Wojna rosyjsko-perska 1826-1828

INFORTeditions
2011-12-01
2011-12-01
wojskowość powszechna

Uwaga autora: Szanowni Państwo, w związku pojawiającymi się niemerytorycznymi pseudorecenzjami mojej książki pozwolę sobie na kilka zdań sprostowania. Książka moja nie jest pracą magisterską, lecz powstała w wyniku trwających dwa lata badań prowadzonych w bibliotekach i archiwach między innymi Gruzji, Rosji i Mołdawii oraz w terenie - przez około cztery lata mieszkałem w Tbilisi. To prawda, że pisałem pracę magisterską na podobny temat, lecz została ona rozszerzona o nowy materiał i źródła. Monografię wojny rosyjsko-perskiej z lat 1826-1828 oparłem o źródła perskie, rosyjskie i angielskie. Na uwagę zasługuje fakt, iż praca powstała również w oparciu o unikatowe źródła pochodzące z Wydziału Wywiadowczego Kaukaskiego Okręgu Wojskowego źródła te miały klauzulę tajności i mało kto posiada do nich dostęp. Monografia posiada solidny aparat naukowy oraz przypisy. Z wyrazami szacunku dla czytelników Paweł Borawski autor, P.S. Przymierzam się do opisania innych wojen kaukaskich w podobnej konwencji.

Praca magisterska w formie książki. Samo to powinno odpowiadać na wszelkie pytania: jeśli główną zaletą "Wojny rosyjsko-perskiej" ma być fakt, że opisuje mało znany konflikt, o którym niewielu w Polsce pisało, to nie jest to wystarczający powód, by po książkę Borawskiego sięgać.

Na półkach: , , , , , , ,

Bardzo solidnie napisana praca o mało w Polsce znanym konflikcie, który odegrał jednak wielką rolę w dziejach regionu kaukaskiego oraz w dziejach kadżarskiego Iranu. Wojna 1826-1828 przyniosła Rosji drugie kolejne zwycięstwo nad armią perską, w efekcie zaś ustaliła granicę rosyjsko-irańską na rzece Arakses: jest to dzisiejsza północna granica Iranu. Wojna ta była kontynuacją wcześniejszego konfliktu z lat 1804-1813, ale jej efektem było nie tylko umocnienie pozycji Rosji na południowych stokach Kaukazu. W wyniku tej wojny Rosjanie zaczęli intensywnie ingerować w wewnętrzne sprawy perskie, a znacznym zmianom uległa sytuacja demograficzna na Zakaukaziu. Miejscowi muzułmanie w dużej mierze opuścili swe ziemie, a na ich miejsce napłynęli Ormianie (których w Erywaniu, dziś stolicy Armenii, wcale nie było przed 1827 r. tak dużo!). W dużej mierze dlatego w percepcji Ormian Rosjanie byli i są wyzwolicielami przed muzułmańską opresją, co chyba najlepiej pokazuje powieść "Rany Armenii" Chaczatura Abowiana (dostępna w polskim przekładzie).

Autor pracy oparł się na materiałach rosyjskojęzycznych i choć udało mu się dotrzeć także do źródeł proweniencji irańskiej (w przekładzie rosyjskim),to w monografii dostrzegalny jest rosyjski punkt widzenia, niektóre nazwy zostały też do polskiej wersji wprowadzone z pośrednictwem języka rosyjskiego. Oczywiście w dużej mierze wynika to ze znacznie większej ilości materiałów, jakie na temat tego konfliktu stworzyła i przechowała strona rosyjska. Moim zdaniem Autor i tak całkiem wiele zrobił dla choćby częściowego odtworzenia perspektywy irańskiej. Kompozycyjnie książka jest bardzo dobrze napisana, a działania wojsk ujęte czytelnie. Natomiast słaba jest w pracy korekta, że wspomnę tylko o "skurze" i "korzuchu". Generalnie publikacja bardzo wartościowa, zwłaszcza jak na polski rynek wydawniczy, gdzie trudno znaleźć sensowną pozycję traktującą o Iranie kadżarskim.

Tomasz Babnis

P.S.
Dla zainteresowanych "Ranami Armenii"

Porządnie napisana książka, język jest przystępny, a sam konflikt bardzo ciekawy. Solidna książka historyczna.

• Bitwy/Taktyka
  • Historia Iranu