rozwińzwiń

Moraliści europejscy. Przewodnik

Okładka książki Moraliści europejscy. Przewodnik Robert Zimmer
Okładka książki Moraliści europejscy. Przewodnik
Robert Zimmer Wydawnictwo: Prószyński i S-ka filozofia, etyka
187 str. 3 godz. 7 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Die Europaischen moralisten zur einfuhrung
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2008-01-22
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-22
Liczba stron:
187
Czas czytania
3 godz. 7 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7469-656-2
Tłumacz:
Piotr Graczyk
Tagi:
Filozofia moralistyka etyka aksjologia historia filozofii
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
570
353

Na półkach:

Bardzo interesująca lektura, w której autor, bazując na europejskim dorobku filozoficznym, prześwietlił problematykę moralistyki. Ta ostatnia bywa powszechnie mylona z moralnością, gdy tymczasem jest pojęciem szerszym, dotyczącym całokształu właściwego sposobu życia, który wcale nie musi być pełen cnót. Zależy do którego z moralistów się odniesiemy. Wszyscy myśliciele wymienieni przez R. Zimmera zalecali godne życie albo w zaciszu własnej prywatności, w izolacji od świata, albo na forum publicznym przy realizacji rozmaitych projektów społecznych i funkcji publicznych. Przeważająca część moralistów wysnuwa wniosek, iż przy powodzeniu większości z nas przydaje się intuicyjna zdolność, różnie nazywana lecz z grubsza dotycząca tego samego, pozwalająca odnaleźć się nam w każdej sytuacji. Bardzo podobało mi się, iż u większości przytoczonych myślicieli dominował pogląd, aby zawsze nad sobą pracować i doskonalić się. Często zalecano kształcenie w sobie czegoś w rodzaju dzisiejszej uprzejmości tudzież grzeczności, których obecnie niejednokrotnie brakuje. Na koniec przytaczam fragment książki dotyczący myśli Castiglione, który w ten oto sposób wykreował idealnego osobnika swoich czasów: "(...)Prowadzi życie aktywne i społecznie zakorzenione, na uwadze mając zawsze rzeczywiste stosunki władzy. Wykształceniem góruje nad współczesną sobie arystokracją. Posiada umiejętności wojskowe, od jazdy konnej po szermierkę, nieobce są mu jednak naukowe osiągnięcia epoki. Zdobywa wszechstronną wiedzę estetyczną, nie w celach zawodowych wszakże, lecz po to, by wykształcić w sobie dobry smak. (...) Jest "dyletantem" w klasycznym sensie tego słowa: ma wyrobione zdanie w sprawach sztuki, umie rozróżniać dzieła udane od nieudanych. To samo dotyczy zachowania się pośród ludzi, stroju i wymowy. Wybiera wyrazistą formę autoekspresji, unika jednak wszelkiej ostentacji i afektacji. Łączy dyskrecję ze spokojną świadomością własnej niezależności." Czy jeszcze gdzieś są tacy ludzie?

Bardzo interesująca lektura, w której autor, bazując na europejskim dorobku filozoficznym, prześwietlił problematykę moralistyki. Ta ostatnia bywa powszechnie mylona z moralnością, gdy tymczasem jest pojęciem szerszym, dotyczącym całokształu właściwego sposobu życia, który wcale nie musi być pełen cnót. Zależy do którego z moralistów się odniesiemy. Wszyscy myśliciele...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    1
  • Z polecenia
    1
  • 2011
    1
  • 1.Myśl filozoficzna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Moraliści europejscy. Przewodnik


Podobne książki

Przeczytaj także