Leningrad 1941-1944

Historyczne Bitwy
Bellona
2012-03-23
1986-01-01

Bohaterskie miasto szczegóły oblężenia miasta, które przetrwało prawie 3 letnie oblężenie. Jak zwykle w tej serii militarno-wojskowe szczegóły dopieszczone w każdym calu.

Na półkach: , , , ,

Książka Ryszarda Dzieszyńskiego jest bardzo szczegółowym opisem działań wojennych toczonych pod Leningradem w latach 1941-44. BARDZO SZCZEGÓŁOWYM.

Zawiera wiele detali dotyczących ruchów wojsk, zajmowanych pozycji itp. co oczywiście do jakiegoś stopnia jest przecież niezbędne w tego typu książce. Jednakże praca ta w czytaniu jest niezwykle nieprzyjemna. Nie raz czytelnik może natknąć się na liczące całą stronę litanie dotyczące stanu wojsk, dowódców czy organizacji Armii - tak niemieckich jak i rosyjskich.

Czytanie książki bez szczegółowej mapki okolic Leningradu też jest wyzwaniem. Właściwie praca ta nadaje się dla osób, które w swojej piwnicy posiadają duże stoły, wojskowe mapy i na plastikowych figurkach lub klockach śledzą przebieg całego starcia. W innym wypadku wymaga się od odbiorcy ogromnej wyobraźni.

W dodatku razi czytelnika również stronniczość tej pozycji - właściwie w całości opisywana z perspektywy Armii Czerwonej. Pewnym wyjaśnieniem może być fakt, że książka po raz pierwszy ukazała się drukiem w 1986 r. Jednak powoduje to, że czytelnik siadając do niej już musi posiadać pewną dozę wiedzy i wrażliwości historycznej (i pewien dystans do źródeł).

Osoby zaciekawione sytuacją w samym Leningradzie, sytuacją cywilów czy kwestiami politycznymi związanymi z tą bitwą znajdą tu jedynie strzępki informacji w tych tematach. Książka dla wyjątkowych pasjonatów

Dość przeciętna pozycja opisująca blokadę Leningradu praktycznie tylko z sowieckiej perspektywy. Autor skupił się na walkach niezliczonych ( zwłaszcza radzieckich ) korpusów, dywizji, pułków bardzo zdawkowo wspominając o sytuacji bytowej ludności cywilnej w oblężonym mieście.

Na półkach: , , , , ,

Co tu dużo mówić: Pozycje serii "Historyczne bitwy", które pojawiły się jeszcze w czasach PRL-u i opisywały wydarzenia 2. wojny światowej na froncie wschodnim, nie zasługują właściwie na miano książek popularnonaukowych. To propaganda, okraszona, w zależności od posiadanego talentu pisarskiego autora, większą lub mniejszą ilością detali na temat danej kampanii.

Nie inaczej ma się sprawa z "Leningradem 1941-1944". Do znużenia opisywana jest sytuacja na froncie z perspektywy dowództwa radzieckiego, wypowiedzi niemieckich (zwłaszcza szeregowców) jest jak na lekarstwo.

Sam opis okładkowy demaskuje propagandową funkcję tej pozycji. Jeśli autor sam przyznaje w nim, że nie wie, dlaczego Niemcy w danej sytuacji zachowywali się tak a nie inaczej i stawia pytania retoryczne, to jest to raczej świadectwo talentu oratorskiego a nie naukowej erudycji.

Książki nie mogę oczywiście, z wyżej wymienionych przyczyn, polecić.

Nie inaczej...

Praca mocno jednostronna, opisująca bitwę przede wszystkim od strony sowieckiej, co czyni ją średnio udaną. To reedycja pracy z czasów PRL i to niestety mocno widać. Nie poprawia sprawy kiepska jakość wydania oraz słabe, nieczytelne mapy.

Męcząca pozycja, nie wiem do końca dla kogo.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Męcząca pozycja, nie wiem do końca dla kogo.

Publikacja bardzo ciekawa. Niemniej używanie nowomowy w postaci "Sowiety" zamiast Związek Radziecki degraduje całość opracowania do jednej gwiazdki.

Z jednej strony, trochę lepsze od Stalingradu czy Kurska, ale nadal komunistyczna propaganda leje się z tej książki rzekami.

Dodaj cytat z książki Leningrad 1941-1944

Ciekawostki historyczne