Okładka książki Szybka i prosta joga. 5-minutowe ćwiczenia dla każdego, o każdej porze dnia, wszędzie Christina Brown
Christina Brown Wydawnictwo: Muza poradniki
2012-01-01
978-83-7758-133-9
Anna Czajkowska
joga ćwiczenia

"Szybka i prosta joga" autorstwa Christiny Brown to niezwykle ciekawa książeczka. Dzieli się na takie rozdziały jak:

o każdej porze
w każdym miejscu
pokonywanie stresu
poprawa nastroju
by zwiększyć energię
ćwiczenie we dwójkę

Kilkadziesiąt ćwiczeń 5-minutowych możemy wykonywać dosłownie wszędzie, np. w parku, przy biurku, w łóżku a nawet w samolocie. Joga pozwala na zrelaksowanie się po ciężkim dniu, nabraniu energii, wzmocnieniu zdrowia, poprawienie sprawności fizycznej.

Autorką jest Christina Brown, która napisała już kilka książek o jodze i zdobyły one uznanie na całym świecie. Jest nauczycielką hathjogi, zdobyła kwalifikacje instruktora w Indiach i Australii. Posiada stopień doktora medycyny komplementarnej.

Podoba mi się wydanie tej książki. Jest niezwykle kolorowa, ćwiczenia są natomiast dokładnie opisane. Warto zwrócić uwagę na okładkę, która zamyka się na magnes.
Polecam do zapoznania się z "Szybką i prostą jogą". Po co siedzieć cały czas przed komputerem? Warto zrelaksować się po pracy.

o każdej porze

wyd. Muza
rok: 2012
str. 128
Ocena: 5/6

Lubisz ćwiczyć? A ty? No a ja? Cóż, ze mną jest tak, że codziennie obiecuję sobie, że to będzie ten dzień, w którym wezmę się za siebie. Budzę się rano i zaczynam wizualizację. Leżę na podłodze w salonie i robię brzuszki. Później wdrapuję się na piłkę do pillatesu i wykonuję kilka podstawowych ćwiczeń. Na koniec uspakajam mięśnie i idę do łazienki. Tak, idealny początek dnia. Dobrze, że to tylko wyobraźnia. Dzięki niej wyrzuty sumienia szybko mijają (w końcu gimnastyka się odbyła, to co że tylko w moim umyśle?),i mogę odwrócić się na drugi bok – w końcu, dzięki zaoszczędzonemu na ćwiczeniach czasowi, mam 15 dodatkowych minut na sen. W drodze do pracy obiecuję sobie, że jeśli późnym popołudniem pogoda dopisze, to wyruszę na marsz z kijkami. Już czuję na policzkach delikatny powiew wiatru i napięcie mięśni. Od razu mi lepiej. Ale gdy wychodzę z pracy, mimo świecącego słońca, nie jestem w stanie się zmobilizować. Chcę tylko znaleźć się w domu i odpocząć. Siedząc wieczorem na kanapie widzę siebie samą kładącą się na podłodze i wykonującą ćwiczenia rozciągające. Nie potrafię jednak zmusić ciała by się przeniosło na ziemię. Tak mija cały dzień a jedyna aktywność jaką funduję mojemu ciału to gimnastyka umysłu. Tak, tę formę rekreacji opanowałam do perfekcji. Codziennie jednak wierzę, że następnego dnia uda mi się pójść o krok dalej i rozruszać odrobinę rozlazłe po zimie ciało. Prawdziwa mobilizacja nastąpiła wczoraj. Sięgnęłam na półkę recenzencką i zapoznałam się z poradnikiem Szybka i prosta joga autorstwa Christiny Brown. Jakie są efekty tej lektury? Dziś po pracy zrobiłam wdech-wydech, siadłam na podłodze i „wykonałam” kilka asan. I to nie w wyobraźni, tylko na jawie!

Książkę zasadniczo podzielić można na dwie części. Pierwsza z nich traktuje o teorii jogi. Dowiadujemy się z niej o co tak naprawdę chodzi w jodze, jaka jest jej podstawa i do czego można ją wykorzystać. Autorka prostymi słowami tłumaczy w czym rzecz. Bo joga to tak naprawdę stan umysłu. Najważniejsze jest oddychanie. To nie ciało ćwiczymy, tylko umysł. To znaczy inaczej, ciało ćwiczymy przy okazji ćwiczeń umysłu. Dzięki jodze wyciszamy się, zapominamy o przeszłości, nie myślimy o przyszłości. Jest tylko tu i teraz. A teraz jest oddychanie i na nim należy się skupić. To faktycznie doskonale odpręża. Pozwala zapomnieć. Bardzo podobało mi się tych kilkadziesiąt minut, które poświęciłam dziś na to wyłączenie się. Jedynym problemem było to, że… nie znam się na jodze. Zaczynałam więc od wczytaniu się w opis danej pozycji. Później wyobrażałam sobie to ćwiczenie i ponownie czytałam, co powinnam zrobić. Dopiero po tym zaczynałam ćwiczyć i… zaraz na początku zaczynałam coś mieszać. Ale oddychałam, a to się liczy. Chyba. Dla mnie na pewno się liczyło.

Druga część omawianego poradnika to właśnie opis poszczególnych ćwiczeń wraz z pomocnymi fotografiami, doskonale je obrazującymi. Jest ona zdecydowanie obszerniejsza w porównaniu do pierwszej „połowy” Szybkiej i prostej jogi. Jest również odrobinę trudniejsza do przyswojenia. To oczywiście przez opis ćwiczeń, który dla osoby nie mającej wcześniej styczności z jogą może wydawać się odrobinę niewykonalny. Jednak, tak jak wspomniałam już wcześniej, kilkukrotna lektura poszczególnych asan sprawia, że zaczynamy rozumieć jak powinny być one wykonane. Mniej więcej rozumiemy.

Ogólnie powiedzieć mogę, że poradnik przypadł mi do gustu. Spodobała mi się idea samej jogi i to, co mogę dzięki niej osiągnąć. Ćwiczenia zaprezentowane w Szybkiej i prostej jodze podzielono według zastosowania. Możemy tu znaleźć pozycje, które wykonać można w domu i takie, które nadają się do pracy. Na chłodny poranek i na leniwy wieczór. Na chwilę stresu i na momenty roztargnienia. Na każdą okazję. Mam nadzieję, że uda mi się je stosować. Jak tylko się ich nauczę. Polecam książkę Christiny Brown każdemu. Warto poznać taką jogę.

Z jogą za pan brat

„Szybka i prosta joga” Christina Brown
wyd. Muza
rok: 2012
str. 128
Ocena: 5/6

Parę lat temu, kiedy zaczynałem swoją przygodę z siłownią trafiłem do miejsca, w którym były prowadzone również zajęcia z jogi. Generalnie uprawiałem sporty, wydawało mi się, że jestem wysportowany. Pewnego dnia wybrałem się na zajęcia z jogi. Wtedy przekonałem się, że tak naprawdę nie jestem w formie. Ale odkryłem coś jeszcze. Tak naprawdę na te ćwiczenia chodzą ludzie w różnym wieku i przychodzi dużo mężczyzn. Od tamtej pory byłem parokrotnie uczestnikiem zajęć, a uczęszczanie na nie szybko przynosiły efekty. Dziwnie zniknął ból pleców,zmęczenie, a ja sam stałem się spokojniejszy. Wypadki losowe sprawiły, że musiałem przerwać regularne chodzenie na siłownię i w sumie przegnałem się z jogą, gdyż w czasie późniejszym zmieniłem siłownię, a tam zajęć z jogi nie ma.

Kiedy przeczytałem, że istnieje możliwość przeczytania książki na temat jogi, nie zastanawiałem się zbyt długo. Książkę przeczytałem w dwa wieczory. Samo wydanie książki jest niezwykłe. Zielone napisy na białym tle działają w sposób uspokajający, przynosząc ulgę zmęczonym oczom. Okładka jest na swój sposób niepowtarzalna. Okładka przedniego brzegu jest dłuższa i posiada załamania, co sprawia że książka jest elegancko zamykana i nie otwiera się przypadkowo. Po raz pierwszy spotkałem się z takim rozwiązaniem i bardzo mi się to podoba. Autorka udowadnia że jogę może ćwiczyć naprawdę każdy, nie wspomnę o jej pozytywnym wpływie na zdrowie. Jogę możemy ćwiczyć poprawiając ogólną kondycję fizyczną i psychiczną, niwelować stres. Ćwiczyć jogę można wszędzie - w biurze przy biurku, przy komputerze, w samolocie i dziesiątkach innych miejsc. Książka zawiera dziesiątki profesjonalnie wykonanych czarno - białych zdjęć z dokładnymi opisami kolejnych asan. Polecam serdecznie każdemu, komu zależy na polepszeniu jakości swojego życia, a co za tym idzie swojego zdrowia.Polecam.

Szybka i prosta joga to poradnik dla tych wszystkich, którzy pragną się zrelaksować, odprężyć, uwolnić od stresów a jednocześnie nabrać energii i nie narzekają przy tym na nadmiar wolnego czasu. W książce znajdziemy proste, 5-minutowe ćwiczenia opracowane przez nauczycielkę jogi, Christinę Brown. Poprawiają one sprawność fizyczną, wzmacniają, rozciągają, uelastyczniają mięśnie i ścięgna, pomagają odzyskać energię i siły witalne w ciągu zaledwie kilku minut. Korygują złe nawyki związane z postawą i są bardzo przydatne zwłaszcza dla osób prowadzących siedzący tryb życia.

Cała książka rozpoczyna się krótkim wstępem w którym możemy znaleźć praktyczne wskazówki przydatne podczas ćwiczeń oraz informacje nawiązujące do tradycji jogi, która wpływa na harmonię i równowagę zarówno naszego ciała, jak i duszy oraz umysłu. Dalszą część książki stanowi 6 rozdziałów, w których znajdują się odpowiednio dobrane i krok po kroku opisane asany wzbogacone o zdjęcia, dzięki którym wykonywanie ćwiczeń jest naprawdę proste. Nawet jeśli nie mięliśmy wcześniej od czynienia z jogą nie musimy się obawiać, ponieważ wszystkie ćwiczenia można wykonywać bez względu na wiek i kondycję fizyczną, dopasowując je przy tym do własnych możliwości i potrzeb.

Warto też zwrócić uwagę na bardzo solidne wydanie tego poradnika. Ma on mały format, dzięki czemu możemy go zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Ćwiczenia wzbogacone ilustracjami są dokładnie i przejrzyście opisane. Najbardziej jednak podoba mi się niezwykle praktyczna okładka, której przednia część może służyć jako zakładka. Dla mnie było to przydatne zwłaszcza na samym początku, kiedy nie znałam jeszcze dokładnie poszczególnych asan i co chwilę musiałam przerywać ćwiczenie, żeby doczytać co dalej. Jedyne, co bym zmieniła, to kolor czcionki, bo zielona dla mnie jest zdecydowanie za jasna.

Myślę, że chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu robił sobie postanowienie żeby zdrowiej się odżywiać, czy zacząć ćwiczyć. Nie wiem jak w Waszym przypadku, ale w moim zawsze kończyło się na tylko i wyłącznie na postanowieniach i na odkładaniu wszystkiego na bliżej nieokreśloną przyszłość. I nie zawsze było to wynikiem braku czasu. Szybką i prostą jogę polecam wszystkim, którzy mięli podobny problem, a także wszystkim leniwcom, których już sama myśl o bieganiu czy wyjściu na siłownię odstrasza. Ćwiczenia pokazane w książce nie zajmują dużo czasu i nie wymagają od nas wielkich poświęcań może właśnie dlatego okażą się dla kogoś interesujące.

Od czasu, gdy odeszłam z grupy tanecznej nie mogę sobie znaleźć zajęć ruchowych, które by mi odpowiadały. Do aerobiku nie mogę się zmotywować, siłownia jest w mojej okolicy dość droga, biegać nie lubię. Te i wiele innych wymówek powoduje, że jestem zasiedziała a moja kondycja drastycznie spadła. Na szczęście dla mnie wydawnictwo Muza wydało ostatnio bardzo kuszącą książkę z asanami dla każdego i to właśnie one spowodowały, że znów zaczęłam się ruszać.

Podręcznik ten przypadł mi do gustu z kilku powodów. Po pierwsze ma w bardzo przystępny sposób przedstawione proponowane przez autorkę, wieloletnią nauczycielkę jogi, sekwencje ćwiczeń. Jest tutaj sześć rozdziałów:
-o każdej porze,
-w każdym miejscu,
-pokonywanie stresu,
-poprawa nastroju,
-by zwiększyć energię
-ćwiczenie we dwójkę

W każdym z nich znajduje się od kilku do kilkunastu sekwencji ćwiczeniowych, które nie zajmują ani dużo czasu, ani nie potrzebują wcześniejszego doświadczenia z jogą. Autorka zaserwowała nam ćwiczenia możliwe do wykonania zarówno przy biurku, jak i w pociągu. Takie które uspokoją nasze ciało i takie, które zaserwują nam dawkę energii. Każde z nich jest dokładnie opisane, a wiele dodatkowo opatrzonych zdjęciami.
W zależności od tego czego w danym momencie potrzebujemy, takie ćwiczenia możemy sobie dobrać.

Kolejnym elementem, który mi się spodobał było wprowadzenie napisane przez autorkę. Podkreśla tam ona od czego należy zacząć, jak joga wpływa na nasze ciało i emocje oraz kiedy nie powinno się ćwiczyć. Są to bardzo przydatne wskazówki, zwłaszcza dla takich laików jak ja. Oprócz tego sposób w jaki się wypowiada ukazuje, że jest ona znawczynią i pasjonatką tego tematu.

Ten mały podręcznik jest świetną pozycją dla ludzi zapracowanych i znajdujących ciągłe wymówki przed ćwiczeniami. Ma poręczny format, bardzo ładną jakość oraz wiele informacji przedstawionych w lekkiej i przyjemnej formie. Dominuje w niej zielony kolor, co jeszcze bardziej optymistycznie nastraja do tych krótkich ćwiczeń. Ja sama korzystam już z niego każdego dnia, a wam polecam zapoznanie się z nim, gdy będziecie mieć okazję!

Prowadzicie siedzący tryb życia? Jeśli tak, to czy macie dolegliwości kręgosłupa? Tak myślałam. Możemy więc podać sobie ręce - po całym dniu spędzonym na patrzeniu w monitor, mój krzyż i kark były tak obolałe, że mając zaledwie 20 lat czułam się jak stara babcia. Gdy dostałam propozycję zrecenzowania maleńkiej książeczki "Szybka i prosta joga" nie wahałam się ani przez chwilę. I dobrze zrobiłam, bo odkąd ten poradnik zawitał w moim domu, wyrzuciłam za drzwi towarzyszący mi ból.

Zacznijmy najpierw od formatu. To pierwsza rzecz, która rzuca nam się w oczy - książka jest trochę mniejsza od rozmiaru A5 i zgodnie z jej przeznaczeniem (5-minutowe ćwiczenia wszędzie i o każdej porze) można ją zabrać wszędzie, bo zmieści się nawet do małej torebki, a w przypadku mojego płaszcza - i do kieszeni. Co również bardzo mnie ucieszyło, to także sama okładka - tomik otwiera się dość nietypowo, jest na magnetyczny zatrzask. To bardzo dobre rozwiązanie - nie dość, że kartki mniej się niszczą, to jeszcze skrzydełko z magnesem może być świetną alternatywą dla zakładki, gdy musimy książkę na chwilę odłożyć.

Co znajdziemy w środku? Najpierw wita nas wprowadzenie. Jest bardzo rzetelne, proste w odbiorze i rozwiewa wszelkie wątpliwości tych, którzy przygodę z jogą dopiero zaczynają (ja byłam kompletnym "świeżaczkiem"). Kolejne rozdziały podzielone są tematycznie: "O każdej porze", "W każdym miejscu", "Pokonywanie stresu", "Poprawa nastroju", "By zwiększyć energię", "Ćwiczenie we dwójkę", a każdy z nich posiada jeszcze małe podrozdzialiki jak np. "Ukojenie dla pleców", czy "Pogłębianie koncentracji". Każdy zestaw ćwiczeń zawarty w tej książce jest dokładnie opisany, wiele z nich ma także ilustracje, więc można bez problemu zwizualizować sobie figurę, którą trzeba wykonać.

Co mnie bardzo spodobało się w tym poradniku to szybkość i prostota wykonywanych ćwiczeń. Nikt nam nie narzuca tempa, czy ilości powtórzeń. Figury opisywane przez autorkę może wykonać naprawdę każdy przeciętny człowiek. Jeśli jednak coś będzie sprawiało mu ból lub też po prostu fizycznie nie będzie w stanie odpowiednio ustawić się do ćwiczenia, ma przestać i nie robić niczego na siłę. Joga pokazana w tej małej książeczce ma być czystą przyjemnością i tak jest też w rzeczywistości. Ja ćwiczenia lubię sobie umilać muzyką klasyczną lub odgłosami przyrody - takie zabiegi jeszcze bardziej pomagają mi się zrelaksować.

Jak się czuję po kilkudziesięciu dniach codziennych ćwiczeń kiedy tylko najdzie mnie ochota? Przestałam być taka sztywna, zaczynam odczuwać większe rozluźnienie. Dokuczliwy ból karku pojawia się już o wiele rzadziej, dzięki czemu mogę dłużej siedzieć przy biurku. Sama z siebie zaczęłam też bardziej zwracać uwagę na prawidłową postawę - staram się nie garbić, gdy siedzę i iść wyprostowana (a miałam tendencję do chodu Gargamela). A same ćwiczenia? Niesamowicie uspokajają i pomagają skupić się na sobie. Nie na obowiązkach, czy osiągnięciach - po prostu na swoim własnym ciele, umyśle i duchu. Ćwiczenia na wieczór sprawiają, że idę spać ukojona, uspokojona i odstresowana, a te które wykonuję rano pomagają mi cieszyć się życiem, nawet bez szczególnych powodów.

"Dlaczego akurat joga?" - spytacie - "Przecież żeby utrzymać prawidłową postawę ciała wystarczą zwykłe ćwiczenia korekcyjne". Tu się z Wami zgadzam, ale nie zapominajcie, że głównym celem jogi jest połączenie duszy z ciałem, czego nie osiągniecie poprzez wykonywanie zwykłych, rutynowych ćwiczeń. Taka gimnastyka zapewnia Wam dodatkowo wyciszenie i relaksację.

"Joga to również stan umysłu. Jej nazwę można też rozumieć jako ustanie gonitwy myśli - w stanie jogi znajdujemy się wówczas, gdy nasz umysł jest całkowicie spokojny. Ćwiczenia fizyczne zostały opracowane po to, aby utrzymywać ciało w zdrowiu, podczas gy praktyki oddechowe i medytacyjne mają prowadzić umysł ku doświadczeniu tego spokoju."

Cena tomiku nie jest wygórowana, w dzisiejszych czasach jest to jedna z tańszych pozycji na rynku.

Polecam tę książkę wszystkim, którym brakuje w życiu wyciszenia i zajrzenia wgłąb własnej duszy, a także tym, którzy mają problem z usztywnieniem niektórych partii mięśni.

W dzisiejszych czasach prowadzenie zdrowego trybu życia wydaje się niezwykle trudne - ekożywność nie należy do najtańszych, na sklepowych półkach próżno szukać produktów bez konserwantów i sztucznych ulepszaczy, a na sport jakoś nigdy nie potrafimy wyłuskać choćby odrobiny czasu. W przypadku jogi, o której z pasją pisze Christina Brown dochodzą jeszcze wymówki w stylu: "jestem na to za stara/y", "zbyt mało rozciągnięta/y" itd. Autorka Szybkiej i prostej jogi postanowiła zadać kłam takim mitom i udowadnia, że na jogę nie jest się ani za mało sprawnym, ani za starym. Pokazuje też, że ćwiczeniom można poświęcić pięć-dziesięć minut właściwie w każdym miejscu, o dowolnej porze.

Nie wierzycie? Zajrzyjcie do tej książki, a sami przekonacie się, że pani Brown oferuje ćwiczenia do wykonania w parku i w domu, w łóżku, na sofie i w kuchni, w pokoju hotelowym, pociągu i samolocie, a także przy biurku i komputerze. Znajdziecie tu treningi oddechu, ćwiczenia rozciągające, poznacie techniki relaksacyjne - prosta i szybka joga w pigułce dla każdego, kto metodą małych kroczków chciałby osiągnąć wiele.

Autorka podzieliła ćwiczenia na służące:
- pokonywaniu stresu,
- poprawie nastroju,
- zwiększeniu energii.

Wyodrębniła również ćwiczenia dla dwojga, jak również stworzyła dwa działy ogólne: "o każdej porze" i "w każdym miejscu". Przejrzystość i konkretność książki pozwala na szybkie znalezienie odpowiedniego ćwiczenia czy skomponowanie własnego zestawu, dostosowanego do aktualnych potrzeb.

Warto zwrócić uwagę na wstęp - Christina Brown umieściła w nim porady, jak prawidłowo oddychać i wykonywać ćwiczenia, poświęciła także parę słów filozofii jogi i motywacjom, jakie kierują ćwiczącymi. Autorka z wielką pasją opowiada o jodze, co niezwykle mnie w niej urzekło - z chęcią zapoznałabym się z jakąś dłuższą publikacją jej autorstwa. Lubię ludzi, którzy kochają to, co robią i swoją miłością potrafią zarażać innych...

'Szybka i prosta joga' to książka bardzo profesjonalnie i solidnie wydana - mniejszy format sprawia, że można ją włożyć nawet do niedużej torebki (co jest zgodne z ideą "o każdej porze" i "wszędzie"). Spis działów jest konkretny i przejrzysty, a ćwiczenia - oczywiście opatrzone zdjęciami - czytelnie opisane. Jedynym mankamentem jest nieduża, jasnozielona czcionka, która osobom o słabszym wzroku (takim jak ja) może przysporzyć sporo problemów.

Jeżeli chcecie wkroczyć na ścieżkę tzw. "zdrowego trybu życia", 'Szybka i prosta joga' może okazać się dobrym wstępem i motorem napędowym do działania. Polecam!

• Poradniki
  • Niedostępna