Dramat w Inflantach

Okładka książki Dramat w Inflantach
Juliusz Verne Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Podróże z Verne'em powieść przygodowa
powieść przygodowa
Andrzej Zydorczak, Krzysztof Czubaszek
Inflanty Gubernie nadbałtyckie

więcej Więcej

7.5/10

Powieść jak na Juliusz Verne'a dość nietypowa. Brakuje tu jakiegoś cudu techniki lub innego elementu "fantastycznego". Tym razem autor przedstawia nam pewną historię i sposób w jaki przeplatają się losy bohaterów. Książka nie nadaje się na pierwszy kontakt z tym autorem, ale poza tym stanowi ciekawą lekturę. Polecam fanom twórczości Verne'a i miłośnikom klasycznej literatury.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Pełno w niej zwrotów akcji, są takie momenty, w których czytelnik myśli, że profesor już zostanie uniewinniony, gdy tymczasem śledczy znajdują nowe dowody świadczące przeciwko niemu. Dużo dreszczyku emocji: na początku książki opisywana ucieczka więźnia z Rosji, potem nieoczekiwana podróż "tajemniczego nieznajomego" i wreszcie...

Juliusz Verne postanowił użyć w tej powieści reporterskiego stylu narracji, co niejednokrotnie odbiera urok fabule. Postacie wyrażają się w sposób dystyngowany, pozbawiony uczuć, nadmiernie udziwniony (to jedyne określenie, które przychodzi mi na myśl, kiedy czytam dialogi). Sama fabuła jest dosyć ciekawa, choć przesycona "przemyśleniami i dociekaniami" cudzoziemca...

• Chcę w prezencie
  • Juliusz Verne