Myśl polityczna Romana Dmowskiego

Okładka książki Myśl polityczna Romana Dmowskiego Jan Engelgard
Okładka książki Myśl polityczna Romana Dmowskiego
Jan Engelgard Wydawnictwo: Muzeum Niepodległości w Warszawie biografia, autobiografia, pamiętnik
180 str. 3 godz. 0 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Muzeum Niepodległości w Warszawie
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
180
Czas czytania
3 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-87516-89-5
Tagi:
endecja Narodowa Demokracja II RP polityka młodzież wszechpolska narodowcy realizm UPR LPR
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nad Odrą i Bałtykiem. Myśl zachodnia: ludzie − koncepcje − realizacja do 1989 r. Arkadiusz Adamczyk, Małgorzata Dąbrowska, Tomasz Dźwigał, Jan Engelgard, Waldemar Grabowski, Maciej Hejger, Krzysztof Kaczmarski, Sylwester Karbosiak, Arnold Kłonczyński, Paweł Knap, Renata Knyspel-Kopeć, Eugeniusz Koko, Joanna Król, Sebastian Ligarski, Magorzata Mastalerz-Krystjańczuk, Paweł Migdalski, Maciej Motas, Maciej Motas, Marian Mroczko, Tomasz Nodzyński, Jacek Piotrowski, Piotr Pirecki, Patryk Pleskot, Eugeniusz Ponczek, Radosław Ptaszyński, Jarosław Rabiński, Katarzyna Rembacka, Zenon Romanow, Rafał Sierchuła, Tomasz Sikorski, Anna Siwik, Arkadiusz Słabig, Przemysław Słowiński, Gregorz Strauchold, Paweł Szulc, Grzegorz Tokarz, Ryszard Tomczyk, Cezary Trosiak, Wojciech Turek, Romuald Turkowski, Adam Andrzej Urbanowicz, Konrad Wandowicz, Krzystof Wasilewski, Robert Włodkowski
Ocena 6,7
Nad Odrą i Bał... Arkadiusz Adamczyk,...
Okładka książki Stepan Bandera w Kijowie. Kulisy rewolucji na Ukrainie. Jan Engelgard, Arkadiusz Meller, Adam Wielomski
Ocena 6,4
Stepan Bandera... Jan Engelgard, Arka...
Okładka książki Narodowa demokracja XIX-XXI wiek : dzieje ruchu politycznego. T. 2, Działalność Grzegorz Baziur, Małgorzata Dajnowicz, Aneta Dawidowicz, Rafał Dobrowolski, Jan Engelgard, Piotr Grabowiec, Artur Grudniak, Mirosław Habowski, Urszula Jakubowska, Przemysław Jarosław Jastrzębski, Tomasz Kenar, Lucyna Kulińska, Arkadiusz Lewandowski, Henryk Lisiak, Jarosław Macała, Wojciech Jerzy Muszyński, Jolanta Mysiakowska-Muszyńska, Daniel Pater, Rafał Sierchuła, Mariusz Tomczak, Adam Andrzej Urbanowicz, Z. Waszkiewicz, Piotr Wiertelak
Ocena 6,3
Narodowa demok... Grzegorz Baziur, Ma...
Okładka książki Między romantyzmem a realizmem Jan Engelgard, Maciej Motas
Ocena 0,0
Między romanty... Jan Engelgard, Maci...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
116
21

Na półkach:

BEZPIECZNY DMOWSKI
W skrócie: Dobra pozycja, ale patrząc jacy autorzy występują, można było oczekiwać więcej. Biorąc pod uwagę poruszone wątki, przekrojowość i rys biograficzny, to książka wydaje się być niezła na start „przygody” z Dmowskim. Dla bardziej obeznanych w temacie może jednak pozostawić niedosyt.

Kawalec, Maj, Engelgard, Grott, Kulak – jeśli chodzi o myśl endecką to te nazwiska mówią same za siebie. Obecnie po prostu nie ma lepszych znawców tematu. A jednak pozycja jaką otrzymaliśmy jest dobra, ale rozczarowująca. Rozczarowująca, bo to książka totalnie bezpieczna. Nie tylko unikająca trudnych tematów, ale również szerszych analiz, polemik czy interpretacji i prób nowego odczytania spuścizny Dmowskiego. A przecież dla współczesnych jest ona na tyle istotna, na ile pomaga nam odnaleźć fundamenty, których czas nie zmienił.
Z plusów należy tutaj wymienić w pierwszej kolejności artykuł Tomasza BANACHA „Rzymska tradycja prawna w myśli politycznej”. Jest to niewątpliwe najciekawszy i „najświeższy” z opublikowanych artykułów. Skrupulatnie przedstawiona myśl lidera endecji z naciskiem na wątki dot. republikańskiego Rzymu w jego refleksji. Ciekawe przemyślenia dotyczące pojęcia moralności, roli jednostki w narodzie oraz pojęcia cywilizacji. Brakuje takich opracowań. Zainteresowanych odsyłam do pracy dr Banacha „Rzymska tradycja prawna w myśli politycznej Narodowej Demokracji”, która ukazała się kilka lat temu. Jedna z najlepszych prac w temacie ND w ostatnim czasie.
Na uwagę zasługuje również spory artykuł Jana ENGELGARDA (redaktora tomu) poświęcony stosunkowi Dmowskiego do Rosji. Sama publikacja dość szeroko podchodzi do temu wykraczając poza postać samego lidera ND i prezentując nam też pokrótce jak wyglądała rzeczywistość po śmierci Dmowskiego. Pod koniec tekstu można odczytać pewien sceptycyzm autora do środowisk narodowych, które nie zaakceptowały porządku jałtańskiego, jest to jednak ledwie zauważalne. Sam artykuł to poważne opracowanie tematu, które prowadzi nas od czasów dzieciństwa RD. Engelgard słusznie zwraca uwagę na wrodzoną niechęć D. do Rosji, jego wręcz nienawiść do rosyjskiej szkoły. D. zawsze podkreślał, że Rosja należy do innej cywilizacji, która nie szanuje autonomii jednostki. Następnie jego stosunek do państwa carów ewoluował. D. wskazywał, że dotarcie do „prawdziwej Rosji” jest niemożliwe ze względu na „rosyjskich Niemców”, którzy zdominowali Moskwę (s.71).
Znaczny niedosyt pozostawia wprowadzający artykuł Krzysztofa Kawalca, który de facto stanowi streszczenie biografii Dmowskiego pióra tego samego autora. Tekst jest dobry jako wprowadzenie do tematu, ale bardziej obeznanym czytelnikom wiele nie da.
Rozczarowuje niestety również tekst Ewy Maj. Ta uznana badaczka, która ma na koncie kilka rewelacyjnych publikacji, poświęciła swój artykuł pojęciu nowoczesności w pisarstwie Dmowskiego. Maj opisuje mnóstwo wątków z działalności Dmowskiego, żadnemu nie poświęcając należytej uwagi. Samo pojęcie nowoczesności natomiast… pozostaje niezdefiniowane.
Szkoda również, że żaden z autorów nie zdecydował się podjąć tematyki żydowskiej, która wzbudza tyle emocji i wokół której panuje tyle nieporozumień, manipulacji i przekłamań.

BEZPIECZNY DMOWSKI
W skrócie: Dobra pozycja, ale patrząc jacy autorzy występują, można było oczekiwać więcej. Biorąc pod uwagę poruszone wątki, przekrojowość i rys biograficzny, to książka wydaje się być niezła na start „przygody” z Dmowskim. Dla bardziej obeznanych w temacie może jednak pozostawić niedosyt.

Kawalec, Maj, Engelgard, Grott, Kulak – jeśli chodzi o myśl...

więcej Pokaż mimo to

avatar
678
626

Na półkach:

Oryginalna, interesująca, analityczna praca na temat koncepcji politycznych Dmowskiego. W książce przedstawione są takie zagadnienia jak stosunek tego wybitnego przedwojennego polityka do Rosji, wpływ na wychowanie młodzieży w duchu narodowym, działalność dyplomatyczna, kwestia religii, wpływ rzymskiej tradycji prawnej na światopogląd Dmowskiego.

Na końcu znajdują się fotografie Dmowskiego i skany niektórych listów, które Dmowski otrzymał np. od Josepha Korzeniowskiego czy prezydenta USA Woodrowa Wilsona.

Autorami są naukowcy, historycy. Każdy rozdział napisany jest przez inną osobę (K. Kawalec, T. Kulak, J. Engelgard...)

Minusem jest brak odniesienia się do kwestii kontrowersyjnych.

Oryginalna, interesująca, analityczna praca na temat koncepcji politycznych Dmowskiego. W książce przedstawione są takie zagadnienia jak stosunek tego wybitnego przedwojennego polityka do Rosji, wpływ na wychowanie młodzieży w duchu narodowym, działalność dyplomatyczna, kwestia religii, wpływ rzymskiej tradycji prawnej na światopogląd Dmowskiego.

Na końcu znajdują się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    25
  • Przeczytane
    5
  • 0.1.Do kupna
    1
  • 2.Myśl polityczna
    1
  • Trudno dostępne ale warto
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Myśl polityczna Romana Dmowskiego


Podobne książki

Przeczytaj także