Miś Byś i przyjaciele

literatura dziecięca
Jedność
2011-01-01
2011-01-01

Proszę Państwa, oto miś. Miś ten ma na imię Byś. On i jego przyjaciele, przeżywają przygód wiele.

Nie ma nic piękniejszego, niż podarowana dziecku wiedza. Jeżeli zaś jest ona zebrana w pięknym, książkowym wydaniu, warto w nią zainwestować. Taki dar na pewno da początek pięknej przygodzie, jaką dziecko rozpocznie u boku literatury. Jedną z takich właśnie książek jest imponująca pozycja literacka wydawnictwa Jedność - „Miś Byś i przyjaciele”. A czymże wyróżnia się ona spośród grona książkowych towarzyszek? Warto się dowiedzieć.

„Miś Byś i przyjaciele” została podzielona na trzy części, a każda z nich przedstawia odrębną historyjkę z udziałem niesamowitych, przeuroczych zwierzątek. Pojawia się tutaj tytułowy misio, jego kolega dzik oraz kret, borsuk i łasica.
Pierwsza historia, nosząca tytuł „Najlepsi przyjaciele dzielą się wszystkim, misiu Bysiu!”, to opowieść o tym, jak mały misio nie chciał podzielić się z kolegą swoją nową zabawką. Pragnął zachować ją tylko dla siebie pomimo tego, że małemu dzikowi bardzo na niej zależało. Co z tego wynikło? Czy dostał nauczkę, która była dla niego lekcją?
Kolejna opowiastka to „Misiu Bysiu, trzeba ci umyć głowę!”. Tutaj tytułowy miś zmaga się z pewnym kłopotem. Ubrudziwszy się miodem nie chce się myć, chociaż nalega na to jego tata niedźwiedź. Pędząc do przyjaciela dzika, razem wymyślają coraz to lepsze koncepcje dotyczące tego, jak pozbyć się z futerka klejącego miodu. Czy ich metody okażą się skuteczne? Co ostatecznie zrobią?
Trzecia i zarazem ostatnia historyjka to „Krecik Feliks i ruszający się ząb”. W tym wypadku rolę głównego bohatera odgrywa mały kret, który zmaga się z problemem dotyczącym każdego dziecka. Jego mleczny ząb szykuje się do opuszczenia dziąsła, co bardzo go przeraża. Jak poradzi sobie krecik w takiej sytuacji?

Jak widać, wszystkie trzy opowiastki przedstawiają sytuacje, z którymi spotykają się właśnie dzieci. Działające według własnych zasad, często uparte, nie dają się przekonać do tego, jak należałoby postępować. Cóż może zrobić zmęczony tłumaczeniem rodzic? Ano właśnie podarować swojej pociesze taką właśnie książkę. W przystępny i przyjazny dziecku sposób przedstawia ona istotne wartości, które powinny być wyznacznikiem dobrego zachowania. Bo któż inny może skuteczniej zachęcić dziecko do mycia, aniżeli nieporadny miś, który na własnym przykładzie przekonał się o tym, co należy robić.

„Miś Byś i przyjaciele” to książka skonstruowana tak, aby w pełni trafiła w dziecięce gusta i potrzeby. Niewielka ilość tekstu skontrastowana z wieloma przepięknymi ilustracjami pozwala dziecku na samodzielne przeczytanie całej książeczki. Redukcja długich opisów została zastąpiona licznymi dialogami, dzięki którym dziecko uczy się tego, jak funkcjonuje człowiek jako jednostka społeczeństwa. Razem z bohaterami historyjek przeżywa ich rozterki, problemy i radości, wspólnie dochodząc do jakiegoś rozwiązania, które jest nauką rozumienia poszczególnych sytuacji i końcowych efektów.

Jak każda książka, także i ta jest idealną nauką ortografii, czytania ze zrozumieniem oraz pełni ważną funkcję w rozwoju dziecięcej wyobraźni. W tym wypadku pomagają także przyciągające wzrok fotografie, które zachęcają do przejrzenia zawartości książki, a tym samym do przeczytania treści umieszczonej na kolorowych kartkach.

Nadchodzi grudzień, kiedy to nadarzy się niejedna okazja podarowania dziecku prezentu. Rodzice często miewają problemy z wyborem czegoś, co spodoba się ich pociechom, ale także spełni jakąś praktyczną rolę. „Miś Byś i przyjaciele”, czyli pozycja literacka przedstawiająca zabawne przygody małych zwierzątek, to prawdziwa lekcja niosąca ze sobą morał wpadający w umysł dziecka poza jego świadomością. Maluch uczy się, nie zdając sobie z tego sprawy. Rodzice nawet nie mają pojęcia o tym, jak potężną moc ma literatura. Warto się o tym przekonać dokonując zakupu tejże książki.

W Wigilię rano przyjechała do mnie wspaniała paczka, której nie spodziewałam się, a już na pewno nie akurat w tym dniu. Zawartość spodobała się moim dzieciom bardzo, właściwie poczuliśmy się wszyscy jak obdarowani przez świętego Mikołaja! Książeczki są piękne, pełne kolorowych, barwnych ilustracji, moje Miśki oglądały, przewracały kartki i nie mogły się nimi nacieszyć!
Wczoraj z mężem skończyliśmy czytać naszym pociechom pierwszą z tych książek od pani Lucyny i Wydawnictwa Jedność dla dzieci o przygodach Misia i jego przyjaciół.
Książeczka składa się z trzech opowieści, dwie z nich są o misiu, a trzecia o kreciku i znowu o zębie, który się rusza. Co ja ostatnio z tymi zębami???
Pierwsza opowieść uczy nas tego, że nie możemy być samolubni, że dobrze jest podzielić się z przyjaciółmi nawet nową zabawką, mój synek od razu powiedział, że Miś źle robi sam bawiąc się betoniarką. Dzik Mozart pomaga przyjacielowi zrozumieć, jak miło jest coś dawać, dzielić się czymś.
Druga historyjka opowiada o tym, jak miś zabrudził sobie główkę miodkiem i cały się klei, a nie lubi myć głowy, tak samo, jak mój synek. Od razu spodobało mi się to opowiadanie, ponieważ znalazłam tu coś, co dotyczy i naszej rodziny, zresztą zapewne nie tylko naszej. Mój synek zrozumiał, podobnie jak Miś Byś, że są pewne sposoby na to, by nie bać się mycia główki. My również kombinowaliśmy z okularami do nurkowania, z rondem specjalnym nawet! Teraz różnie to bywa z tym myciem głowy, ale po wielu rozmowach i tłumaczeniach na pewno jest lepiej niż było.
W trzeciej przygodzie nie ma misia, jest za to Krecik Feliks, któremu rusza się ząb, a on nie chce wcale pozbywać się go. Spotyka wraz z przyjaciółmi niedźwiedzia, który ma podobny problem. Wreszcie ząbek wypada, a do krecika przychodzi Zębowa Wróżka, przynosząc mu statek, którym bawi się wraz z innymi zwierzątkami.
Te zabawne, mądre historyjki są aktualne, dotyczą naszych dzieci i naprawdę warto się z nimi zapoznać.

Tym razem nasze dzieci przeżyją zabawne przygody z pewnym mały Misiem Bysiem. Już samo jego imię jest milutkie, tak samo jak cała treść książki. W książce znajdziemy trzy historyjki, które traktują m.in. o przyjaźni, oczywiście tej prawdziwej, o dzieleniu się z innymi.

Miś Byś ma wspaniałego przyjaciela Mozarta, z którym bardzo lubi spędzać wolny czas. Pomysły na wspólną zabawę mają naprawdę szalone. Miś przynosi nocnik napełniony wodą i chcą w nim puszczać statki. Jednak Byś jest tak zaaferowany pływającym statkiem, że całkowicie zapomina o obecności Mozarta i nawet nie daje mu się pobawić. Mozart więc ściąga z półki betoniarkę. Jednak od razu Bysio mu ją zabiera. Bysio nie chce podzielić się zabawką. Bysio wsypuje cukier do betoniarki i pokazuje Mozartowi jej działanie. Mozart jednak nie jest zadowolony, ponieważ to on chciał się nią pobawić. Bysio stwierdza, że mały dzik nie może się nią bawić, bo jest to nowa zabawka. Bysio daje mu plastelinę i Mozart zaczyna lepić kolorową piłkę. Zabawa jednak się kończy gdyż po Mozarta przychodzi tata i zabiera go domu. Kolejnego dnia Mozart znowu odwiedza Bysia, który od razu chwyta za swoją betoniarkę. Mozart ma ze sobą plecak, jednak nie otwiera go i zaczyna bawić się pacynkami. Dzik przedstawia scenkę, w której jedna z pacynek jest tak samo skąpa jak Bysio. Mały miś od razu chce wyrwać Mozartowi pacynki. Mozart nie chce już zabawek Bysia i z plecaka wyciąga zabawki, które pożyczyła mu wiewiórka Elma. Misia oczywiście ogarnia wielka ciekawość. Mozart pozwala Bysiowi bawić się razem z nim. Nawet dzielą się czekoladą na pół.

Oprócz tego przeczytacie o tym jak biedy Byś miał miód na głowie i różnymi sposobami próbował się go pozbyć, a także jak Krecik Feliks pozbył się ruszającego zęba. Książeczka napisana pięknym językiem. Dialogi doskonale wkomponowane w całość. Do tego duży format książki i barwne ilustracje, na pewno znajdą wielu odbiorców. Polecam

Jest to książeczka o małym i bardzo niesfornym misiu Bysiu. Ten sympatyczny niedźwiadek wraz ze swoimi przyjaciółmi przeżywa wiele wspaniałych przygód.

Książeczka zawiera trzy historyjki. Każda z nich opowiada o sytuacjach bardzo bliskich dla naszych maluchów.

W pierwszej nasz Miś jest małym chytrusem. Nie chce się niczym dzielić ze swoim przyjacielem. Wszystko jest jego! A do tego za każdym razem chce właśnie tę zabawkę, którą bawi się jego kolega. Oczywiście nie zdradzę Wam zakończenia tej opowieści, ale dodam, że ta historia w bardzo prosty sposób uczy dzieci jak ważne jest nie być samolubnym. A dzielenie się z innymi może być naprawdę fajne.

Drugie opowiadanie jest o tym, jak nasz mały miś nie chce umyć główki. Choć powiem, bo ma na czubku wielką plamę pysznego, lepkiego miodku. Oj, długo mu się zeszło zanim zrozumiał, że mycie głowy to nic strasznego.

W trzeciej historyjce większą uwagę skupiamy na przyjacielu naszego misia, któremu... rusza się ząb! Potem oczywiście ząbek mu wypada, a nasz maluch zdobywa wiedzę o kolejnym nieuniknionym wydarzeniem w jego życiu.

Te bajeczki są naprawdę super. Świetnie napisane i przepięknie zilustrowane. Choć czytania jest dość sporo wcale się tego nie odczuwa. To kolejna książeczka, którą jestem oczarowana i gorąco wszystkim polecam!

• Ka_książki
  • Julii