Opowiadania o bracie Piotrze. Rozmowa z Goyą

Okładka książki Opowiadania o bracie Piotrze. Rozmowa z Goyą Ivo Andrić
Okładka książki Opowiadania o bracie Piotrze. Rozmowa z Goyą
Ivo Andrić Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie Seria: Ex Libris Biblioteka Jugosłowiańska literatura piękna
Ex Libris Biblioteka Jugosłowiańska
Wydawnictwo Łódzkie
1977-01-01
1977-01-01
Jan Wierzbicki
Bałkany Jugosławia Serbia literatura serbska

Okładka książki Literatura na Świecie nr 1-2/1994 (270-271) Ivo Andrić, Italo Calvino, Fred D'Aguiar, Raul Grisolia, Ewa Kuryluk, Giorgio Manganelli, Alecia McKenzie, Michael Ondaatje, Pier Paolo Pasolini, Caryl Phillips, Biserka Rajčić, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Namba Roy, Leonardo Sciascia, Stevan Tontić, Derek Walcott
Literatura na ... Ivo Andrić, Italo C...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 8-9/1992 (253-254) Fernando Aínsa, Ivo Andrić, John Ashbery, Harold Brodkey, Miodrag Bulatović, James Campbell, Robert Coover, Aleš Debeljak, Allen Ginsberg, John Hawkes, Horacy, Jerzy Jarniewicz, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Charles Reznikoff, Wacław Sadkowski, Tadeusz Sławek, Piotr Sommer, Andrzej Sosnowski, Tzvetan Todorov, John Updike, Eliot Weinberger, Hugo Williams
Literatura na ... Fernando Aínsa, Ivo...

15/180/2024
"Opowiadania o bracie Piotrze" to piękne bajania o czasach minionych. Turcy w Bośni, zakonnicy w podroży i w tarapatach, jak opowieści z 1001 nocy. "Rozmowa z Goyą" niezbyt mi się spodobała, brakowało mi fabuły z przeszłości, tak charakterystycznej dla Andrica.
"Na wszelkie utyskiwania, że kiedyś było lepiej, zwykł był odpowiadać, że nie było lepiej, tylko było dawniej. "Wszystko, co dawne jest zawsze lepsze, a najlepsze to, czego nigdy nie było" - pokpiwał."
Ze Wstępu: "Mówiło się, że pisarz przygotowuje następną powieść, kolejną, z kronik mais bośniackich. Po kronikach Trawnika ("Konuslowie...") i Wiszegradu ("Most na Drinie") miała to być powieść o Sarajewie. (...) Dotąd nie wiemy, jak dalece była ta praca zaawansowana." No i klops. A tak bym poczytała...

15/180/2024

Książka noblisty z 1961 roku a zmarłego w 1975 r sprawia wrażenie, że została napisana o wiele .wiele wcześniej. Ten bośniacki autor posługuje się bowiem rzadką już stylizacją naśladującą słowne przekazywanie opowieści, zasłyszanych historii, anegdot, zapisu zdarzeń, treści, dla których nie jest ważna ich zgodność z faktycznością, ale przekaz. Ivo Andrić pisze tak, że nawet zwyczajne rzeczy nabierają znaczenia a te nadzwyczajne pełne tragizmu i bólu staja się przyswajalne bez emocjonalnego molestowania czytelnika. Mimo zakotwiczenia w konkretnej rzeczywistości na styku świata muzułmańsko-chrześcijańskiego opowiadania mają walor ponadczasowy właśnie przez swą alegoryczność i dystans typowy dla legend czy np baśni Andersena. W pamięci pozostanie mi zwłaszcza niesamowita atmosfera Przeklętego podwórza, gdzie tragizm sytuacji przeplatany jest nitkami oniryczności

Na półkach: , , , , , , ,

Tytułowego brata Piotra poznajemy tuż po jego śmierci poprzez relację młodszego zakonnika franciszkańskiego. Piotr, wprawny zegarmistrz i rusznikarz miał ciekawe i burzliwe życie, pomimo tego, że całą jego dorosłą część spędził w zgromadzeniu zakonnym. Żyć mu przyszło w trudnych czasach i trudnym dla katolików miejscu, jakim była Bośnia pod panowaniem tureckim.

Brat Piotr lubił opowiadać młodszym współbraciom o swoich podróżach, można by rzec, służbowych. Nie zawsze przebiegały one spokojnie, nieraz był zatrzymywany i okradany, trafił m.in. do najgorszego stambulskiego więzienia podejrzany o szpiegostwo. Poznał od środka niesławne "Przeklęte Podwórze" i nie zdradzając swojej tożsamości miał okazję poznać rozmaite typy ludzkie i wysłuchać licznych opowieści współosadzonych.

Losy brata Piotra, jak i bohaterów jego opowiadań przypominają najlepsze historie Bliskiego Wschodu, wiele z nich można porównać do fragmentów "Księgi tysiąca i jednej nocy". Plastyczność języka i pewien trudno uchwytny klimat, tak charakterystyczny dla Andricia znanego mi już z innych opowiadań sprawił, że od dawna jest on jednym z moich ulubionych pisarzy.

Brat Piotr...

• Nobliści