór pokazuje nam również przekrój ówczesnego społeczeństwa. Jest bardzo godnym ukoronowaniem cyklu.

Nie polecam, autor inhalował coś mocnego podczas tworzenia

Nie polecam, autor inhalował coś mocnego podczas tworzenia

Dziady, to dziady. Lubić ich nie trzeba, ale znać mimo wszystko warto.

Dziady, to dziady. Lubić ich nie trzeba, ale znać mimo wszystko warto.

Masakra.... Lektura szkolna , z której nie zrozumiałam prawie nic bez streszczeń i analiz z nauczycielem. Ciężka w zrozumieniu i męcząca.

Ta część dziadów, mimo że ciekawa, to jednak nie aż tak jak część druga. Mimo wszystko przeczytałem chętnie. Oczywiście polecam każdemu kto lubi twórczość Mickiewicza.

Pisarze tego okresu postawili poezji szczególne zadanie, mające na celu zachowanie ciągłości polskiej tożsamości narodowej. Można to również interpretować jako próbę uświadomienia Polakom, że zostali oni wybrani przez Boga do wypełnienia historycznej misji i że istnieje przyczyna tego cierpienia o znaczeniu symbolicznym.

To, co czuje Konrad w sobie, to poczucie powołania do walki o niepodległość swojego kraju i wolność swoich rodaków. Jego patriotyzm jest tak ogromny, że zakłada, że ​​może odrzucić Boga, jeśli pomoże mu to wyzwolić ojczyznę z niewoli.

W trakcie sceny V ksiądz Piotr doświadcza łaski Bożej, której Konrad nie otrzymał. Zapewne dlatego, że ksiądz Piotr jest w trakcie swojej rozmowy z Bogiem pełny pokory. Otrzymuje proroczą wizję przyszłości Polski.

Utwór Adama Mickiewicza jest wyrazem idei mesjanizmu narodu polskiego. Mianowicie Polacy, są narodem wybranym przez Boga do spełnienia specjalnej misji. Misją narodu polskiego jest powtórzenie biblijnego losu Jezusa Chrystusa - Polacy, tak jak on, są karani i okrutnie torturowani, przetrzymywani w więzieniu, dręczeni. Muszą odkupić grzechy jej i innych narodów, w wyniku których doprowadzą one do wyzwolenia spod obcego jarzma i utworzenia nowego ładu w Europie zgodnego z zasadami wiary chrześcijańskiej.

To, co czuje Konrad w sobie, to poczucie powołania...

Przemiana Gustawa w Konrada jest naciągana i nielogiczna. Cierpienie Polaków, bla bla bla, to nie ma nic wspólnego z tym, co jest teraz. Napisane to było po to, ny podnieść Polaków na duchu po nieudanym powstaniu, i tyle.

Wg mnie najsłabsza część że wszystkich. Ciężko się czytało. Oczywiście to tylko moja opinia.

Przyznaję, mało co zrozumiałem z lektury. Pamiętam tylko, że wszyscy byli smutni i chcieli popełnić samobójstwo. Albo już je popełnili i występowali jako duchy. Heh, romantyzm.

Najlepsza część Dziadów.

Najlepsza część Dziadów.