Wojna domowa w Hiszpanii 1936-1939. Fiasko demokratycznego eksperymentu

Okładka książki Wojna domowa w Hiszpanii 1936-1939. Fiasko demokratycznego eksperymentu Frances Lannon
Frances Lannon Wydawnictwo: Amercom historia
978-83-261-0508-1
Michał Studniarek
Hiszpania wojna domowa

odradzam.

Autorka należy do grupy brytyjskich "ideological bedmates" (Paul Preston, Mary Vincent, Helen Graham, Samuel Pierce, Chris Ealham),komiwojażerów sprzedających opowieść o Świętej Republice.

Jedyna różnica polega na tym, że tutaj Lannon pozwala sobie na umiarkowanie krytyczne uwagi wobec radykalnej lewicy, która jakoby zdominowała i zdegenerowała republikański ustrój. Ale poza tym wszystko jest po staremu: na republikę zasadzili się wyzyskiwacze obszarnicy, prohitlerowscy faszyści, wstrętny kler rzymokatolicki, chciwa burżuazja, generałowie itd itp.

Oryginał Ospreya bronił się infografiką, solidnie opisanymi ilustracjami, zestawieniami itd. W polskiej wersji też to jest, ale tłumacz niestety zbyt się przyłożył i "uprościł" niektóre zawiłości. Płytka DVD zawiera materiał wyprodukowany przez telewizję Thames w latach 80-tych, można od razu wyrzucić, bo to propaganda czystej wody: dochodzi jeszcze dramatyczna muzyka, sceny bombardowań, modulacja głosu lektora, krzyki ofiar (oczywiście tylko republikańskich) itp.

odradzam.

Podobnie jak większość publikacji z wyd. Osprey - tytuł dobry na początek, bo bardzo przekrojowy. Trudno w tak krótkiej broszurze przedstawić nawet najważniejsze zagadnienia związane z konfliktem. Na plus ciekawy materiał zdjęciowy oraz barwne plansze z umundurowaniem - to powinno zainteresować zwłaszcza modelarzy czy rekonstruktorów.

Dobra publikacja, można się sporo dowiedzieć o tych wydarzeniach, choć bolało mnie że od samego początku faworyzuje republikanów. Przedstawia ich jako jedynych sprawiedliwych, demokratów, walczących o wolność robotników. Tyle, że jeśli ci demokratyczni republikanie wygraliby, to Hiszpania stała by się dobrowolnie satelitą radziecką, ale kogo na Zachodzie to obchodzi.

Film był porysowany.

Film...

• historia
  • Osprey
  • Wielkie bitwy historii
  • XX wiek
  • Niesamowite książki
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt

Dodaj cytat z książki Wojna domowa w Hiszpanii 1936-1939. Fiasko demokratycznego eksperymentu