Śmierć guru

1989-01-01
8200033599
Izabella Budziszewska, Arkadiusz Budziszewski
chrześcijaństwo hinduizm nawrócenie

Bardzo ciekawe świadectwo człowieka stamtąd i spojrzenie 'od kuchni' na hinduizm, wschodni mistycyzm (joga, wszędzie joga :),który mówi, że wszystko to iluzja i postuluje ucieczkę od świata. W efekcie człowiek może i osiąga postulowaną nirwanę, ale czy nie jest to ucieczka, jakaś forma tchórzostwa?! Tak jak jak ojciec głównego bohatera książki, który zastygły w medytacji nigdy nie odezwał się do swojego syna słowem, nie mówiąc już o tym by po prostu być mu ojcem, powiedzieć 'kocham cię', czy jakkolwiek inaczej wyrazić swoją miłość. Mówią, nie będziesz miał żadnych pragnień, nigdy się nie rozczarujesz. Tylko gdzie w tym wszystkim jest miłość?! Nie ma miłości bez poświęcenia. Ja jednak wybieram te trudy, rozczarowania, niewdzięczność. Pełnia życia to tu i teraz brać swoje życie, krzyż i iść naprzód. Tym bardziej, że nikt nie idzie sam :)

Była to niezwykle interesująca biografia bardzo religijnego Hindusa, pochodzącego z najwyższej kasty, predestynowanego do kapłaństwa, a który porzucił hinduizm na rzecz chrześcijaństwa. Wciągająca treść książki, szczególnie dla tych co interesowali się życiem Hindusów. Poznałem indyjską religię i przede wszystkim religijność Hindusów. Od 160 strony zaczęły się opisy związane z chrześcijaństwem, aż wyparły hinduizm przy końcu książki. Według autora ekumenizm chrześcijaństwa z religią hinduską był mało realnym planem. Stwierdził, że "(...) nie ma żadnego kompromisu, żadnej możliwości łączenia hinduizmu z prawdziwym chrześcijaństwem. Te dwie rzeczy były diametralnie różne i przeciwne sobie" oraz "Nam jako Hindusom obca była koncepcja przebaczenia, ponieważ w karmie ono nie istnieje i dlatego nie mogliśmy wybaczać sobie nawzajem".

Na okładce z tyłu zostało napisane: nowe, uzupełnione wydanie, ale nie znalazłem daty, jednak wnioskuję, że to pierwsza połowa lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Na końcu książki umieszczono słowniczek terminów hinduskich – bardzo pomocny, wyjaśniał zagadnienia w sposób przystępny dla Europejczyka. Żałuję, że tej książce nie mogłem przyznać 10 gwiazdek – przeszkadzał mi charakter egzaltacji i według mnie treści były podkoloryzowane w taki sposób, jak to czynili amerykańscy protestanci (zawsze wydawało mi się częściowo nieprawdziwe).

Nieco nachalna propaganda wiary chrześcijańskiej pisana przez "nawróconego" hinduistę. Neofici jak wiadomo są najbardziej gorliwi, a w tym przypadku również bezkrytyczni, a czasem wręcz egzaltowani. Pod koniec miejscami właściwie nie da się czytać. Lepiej sobie odpuścić.

moja krótka recenzja :

moja krótka recenzja :

Ta książka :
a.) opowiada losy bardzo infantylnego hindusa który zmienia swoją wiarę "na hurra"
b.) opowiada losy hindusa z lat 70 kiedy dostęp do informacji nie był na wyciągniecie ręki tak jak teraz
c.) marna/namcalna propaganda chrześcijaństwa

Ta książka :
c.) marna/namcalna propaganda chrześcijaństwa

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Druga po "Krzyż i sztylet" książka, której autor zaskarbił sobie mój największy podziw. Bezkompromisowe podejście do prawdy na temat "religii wschodu". Tę książkę powinni przeczytać wszyscy bez względu na wiarę, a w szczególności ci, którzy sensu życia upatrują w mistycyzmie oraz wszelkiego rodzaju medytacjach i stanach transowych.

Świadectwo religijnego Hindusa, który umarł duchowo jako guru (nauczyciel, objawienie Brahmanu),aby narodzić się na nowo w CHRYSTUSIE. Jego droga od hinduizmu do chrześcijaństwa.

Rabi R. Maharaj był braminem (członek najwyższej hinduskiej kasty i dzięki tysiącom reinkarnacji najbliższa Brahmanowi forma człowieka),reprezentującym na ziemi Brahman, Jedyną Prawdziwą Rzeczywistość, sam o sobie mówił, że był Brahman, co było najwyższą prawdą i zbawieniem dla Hindusa (Brahman to jednocześnie Stwórca i wszystko, co zostało przez niego stworzone, Brahman jest wszystkim i wszystko jest Brahmanem, to koncepcja obca i przeciwna Bogu judeochrześcijańskiemu),był świętym dzieckiem, synem wielkiego Joga, boga, Awatara (co ciekawe Awatar to wcielenie jakiegokolwiek boga w istotę żywą, to w szczególnym sensie wcielenie Wisznu) i matki, zajmującej wysokie stanowisko w głównej świątyni w Indiach u guru, Maktanandy, która zajmowała się między innymi werbowaniem nowych uczniów wśród bogatych Amerykanów.

Dla mnie wzruszające chwile. Polecam ku przestrodze między innymi wszystkim tym, którzy utożsamiając się z „nowoczesnością” zachodu chcą wkroczyć w mistycyzm wschodniej filozofii, fałszywej, w świat Jogi (w tym Jogi Kundalini). Rabi pisze, że Ci, którzy szukali prawdy na wschodzie nigdy osobiście nie poznali Chrystusa.

OM, uznawana za mantrę mantr, znacie zapewne, nawet z bajek, ale czy wiecie co znaczy, to esencja uzyskiwanej przez bramina mocy duchowej, im więcej razy się ją powtarzało tym lepiej, ważniejsze od zrozumienia było prawidłowe wymawianie dźwięków „Brahmarzysta zawsze zaczynał swoją medytację od powtarzania tego jednego słowa: OM. Posiadająca najwyższą wibrację i najtrudniejsza do wymówienia, podobne jak wszystkie mantry OM, musiała być przekazana przez guru.(…) OM… przenikające wszystko, wszędzie obecne… sylabę symbolizującą Brahman… Dzięki niej dostąpił wszystkich pragnień, wszystkich światów, wszystkich bogów, wszystkich Wed… wszystkich istot… (…) Nic nie było ważniejsze, niż nasza codzienna transcendentalna medytacja, będąca sercem Jogi, którą Kriszna zalecał jako najpewniejszą drogę do wiecznego Szczęścia. (...) Zadaniem Jogi jest zwłaszcza wywoływanie stanu transu, który ma pozwolić umysłowi na wyzwolenie się i połączenie z Brahmanem. (…) ŻADNA CZĘŚĆ JOGI NIE MOŻE BYĆ ODDZIELONA OD KRYJĄCEJ SIĘ ZA NIĄ FILOZOFII.”

Rabi uważany był już jako dziecko za boga. Kriszna obiecywał boską wiedzę tym, którzy praktykują Jogę, która uświadamiała oddającym się Jodze, że są nikim innym, jak tylko samym bogiem.
Rabi, po zmianie swojego dotychczasowego życia oddał się ewangelizacji w różnych krajach, Niemcy, Austria, Szwajcaria, przemawiał na spotkaniach w szkołach wyższych w Helsinkach, Barcelonie, Wiedniu, Londynie czy Harvardzie i co uważał za swoją misję w Indiach, był pierwszym chrześcijaninem głoszącym Ewangelię na Uniwersytecie Hinduskim. Ewangelizował w szczególności narkomanów, którzy pod wpływem narkotyków doświadczali tych samych przeżyć, demonicznych wizji, które on miał kiedyś dzięki Jodze. To co jedni osiągali dzięki narkotykom, te odmienne stany świadomości, inni osiągali przez wschodnią medytację.
Autor pokazuje życie w Indiach, skrajne ubóstwo pośród bogactwa i dobrobytu świątyń. W hinduizmie nie ma przebaczenia, a wielu jego wyznawców potrafi zostawić chorą żonę by poślubić kolejną czy też po kąpieli w rzece podczas dorocznego święta, gdzie niby można poprawić własną karmę wrócić do stołu zastawionego mięsem (a są wegetarianami ze względu na religię) i do bicia żon.

„Jezus powiedział, że jest On Drogą, a nie jedną z dróg; wyklucza to Krisznę i wszystkich innych. Nie przeszedł On, by zniszczyć grzeszników – tak jak powiedział o sobie Kriszna – lecz, by ich zbawić. Nikt inny nie mógł tego uczynić. Jezus nie jest po prostu jednym z wielu bogów. On jest jedynym prawdziwym Bogiem i przeszedł na ziemię nie tylko po to, by nam pokazać, jak żyć, lecz także by umrzeć za nasze grzechy. Kriszna nigdy tego nie uczynił. Poza tym Jezus zmartwychwstał, co nigdy nie przydarzyło się Krisznie, Ramie czy Śiwie – w rzeczywistości oni nigdy nie istnieli. Co więcej, nie wierzę w reinkarnację, ponieważ Biblia mówi, że „dane jest ludziom raz umrzeć, a potem Sąd”.”

„HINDUIZM Główna religia w Indiach obejmująca tak wiele różnorodnych i
sprzecznych ze sobą wierzeń, że aż niemożliwa jest do zdefiniowania. Można być panteistą, politeistą, monoteistą, agnostykiem, a nawet ateistą; moralistą lub amoralistą; dualistą, pluralistą lub monistą; można regularnie uczęszczać do świątyni i czcić różnych bogów lub w ogóle nie przestrzegać obowiązków religijnych — i nadal można zwać się Hindusem.
Hinduizm twierdzi, że obejmuje i akceptuje wszystkie religijne wierzenia, lecz każda zawarta w tym religia staje się częścią hinduizmu. Zwolennicy synkretyzmu próbują umieszczać chrześcijaństwo w tych „wszechogarniających objęciach", lecz jest rzeczą oczywistą, że Bóg Biblii nie jest Brahmanem, niebo nie jest nirwaną, Jezus Chrystus nie jest po prostu jednym z wcieleń Wisznu oraz że zbawienie przez łaskę Bożą i wiarę w śmierć Chrystusa za nasze grzechy i Jego zmartwychwstanie jest sprzeczne z całą nauką hinduizmu.”

Opowieść o życiu hindusa z wysokiej kasty, który ostatecznie podejmuje decyzję o staniu się chrześcijaninem. Otworzyło mi oczy na zasadnicze różnice między religiami i na to, że nie wszystko jedno, w co się wierzy.

• Transformation Mastery
  • Chrześcijańskie
  • Dla mojego życia
  • Rok 2014
  • Przeczytane w 2022

Dodaj cytat z książki Śmierć guru