Błękitna Wyspa

2012-08-11
2012-08-11
978-83-62402-24-3
Konrad Jerzak vel Dobosz
spirytyzm okultyzm psychografia umarły śmierć żałoba zaświaty niebo piekło medium duch dusza seans spirytystyczny bóg energia

Okładka książki Carnegie. Mistrz Napoleona Hilla i pierwszy miliarder w historii? Andrew Carnegie, William Thomas Stead
Carnegie. Mist... Andrew Carnegie, Wi...

Zabrałem się za tą książkę po przeczytaniu "Przeklęty. Historia rodziny Smurlów", która opisywała sprawę nawiedzenia ich domostwa przez demona. W książce tej jak i w innych publikacjach katolickich piętnowany jest spirytyzm, natomiast "Błękitna wyspa" go pochwala i uznaje za "autostradę do Boga". Dodatkowo "Błękitna wyspa" nic nie mówi o istnieniu piekła, co także jest zadziwiające. Ja szczerze mówiąc nie polecam tej książki i uważam, że jest wiele bardziej rzeczowych książek z tej tematyki, a ta publikacja niewiele wnosi do życia czytelnika i raczej daje podstawy, aby wątpić w jej prawdziwość.

"Błękitna Wyspa" to książka napisana przez Williama Steada po jego śmierci, którą przekazał z zaświatów swojej córce Estelle. Opisuje pokrótce wydarzenia w trakcie katastrofy Titanica, na pokładzie którego zginął (jego nazwisko znajduje się na liście pasażerów). Potem opowiada o świecie, do którego trafił po śmierci, a który nazwał właśnie Błękitną Wyspą.

Owy świat jest jednym z wielu, do których mogą trafić duchy po śmierci. Jest on pewnym odbiciem codziennego ziemskiego życia (co jest charakterystyczne dla opisów takich miejsc). Niemniej jednak taka egzystencja nie jest celem samym w sobie. Życie na Błękitnej Wyspie to tylko forma przejściowa, podczas której możemy doskonalić się i nabywać nowe umiejętności (zgodne z własnymi zainteresowaniami i wolą),które następnie będziemy mogli rozwijać bądź poddać próbie w kolejnym wcieleniu - autor wspomina też o reinkarnacji charakterystycznej dla spirytyzmu.

Polski czytelnik bez wątpienia "Błękitną Wyspę" będzie porównywać do "Naszego Domu" Andre Luiz (spisane przez medium Chico Xavier). Oba opisy diametralnie różnią się w szczegółach, lecz w założeniach są identyczne. Prawdopodobnie różnice wynikają z kultur, w jakich obracały i żyły (prawdopodobnie też i w poprzednich wcieleniach) duchy - "Nasz dom" odpowiada mentalności Brazylijczyków, a "Błękitna Wyspa" oddaje ducha anglosaskiego kręgu kulturowego. O ile Andre Luiz zdecydował się na napisanie książki w formie powieści (która jest obszerniejsza),o tyle William Stead po prostu opowiedział o swoich doświadczeniach (przez co znamy mniej szczegółów, ale lektura jest treściwa i nie czyta się jej długo). Zdecydowanie polecam "Błękitną Wyspę" jako pierwszą pozycję dla osób zainteresowanych szczegółową tematyką życia po śmierci.

Owy świat jest...

• Niewidoczne