Hiszpański nie gryzie

Edgard
2012-06-01
2012-06-01
978-83-7788-115-6
kursy języki obce Edgard hiszpański nauka

Nauka języka hiszpańskiego od zawsze była moim wielkim marzeniem. Jako małe dziecko bardzo często słyszałam hiszpańskie słowa, a to za sprawą sławnych oper mydlanych, choćby z Natalią Oreiro na czele. Wówczas obiecałam sobie, że sama nauczę się tego języka. Wiem doskonale, że nie mogę operować hiszpańskim tak dobrze, jak mieszkańcy czy sławni ludzie kina lub muzyki, ale muszę przyznać, że dzięki książkom Agnieszki Kowalewskiej bardzo dobrze mi idzie.
Seria HISZPAŃSKI NIE GRYZIE! to książka stworzona tak, by każdy mógł zrozumieć poszczególne zasady gramatyczne. Mnogość zadań do rozwiązania pomaga odbiorcom uwierzyć w siebie. Wiem po sobie, jak to cudownie jest czytać krótsze dialogi i całkowicie je rozumieć, bez pomocy słowników czy elektronicznych translatorów.

Jeśli chcecie z przyjemnością zanurzyć się w świecie hiszpańskich zwrotów- ta książka jest właśnie dla Was. Istnieje także wersja dla średnio zaawansowanych i ona również jest idealnie zaprojektowana.

Czy propozycja Agnieszki Kowalewskiej ma jakieś wady? Chyba tylko takie, że niekiedy mamy mało miejsca, by wpisywać poszczególne odpowiedzi. Cała reszta- opis zadań, objaśnienia konstrukcji gramatycznych, a także szatę graficzną i przejrzysty podział na rozdziały to istny majstersztyk.

Nic, tylko siadać, uczyć się, cieszyć z postępów w nauce i z radością rozwiązywać zadania. To wspaniała forma spędzania wolnego czasu- relaksująca i pouczająca zarazem.

Zaczynasz swoją przygodę z językiem hiszpańskim? Świetnie trafiłeś!

Zamiast się rozpisywać, po prostu wypiszę (moim zdaniem) plusy i minusy tej książki.
PLUSY:
Podręcznik jest bardzo ciekawie zbudowany. Każdy rozdział ma swoje składowe - jest w nich słownictwo, gramatyka, czytanki, ćwiczenia z kluczem. Różnorodność jest jej ogromną zaletą! Nie znalazłam także żadnych błędów, co w innych pozycjach się zdarza, niestety. I może teraz właśnie o tych składowych... Słownictwa jest mnóstwo - dla mnie to wielki plus, ponieważ wiem, że nauka słówek jest bardzo ważna, jeżeli chcemy uczyć się jakiegoś języka. W każdym dziale znajdziemy jedną stronę słówek pasujących do tematu danego modułu, a poza tym na marginesach obok ćwiczeń są tłumaczenie użytych w nich wyrazów. Poza tym gramatyka (której jest sporo) została wyjaśniona w bardzo prosty sposób (dla myślących nad rozpoczęciem nauki akurat tego języka - hiszpańska gramatyka nie jest niczym ponad wasze siły; moim skromnym zdaniem taka niemiecka jest trudniejsza). Poza tym ćwiczenia - porównując do innych książek - są bardzo ciekawe i, co chyba najważniejsze, różnorodne i liczne. Dla mnie nie jest to najważniejsze, ale do książki jest również dołączona płytka (zawsze mogę sobie wyszukać w Internecie wymowy, ale płyta zawsze ok) oraz podręcznik jest przejrzysty i po prostu... bardzo ładny!

MINUSY:
Jak dla mnie największym z nich jest zbyt duża przewaga kolejnych czasów co do innych zagadnień gramatycznych. W książce, która jest dostosowana typowo dla początkujących jest aż 5 czasów, a nie ma przykładowo stopniowania przymiotników. Poza tym brakuje mi ćwiczeń na reagowanie językowe, a teksty są o wiele za krótkie.

Zaczynasz swoją przygodę z językiem hiszpańskim? Świetnie trafiłeś!

PLUSY:

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Na początku omówię szatę graficzną (która przypadła mi do gustu) i zawartość podręcznika.
Szata graficzna jest bardzo ciekawa (śliska okładka, skrzydełka mogące służyć jako zakładka, duża przejrzystość). Właściwie zastosowano tylko dwa kolory: czarny (tekst) i zielony (marginesy i ramki z ważnymi regułami). Dzięki temu czytelnik nie jest rozpraszany i może skupić się na nauce. W poszczególnych rozdziałach jest dość dużo rysunków. Ogólnie książeczka zachęca do nauki (format trochę większy niż A5).
Książka składa się z 13 rozdziałów, odpowiedzi do testów i słowniczka hiszpańsko-polskiego.

Spis treści:

Podróże
Sport i czas wolny
Przyroda
Zdrowie

Na końcu znajduje się także pięć wolnych stron na notatki, co moim zdaniem jest świetnym pomysłem. Szkoda, że jest ich tylko pięć. Można, co prawda zapisać coś na własnych kartkach, ale nie o to tu chodzi.
Do kursu dołączona jest także płyta CD z nagraniami lektora.
Przejdę teraz do szczegółowego omówienia zawartego materiału.
Słownictwo: w każdym rozdziale jest jedna strona, na której są potrzebne w danym temacie słówka. Oczywiście nie da się ich wszystkich wkuć na pamięć bezpośrednio z książki. Dlatego polecam wykonanie fiszek :) Myślę, że dobór słownictwa jest dość dobry. Kiedyś uczyłem się z kursu "No hay problema" wydanego przez SuperMemo (poziom A1 - A2). Przerobiłem około 74-75 % i muszę powiedzieć, że większość słów już znam. Przy okazji polecam kursy SuperMemo :) Uznaję je za jedne z najlepszych programów do nauki języka obcego.
Oprócz tego na marginesach przy większości ćwiczeń jest mini-słowniczek, który zawiera nowe, nieznane słówka konieczne do wykonania danego zadania.
Nie podoba mi się, że przed każdym słówkiem nie ma rodzajnika (w nawiasie za słówkiem jest tylko podany symbol),co mi osobiście utrudnia naukę.
Budowa typowego rozdziału: na początku jest zawsze jakiś zabawny rysunek (często w formie komiksu). Oczywiście z tekstem po hiszpańsku :) Nie trzeba się jednak martwić. Pod spodem zawsze jest tłumaczenie. Pod nim znajduje się zapowiedź, czego nauczymy się w danej części książki. Na następnej stronie znajdujemy dialog, który posiada jeden, ale bardzo poważny błąd. Obok każdej wypowiedzi znajduje się tłumaczenie, co utrudnia naukę. Najpierw dobrze jest przeczytać samodzielnie dialog, spróbować jak najwięcej z niego zrozumieć bez żadnej pomocy, później należy sięgnąć do słowniczka, a dopiero na końcu ewentualnie do gotowego tłumaczenia. Błąd ten zaliczam do błędów kardynalnych.
Do tekstu są dołączane po dwa zdjęcia dopasowane tematycznie.
Następnie przechodzimy do kolejnej części rozdziału - "Gramatyka w pigułce". Tutaj jest zdecydowanie lepiej. Nie ma większych nieścisłości. Wszystko wytłumaczono dość jasno i przejrzyście.
Dalej jest już znana nam strona ze spisem słówek i konstrukcji przydatnych w danych rozdziale.
Wreszcie odnajdujemy ćwiczenia, która są najlepiej przygotowane i stanowią najciekawszą część publikacji. Jest ich na prawdę dużo. W niektórych tematach nawet kilkanaście! Występują w różnych formach (podpisywanie obrazków, tworzenie dialogów z rozsypanek, łączenie rysunków z definicjami, uzupełnianie zdań odpowiednią formą danego czasu, ćwiczenia typy prawda/fałsz, test wyboru, udzielanie odpowiedzi na pytania, łączenie ze sobą fragmentów zdań, uzupełnianie różnych form wypowiedzi czasownikami, zakreślanie żądanych słów w diagramie, tłumaczenia i wiele innych. Dobór zadań robi wrażenie.
Ćwiczenia są podzielone na trzy części: zadania do słownictwa, do zagadnień gramatycznych i test sprawdzający wiedzę z całego rozdziału.
Przy numerach niektórych ćwiczeń umieszczona jest ikonka płyty odsyłająca do odpowiednich fragmentów nagrań dźwiękowych.
Na marginesach umieszczane są ciekawostki dotyczące języka hiszpańskiego, Hiszpanów i samej Hiszpanii. Możemy znaleźć tam informacje np. o ilości języków oficjalnych w Hiszpanii (jest ich aż 4: hiszpański, kataloński, baskijski i galicyjski) czy zwyczajach świątecznych (Hiszpanie zamiast choinki stawiają na Boże Narodzenie w domu szopkę).
Na chwilę chcę jeszcze powrócić do gramatyki. Uważam, że jest dużo lepiej wytłumaczona niż w SuperMemo. Myślę, że jeśli ktoś sumiennie wykonuje ćwiczenia to po prostu MUSI nauczyć się języka hiszpańskiego w deklarowanym przez kurs stopniu.
Oczywiście nie nauczymy się z tej publikacji języka na poziomie średnio zaawansowanym. Możemy opanować jedynie podstawy. Cenię tę książkę za to, że jest szczera. Nie lubię tytułów typu "Hiszpański w 30 dni". Chyba nikt nie ma wątpliwości, że nie da się nauczyć jakiegokolwiek języka w miesiąc. Tutaj mamy jasną sytuację. Pozycja jest skierowana do osób, które nigdy nie uczyły hiszpańskiego i prowadzi do poziomu A1.
Jestem pewny, że "przerobienie" tej książki zapewni solidne podstawy do dalszej nauki, a co najważniejsze nie zanudzi nas i nie zasypie ilością nowych informacji dołączonych do każdego tematu (wielokrotnie spotykałem się z takimi publikacjami).
Mimo kilku wad (w tym jednej bardzo poważnej) uważam, że warto zainwestować w tę książkę. Nie polecam oczywiście stosowania jej jako jedyne źródło nauki, bo NIE MA podręcznika idealnego. A gdyby był do liczyłby 3000 stron i posiadał 15 płyt oraz 10 programów do nauki ;)

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Językiem hiszpańskim posługuje się w sumie około 500 milionów osób. Jest on trzecim ( zaraz po angielskim i chińskim) najczęściej używanym dialektem globu. Dla tych którzy chcą nauczyć się jego podstaw wydawnictwo Edgard przygotowało specjalną publikację.
"Hiszpański nie gryzie" to podręcznik umożliwiający szybką i skuteczną edukację języka obcego z, którym wcześniej nie mieliśmy styczności. Podczas korzystania z tej książki nauczysz się najważniejszych zasad gramatycznych. Poznasz też słownictwo niezbędne do konwersacji z rodowitym Hiszpanem. Kurs podzielony został na 13 rozdziałów. W każdym z nich znajdziesz praktyczne ćwiczenia , dialogi i teksty. Nie brakuje mini słowniczków ani miejsca na notatki własne. Ta pomoc naukowa przeznaczona jest zarówno dla uczniów jak i osób dorosłych . Zawiera najpopularniejsze zagadnienia , ciekawostki o Hiszpanii oraz zadania podsumowujące . Pomagają one utrwalić zdobyte wcześniej wiadomości . Gdy zapomnisz znaczenia któregoś z słówek możesz zajrzeć na umieszczonego na końcu słownika. Autorka zadbała również o to aby każdy chętny miał możliwość szlifowania umiejętności rozumienia ze słuchu . (Do książki dołączona została płyta CD ). Na uwagę zasługuje również fenomenalnie skonstruowany pierwszy fragment podręcznika. W przystępny sposób wyjaśniono tam reguły wymowy , oraz zasady stosowania akcentu. Zadania znajdujące się w tej publikacji są starannie przygotowane i mają różny stopień trudności. Po wykonaniu danego ćwiczenia aby przekonać się czy zostało zrobione poprawnie wystarczy zerknąć na strony z odpowiedziami. Podręcznik ten jest doskonałym wstępem do nauki hiszpańskiego na nieco wyższym poziomie. Idealny dla początkujących. Polecam.

Po wielu tygodniach oczekiwania, na rynku wreszcie ukazała się kolejna książka z serii Nie gryzie!, tym razem do nauki języka hiszpańskiego.

Książka zdążyła mnie zaskoczyć, zanim w ogóle zajrzałam do środka. Spodziewałam się książeczki małych gabarytów, podobnej do tej z Kursu podstawowego. Moim oczom ukazała się natomiast solidnych rozmiarów pozycja. Lektura pierwszych stron sprawiła, że wszystko stało się jasne.

Hiszpański nie gryzie! to książka, której autorzy zadbali o to, by w maksymalny sposób wykorzystać każdą stronę, w tym również marginesy. Każdy margines zaznaczono delikatnym, bardzo przyjemnym dla oka zielonym kolorem, dzięki czemu teskt w żaden sposób się nie zlewa, wszystko prezentuje się naprawdę schludnie i przejrzyście.

Książkę podzielono na 13 rozdziałów, według stałego schematu. Pierwsze strony to nowy materiał, a na nich najpierw krótkie teksty lub dialogi, następnie omówienie danych zagadnień gramatycznych a na końcu nowe słówka i wyrażenia do opanowania. W większości rozdziałów ta część liczy dwie lub trzy strony, jednak możecie wierzyć mi na słowo, to naprawdę porządna dawka materiału. Dalej znajdziecie całą masę ćwiczeń, które pozwolą Wam utrwalić poznany materiał. W tej części pojawiają się wcześniej wspomniane marginesy, a na nich minisłowniczki, w których znajdziecie nowe słówka wykorzystane w ćwiczeniach. Dzięki temu możecie skupić się na rozwiązywaniu zadań a nie gorączkowym wertowaniu słownika, w obawie, że czegoś nie zrozumiecie. Informacje na temat Hiszpanii również trafiły na marginesy, za co jestem autorom bardzo wdzięczna – w ten sposób mogę szybko je znaleźć, gdy tylko mam na to ochotę, lub zupełnie je zignorować w momencie, gdy chcę skupić się na samej nauce języka. We wstępie do książki natknęłam się również na sugestie, by marginesy wykorzystywać na własne notatki – świetny sposób, by zaznaczyć to co dla nas ważne, zachowując przejrzystość książki.

O samych ćwiczeniach nie muszę chyba wiele pisać, jak to zwykle w przypadku tego wydawnictwa bywa, są one bardzo starannie dobrane i na tyle różnorodne, by stale wzbudzać w uczącym się chęć do dalszej nauki.

Warto również wspomnieć o pierwszym rozdziale, w którym w bardzo przystępny sposób przedstawiono reguły wymowy i stosowania akcentu w języku hiszpańskim. Myślę, że to szczególnie ważne dla osób, które jeszcze nigdy nie uczyły się języka a dzięki umieszczonym tutaj ćwiczeniom szybko oswoją się z wymową i pisownią.

Do niniejszego kursu dołączona została płyta audio, na której nagrano nie tylko dialogi, teksty i słówka ale również odmiany i zwroty pojawiające się w omówieniu zagadnień gramatycznych – kolejny naprawdę bardzo dobry pomysł.

Moje ogólne wrażenie jest bardzo pozytywne. Książka została ciekawie wydana i praktycznie od pierwszej strony zmusza nas do aktywnego włączenia się w naukę. Polecam ją przede wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nowym językiem. Hiszpański nie gryzie! pozwoli Wam szybko nabrać językowej pewności i bardzo dobrze przygotuje do nauki na wyższych poziomach.

Uwaga! W serii Nie gryzie! ukazały się również następujące języki: angielski, japoński, duński, niemiecki, portugalski, ukraiński, polski, włoski, niderlandzki, chiński, norweski i turecki. Należy zwrócić jednak uwagę na to, że w niektórych wersjach językowych nie dołączono płyty audio. W ich przypadku warto zajrzeć na stronę http://www.slowka.pl/wymowa gdzie umieszczono nagrania do pierwszego rozdziału, dotyczącego prawidłowej wymowy.

(http://alison-2.blogspot.com/2012/07/projekt-boliwia-hiszpanski-nie-gryzie.html)

• Inne
  • Nauka
  • » języki obce
  • Otrzymana do zrecenzowania 2013
  • 1.1 Moja biblioteczka :)
  • Języki obce

Dodaj cytat z książki Hiszpański nie gryzie