Ścigając umarłych

Okładka książki Ścigając umarłych Tim Weaver
Okładka książki Ścigając umarłych
Tim Weaver Wydawnictwo: Amber Cykl: David Raker (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
David Raker (tom 1)
Chasing the dead
Amber
2010-01-01
2010-01-01
Dariusz Ćwiklak

📖🐲
W zasadzie DNF, bo po setnej stronie już tylko przeglądałam tę książkę, a nie ją faktycznie czytałam.

Nie mogłam się jakoś wciągnąć w tę historię. Wydawała mi się sztuczna i wydumana, a bohater nagle w pięć sekund robi większe postępy w śledztwie niż policja, dzięki szczęśliwym zbiegom okoliczności. Bo co i rusz ma jakiegoś przydatnego znajomego, zapasowy telefon, zapasowe karty kredytowe, wpada mu w ręce czyjaś komórka albo gdzieś akurat bywał. Opisy "programu" były według mnie idiotyczne i niemające w sobie ani krztyny realizmu. Potem autor odleciał, a opisy kolejnych okrucieństw po prostu pomijałam.

Uważam też, że dialogi, w których pięć razy powtarza się to samo zdanie np. "Odłóż broń", przypominają transkrypcję z nagrania i są koszmarne.

Nie wiem, czy sięgnę po kolejne tomy, bo ten mnie bardziej zraził, niż zachęcił.

📖🐲

Stabilny średniak. Ma swoje lata, nie jest idealna, ale trochę przypomina seriale kryminalne lat dwutysięcznych - przeżyjesz bez tego, a głównie leci w tle. Nie wynudziła mnie, ale też nie wyrwała z kapci, od spoko historia na zapchanie listy, kiedy nie wiesz na co masz ochotę, ale chcesz coś z pogranicza kryminału.

Dla mnie odrobinę za brutalna i nieszczęśliwie dla serii zaczęła się wątkiem religijno-sekciarskim za którym bardzo nie przepadam. Jednocześnie jest to książka w typie Chrisa Cartera czy Karin Slaughter które czytuję, także być może to tylko zły wybór tytułu na początek.

Ciężko mi obiektywnie ocenić tę książkę, głównie ze względu na sentyment, ponieważ pierwszy raz czytałam ją jakieś 6 lat temu. Powróciłam do niej po latach, płacąc wysoką kwotę za kupno z drugiej ręki, bo nigdzie nie jest już dostępna. Jest to debiut autora, aktualnie powstała już cała seria dotycząca głównego bohatera.
Jak to jest zobaczyć na ulicy syna, który zginął rok temu? Właśnie tego doświadczyła matka Alexa. Detektyw, którego poprosiła i pomoc podjął się śledztwa i nieświadomie zagłębił w świat zaginięć, śmierci, brutalności i Projektu Kalwaria. Rozgrywające się wydarzenia były często niepokojące, na bohaterze ciążyła presja aż wpadł w sam środek piekła. I tam mam wrażenie, że autor dał się ponieść. Jak z początku opisy i akcja były trzymające w napięciu, czasami wręcz straszne, tak później wydawały się coraz bardziej nierealne. Szczególnie jak chodzi o możliwości ludzkiego ciała. Rozwiązanie było w jakiś sposób zaskakujące, ale nadal wiele tajemnic nie zostało wyjaśnionych. Głównie kwestia Projektu Kalwaria, który był przecież największą niewiadomą i wzbudzał największą ciekawość.
Ogólnie książka jest dobra, tym bardziej biorąc pod uwagę, że to debiut. Ale z pewnością dało się ją poprowadzić bardziej realnie nie tracąc na napięciu.

Jak to jest zobaczyć na ulicy syna, który zginął rok...

Ostatnio jestem bardziej krytyczna. Moja pierwsza książka tego autora. Styl, lektor na 8*. Natomiast fabuła... Taki sobie horroro-triller. W dodatku - psychopata chce głównego bohatera zamordować, a ten ma okazję i go tylko rani?
Wcześniej już zabił dwóch innych.
Nie kupuję tego. Na siłę przeciąganie akcji. Dobrze, że krótka.
Koniec zaskakujący. I owszem.

Wcześniej już zabił dwóch innych.
Nie kupuję tego. Na siłę przeciąganie akcji. Dobrze, że krótka.
Koniec zaskakujący. I owszem.

Końcówka raczej nie zaskakująca. Można się było spodziewać takiego zakończenia.
Pierwsza książka z serii i całkiem krótka około 325 stron. Trochę za dużo fantazji, jak np. walki głównego bohatera z liczniejszymi, silniejszymi i lepiej uzbrojonymi wrogami, z których wychodził zwycięsko pomimo zadanych obrażeń.
Jak do tej pory przeczytałem tom 6 i 7. Udało mi się zdobyć pozycję 1-5 i te pozostałe będę już czytał chronologicznie.
Zauważam jednak pewnie wzór jakim posługuje się autor. To nawet fajne, bo mi w kryminałach chodzi właśnie o udział w nich. Chociaż powyższa książka jest bardziej thrillerem psychologicznym to ma w sobie cząstek zagadek kryminalnych. Ostatecznie myślę, że jest to pozycja dla fanów serii jakim się stałem. Inni mogą się męczyć czytając książkę.

Końcówka raczej nie zaskakująca. Można się było spodziewać takiego zakończenia.
Jak do tej pory przeczytałem tom 6 i 7. Udało mi się zdobyć...

Trudna dla mnie do oceny seria.
Skuszony dobrymi opiniami, po pierwszy, dość trudny do zdobycia tom, pojechałem do biblioteki na drugi koniec miasta. Może apetyt miałem wygórowany.
Zmęczyła mnie ta książka, chaotyczna, z niezbyt wiarygodną dla mnie motywacją głównego bohatera, akcją galopująca trochę bez ładu i składu.
To czego naprawdę nie lubię to bohater cierpiętniczo – misyjny. Czyli przeżywający wewnętrzne katusze i rozterki, przysparzający o palpitacje rodzinę i przyjaciół, a wszytko to w imię misji i powołania, którego nikt oprócz niego samego do końca nie pojmuje. Tutaj dostałem tego w bród.
Z drugim tomem seria się rozkręca. Autor wzbogacił życie postaci, otoczył je dość ciekawym i wiarygodnym światem, oraz wyraźnie poprawił kulejący w pierwszym tomie warsztat pisarski.
Kolejne tomy utrzymują podwyższony poziom, ale niestety zaczynają się powielać w międleniu w kółko tych samych schematów.
No i z tomem piątym mnie to zmęczyło.
Tak, że może kiedyś do tej serii wrócę, ale niekoniecznie.
Trudno tę serię z czystym sumieniem polecić, ale nie da się jej potępić w czambuł.
Jest to dla mnie średnia strefa stanów średnich. Można przeczytać.
Albo można dać szansę innej lekturze.

Trudna dla mnie do oceny seria.
To czego naprawdę nie lubię to bohater cierpiętniczo –...

Niezły thriller, może trochę przesadzone niektóre sceny, ale czyta się dobrze. Jak na debiut jest ok.

Początek trochę nudny, ale potem się rozkręca. Pomysł fabuły ciekawy, choć nieco przekombinowany. Biorąc jednak fakt, że to debiut, jest nadzieja, że sięgnę po kolejne tomy i że będą lepsze.

Nieźle się czyta. Biorę się za następną część.

Nieźle się czyta. Biorę się za następną część.

• Biblioteka

Dodaj cytat z książki Ścigając umarłych