Daisy Miller. Wychowanek. Łgarz. Bestia w dżungli

Czytelnik
1986-01-01
1986-01-01
Jadwiga Olędzka
literatura amerykańska opowiadnia nowele psychologiczne

Takie to żałośnie obyczajowe, nowelowe, a nawet telenowelowe - taki Klan z przełomu wieków. Pisane wbrew pozorom średnio. Jedynie "Bestia w dżungli" się wyróżnia, może dla tego, że jest bardziej uniwersalna.

W mojej ocenie twórczość Henry'ego Jamesa jest dla Literatury tym czym dla kina są filmy Eisensteina lub Griffitha. Rozumiem, że w swoich czasach James był odkryciem. Ludzie tak nie pisali i nie wiedzieli jeszcze, że można tak spoglądać na świat. I w takim ujęciu Henry James jest mistrzem. Ponadto porusza mnie jego styl i prowadzenie narracji, postaci. Z drugiej strony patrząc oczami osoby z XXI wieku bohaterowie Jamesa to osoby odpychające i nudne. Najczęściej jest to zgraja ludzi, którzy wykorzystują pracę niższych warstw społeczeństwa, dzięki czemu zapewniają sobie dostatnie ale nudne, bezcelowe i puste życie, a ich najpoważniejsze dylematy obracają się wokół wyboru przyjęcia na którym spędzą wieczór lub miasta, do którego następnie się udadzą w niekończącej się podróży po świecie. Mam więc szacunek za nowatorstwo i szersze horyzonty myślowe tego pisarza, dzięki którym widział on jakiegoś rodzaju upadek swojej klasy. Jednak na zawsze Henry James pozostał też częścią tej klasy, którą tak zaciekle krytykował. Z 'Daisy Miller' warto się zapoznać, zwłaszcza jeśli ktoś jest ciekaw "jak to kiedyś bywało". Choć te 4 opowiadania zawarte w tomiku - zdaje się - są uznawane za najwybitniejsze, niestety mnie - wyjmując z tej oceny pisarski warsztat autora - nie przekonują i raczej nudzą niż ciekawią.

Lubie Henry James'a od kiedy jako nastolatka usłyszałam jego powieść czytaną w radio. Ucieszyłam się, gdy znalazłam ten zbiorek opowiadań za kilka złotych w internecie. Co mnie uderzyło, to fakt iż książka wydana 28 lat temu, na dodatek klejona, wygląda jak nowa. I trudno się dziwić. Przyzwyczajona do pięknej prozy Henry Jamesa im bardziej zagłębiałam się w lekturę tych opowiadań tym większy sprzeciw czułam w głowie. Zaczęłam zastanawiać się nawet czy to nie są jakieś "szkolne wprawki", ale daty na to nie wskazują. Później szukałam winy w sobie, może to już mój umysł staje się ..."gąbczasty" i czas zasiąść na kanapie i oglądać,z przeproszeniem, "Kiepskich".
Ostatecznie jednak uznałam, że te opowiadania, może nie złe, ale są po prostu śmiertelnie nudne. Nużące - to słowo którego szukam. Nużące. Czytasz i błagasz wszystko co święte, żeby się już skończyło. I jedyny geniusz jakim Henry James błysnął w tych opowiadaniach objawiał się tym, że nie mogłam draństwa odłożyć nie dowiedziawszy się zakończeń historyjek, które były równie rozczarowujące jak cały zbiorek.

Zbiór opowiadań z czasów, gdy kobiety chodziły w gorsetach i pięknych sukniach a panowie w cylindrach. Ciekawe czasy. Opowiadania raczej obyczajowe i nie ma zbyt wiele akcji, ale za to są konwenanse.

Na półkach: , , , , , , ,

Nie znam drugiego takiego wirtuoza słów i malarza ulotnych, nieuchwytnych emocji.
Dla mnie mistrzostwo!

Dla mnie mistrzostwo!