Kredens pod Grunwaldem

Akapit Press
2012-09-06
2012-09-06
9788362199266

Nie ma nic gorszego niż brak wiary we własne siły, szczególnie gdy jesteś nastolatką, w której domu panoszy się snobistyczny ojczym i ślepo zapatrzona w niego matka. On podcina skrzydła, ona nie pokazuje jak wykorzystać swoją siłę. Jak więc w takich okolicznościach pomóc może kredens?

Powieść skrywa w sobie tajemnice tytułowego kredensu, ale i jest ciekawą lekcją tego, jak należy walczyć o swoje racje, marzenia i budować pewność siebie. To również lekko i przyjemnie namalowana lekcja historii, którą podano w bardzo ciekawej formie. Choć niewielka w swych rozmiarach, zawiera piękną historię, która wzbudzi w czytelniku masę emocji i stanie się przygodą. Po polach Grunwaldu rodzinnych tajemnicach i meandrach konkursu na najlepszy scenariusz poprowadzi nas świetnie skonstruowana narracja i siła z jaką należy walczyć o swoje marzenia.

Kredens pod Grunwaldem zachwyci lekkością, łatwością w ujęciu przekazu historycznego i warstwy puentującej całość tej niewielkiej książeczki. Ujmująca, zabawna i pouczająca opowieść o losach Kornelii trafi z pewnością do dzieci w grupie wiekowej 10+, ale i młodszy czytelnik odnajdzie radość w poznawaniu jej losów.

----------
----------

Książka "Kredens pod Grunwaldem" Agnieszki Tyszki
powinna nosić tytuł "Most do zwycięstwa".
Taki tytuł nosi scenariusz sztuki pisanej na konkurs przez główną bohaterkę.
I ten scenariusz jest ważny!

Kredens też jest ważny, ale ważniejszy jest most!
A nawet dwa mosty. Dwa mosty do zwycięstwa :-)

Jeden - metaforyczny - prowadzi 16-letnią Kornelię do zwycięstwa "nad własnym strachem,
brakiem wiary w siebie i nad wielkim dramaturgiem Remigiuszem B.",
który prywatnie jest jej ojczymem-tyranem.

Po drugim - tymczasowym moście pontonowym - w 1410 roku w trakcie wielkiej wojny
z Krzyżakami przeszły wojska Królestwa Polskiego, co miało istotny wpływ na bitwę pod Grunwaldem,
a co jest tematem konkursowego scenariusza Kornelii.

Przez połowę książki akcja toczy się powoli.
Autorka maluje scenografię, w której żyje główna bohaterka.
Kornelia boryka się ze szkolną rzeczywistością, scenariuszem na konkurs,
a także z ojczymem, zapatrzoną w niego matką i chorą babcią.

Gdy pojawiają się pierwsze strony scenariusza, wszystko jakby przyspiesza i staje się ciekawsze.
Mnie ta historia wciągnęła. Sprawdźcie, jak podziała na Was :-)

Na marginesie dodam, że
Kornelia to szkolna koleżanka Amandy z książki "Nawijka na skajpie".

Książka "Kredens pod Grunwaldem" Agnieszki Tyszki
powinna nosić tytuł "Most do zwycięstwa".
Taki tytuł nosi scenariusz sztuki pisanej na konkurs przez główną bohaterkę.
I ten scenariusz jest ważny!

Kredens też jest ważny, ale ważniejszy jest most!
A nawet dwa mosty. Dwa mosty do zwycięstwa :-)

Książka napisana prostym językiem. Czyta się bardzo szybko. Sama książka dosyć przeciętna. Natomiast scenariusz bardzo dobry.

Historia opowiada o "Starym kredensie pod Grunwaldzie" i współczesnym rycerzem.
Kornelia Goździcka prowadzi monotonne, szare życie uczy się w liceum.
Ma ukochaną babcie, która ciężko chora jest, znienawidzonego ojczyma matka jej jest potulna, bardzo boi się jego.
Akcja rozwija się szybko, fabuła świetna i wspaniale napisana.
Czytało mi się super, przyjemna powieść.

Historia opowiada o "Starym kredensie pod Grunwaldzie" i współczesnym rycerzem.
Kornelia Goździcka prowadzi monotonne, szare życie uczy się w liceum.
Akcja rozwija się szybko, fabuła świetna i wspaniale napisana.
Czytało mi się super, przyjemna powieść.

Agnieszka Tyszka to autorka książek dziecięcych i młodzieżowych. Wydała kilka serii wydawniczych, w tym Zosię z ulicy Kociej oraz Koniki z Szumińskich Łąk. W swoim dorobku ma także dwutomowy cykl. ,,Kredens pod Grunwaldem" jest jego rozpoczęciem.

Kornelia mieszkała tylko z matką i ojczymem, Bigossem (tak się nazywał, choć to w sumie pasowało),w jednym mieszkaniu. Mężczyzna był niespełnionym artystą, a matka adwokatem. Pomiędzy dorosłymi często wynikały kłótnie. Kornelia była już nastolatką. Jej babcia była chora i mieszkała w pewnej odległości od Warszawy. Pewnego dnia do domu Kornelii trafił rodzinny zabytkowy kredens. Niedługo potem otrzymała propozycję napisania scenariusza na konkurs związany z Grunwaldem. Czy kredens miał z tym coś wspólnego? Czy Kornelię nie zniechęcił krótki termin oddania pracy?

Książka przeznaczona jest dla nastoletnich, dojrzewających czytelników. Agnieszka Tyszka, jak zwykle trafnie, ukazuje problemy, które mogą dotyczyć tych młodych ludzi - rozbita rodzina, kłótnie w małżeństwie ich rodziców, urażona duma, ambicja, brak wiary w siebie. Wbrew pozorom te wszystkie problemy idealnie się ze sobą łączą, jednak nawet z takiego nagromadzenia negatywów może wyjść coś dobrego. Przekonajcie się sami.

Polska pisarka w swojej książce udowadnia, że można coś zmienić. Wiele zależy tylko od nas. W ciągu krótkiego czasu nasz los może obrócić się o 180 stopni, jeśli w jakiś sposób się do tego przyczynimy. Sami jednak musimy dostrzec chęć zmiany i zrobić wszystko, by swoje plany zrealizować.

,,Kredens pod Grunwaldem" to książka prosta, naturalna. Problemy w niej zawarte mogą dotknąć każdego z nas. Napisania prostym językiem sprawia, że można z nią przepaść bez przerwy. Ciekawym urozmaiceniem są pewne rozdziały, jednak nie chcę niczego zdradzać. Niech to pozostanie dla Was niespodzianką. Jeśli lubicie takie młodzieżowe pozycje, które muszą skończyć się dobrze, ,,Kredens pod Grunwaldem" będzie dla Was idealny.

Moja ocena: 5/6

Książka genialna. Moim zdaniem powinno być więcej takich książek i tyle w temacie.

Szalona babcia, rygorystyczny ojczym, stary kredens i sztuka teatralna...
Niezwykle ciekawa książka. Czytając ją miałam wrażenie jakbym była jej główną bohaterką! A do tego motyw historyczny. Naprawdę cudowna książka.

Szalona babcia, rygorystyczny ojczym, stary kredens i sztuka teatralna...

"Samotność jest dobra (...)
Twórcza, pełna żyznej ciszy..."

Sympatyczna książka dla młodzieży, z ciekawym pomysłem wykorzystania wątków historycznych.

"Samotność jest dobra (...)
Twórcza, pełna żyznej ciszy..."

Bez rewelacji. Nie polecam.

Bez rewelacji. Nie polecam.

Całkiem okay. Trochę zbyt krótka, pewnie dlatego, że to książka dla 12-latek. Mimo wszystko, mogłaby być troszkę bardziej rozbudowana

• Z biblioteki gimnazjum
  • 2015 *** przeczytane