Stach z Konar. Powieść historyczna z czasów Kazimierza Sprawiedliwego

Okładka książki Stach z Konar. Powieść historyczna z czasów Kazimierza Sprawiedliwego
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Cykl: Dzieje Polski (tom 8) powieść historyczna
powieść historyczna
Dzieje Polski (tom 8)
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1977-01-01
1928-01-01
Kazimierz II Sprawiedliwy Mieszko III Stary średniowiecze

więcej Więcej

Romantyczna opowieść o miłości i oddaniu sługi do swego pana. W tle historia Polski.

Powieść historyczna z okresu rozbicia dzielnicowego. Głównym wątkiem jest rywalizacja pomiędzy dwoma synami Bolesława Krzywoustego Mieszkiem Starym a Kazimierzem Sprawiedliwym, o to , który z braci ma osiąść w Krakowie, a który pozostać w Poznaniu.

Przyznam, że nie bez obaw sięgnęłam po powieść Kraszewskiego, mając za sobą kilka pozycji tzw. "literatury kobiecej" - lekkiej i łatwej. Spotkało mnie jednak miłe zaskoczenie - powieść czyta się bardzo przyjemnie, nie przeszkadza w tym nawet nieco archaiczny dla współczesnego czytelnika język. Mogę polecić tę powieść każdemu, kto tak jak ja chciałby przeczytać dla odmiany...

Co powinna zawierać dobra powieść z gatunku płaszcza i szpady? Ciekawie zawiązaną intrygę, barwnych bohaterów, zaskakujące zwroty akcji i coś, co nie pozwala oderwać się od niej ani na chwilę. I tak jest w tym opasłym tomiszczu. Nie zbywa tu na tajemniczych bohaterach, pięknych kobietach, odważnych rycerzach, dworskich intrygach, miłosnych przygodach, wojnach i spiskach. A...

W kolejnej części swojego monumentalnego cyklu historycznego Kraszewski opisuje dzieje Polski za rządów Mieszka Starego oraz jego brata, najmłodszego z synów Bolesława Krzywoustego, Kazimierza Sprawiedliwego. Swą opowieść autor "Starej baśni" osnuł na anegdocie z "Kroniki" Wincentego Kadłubka - którego na kartach powieści kilka razy spotkamy - opowiadającej o tym jak to...

• Historyczne
  • Powieść historyczna
  • 2013
  • Chcę posiadać / dostać
  • 1. 50. 3. Beletrystyka historyczna
  • 1980-1989

Dodaj cytat z książki Stach z Konar. Powieść historyczna z czasów Kazimierza Sprawiedliwego