13 godzina

Albatros
2011-10-07
2011-10-07
Andrzej Szulc
sensacja 13 godzina thriller przenoszenie w czasie zmiana wydarzeń Richard Doetsch

Ciekawy, oryginalny pomysł.

Co do realizacji, to początkowo miałam pewne zastrzeżenia. Narracja jest bowiem dość toporna i mało finezyjna. Wydawało mi się, że mam do czynienia ze scenariuszem filmowym, który zarysowuje tylko fakty, bez zagłębiania się w szczegóły świata przedstawionego czy psychologię postaci.

Jednak wraz z rozwojem akcji (a ta rozwija się bardzo szybko),wszystko to straciło na znaczeniu, a ja oswoiłam się już że stylem autora, i jedyne co mnie interesowało, to dowiedzieć się, jak to się wszystko skończy.

Motyw podróży w czasie jest jednym z moich ulubionych motywów, a tutaj dostałam go w formie oryginalniej i zupełnie innej od tego, co kiedykolwiek czytałam bądź oglądałam.
Nick zyskuje możliwość cofania się w czasie, co godzinę, aż do dwunastu godzin wstecz, po to aby uratować życie swojej żony, zamordowanej w tajemniczych okolicznościach. A więc, jego podróże w przeszłość mają na celu rozwikłanie tajemnicy morderstwa, a jednocześnie udaremnienie go.
Jednak czas kurczy się nieubłaganie, a Nick, mimo iż zyskuje wiele informacji, orientuje się też, że wszystko co robi ma swoje konsekwencje i wcale nie jest pewne, że finał będzie szczęśliwy.

Czyta się błyskawicznie. A moje początkowe skojarzenia ze scenariuszem filmowym zupełnie zasadne, ponieważ moim zdaniem byłby z tego całkiem niezły film.

Polecam, jeżeli ktoś potrzebuje oderwać się od rzeczywistości przy nieskomplikowanej lekturze🙂

Ciekawy, oryginalny pomysł.

Jednak wraz z rozwojem akcji (a ta rozwija się bardzo szybko),...

Lubię książki z motywem podróży w czasie. Czytało się całkiem przyjemnie.

Lubię książki z motywem podróży w czasie. Czytało się całkiem przyjemnie.

Powieść Doetsch'a miałam przyjemność czytać już wcześniej, ale to było kilka lat temu. Coś z niej pamiętałam, ale nie do końca. I tak książka przeleżała na półce te kilka lat aż w końcu doczekała się swojego "renesansu" - znów zaintrygował mnie opis i zdanie z okładki: "Jak powstrzymać morderstwo, które już się dokonało?". Tak więc z niemałą przyjemnością, po raz kolejny, ale jakby pierwszy raz, sięgnęłam po tę książkę.
📖
Motyw podróży w czasie nie jest nam obcy. Autorzy często po niego sięgają. Ostatnio miałam z nim do czynienia czytając powieść Stuarta Turtona "Siedem śmierci Evelyn Hardcastle". Tą powieścią byłam zachwycona. "13 godzina" powstała dużo wcześniej ale również ma swój urok, swoje "to coś". Bo mimo, że co chwilę coś mi tam świtało i coś sobie przypominałam, przez co nie miałam tak dobrej zabawy jaka by była przy pierwszym czytaniu, to obiektywnie rzecz biorąc książka jest bardzo dobra. Autor umiejętnie dozuje napięcie, co chwilę wprowadzając nieoczekiwane zwroty akcji, co sprawiało, że niejednokrotnie przechodziły mnie dreszcze. Dodatkową atrakcją było zbieranie szczęki z podłogi co kilka rozdziałów. Super książka, cieszę się, że ponownie się na nią skusiłam.
📖📖
Książka ma ciekawą konstrukcję. Są tu długie rozdziały (moja zmora) ułożone w odwrotnej kolejności niż zwykle spotykamy, czyli od końca. I tak zaczynamy od rozdziału 12 aż do 1. Bo książka właściwie rozpoczyna się od zakończenia całej historii. W następnych poszczególnych rozdziałach towarzyszymy głównemu bohaterowi Nickowi w podróży do przeszłości i wraz z nim poznajemy początki całej historii. Jest to naprawdę fascynująca przygoda, tym bardziej, że autor wprowadził dobry czarny charakter - nie przebiera on w środkach, aby osiągnąć swój cel. W dodatku jak się możemy domyśleć, każda ingerencja w przeszłości daje skutki w przyszłości... A czasami są one opłakane...
📖📖📖
Narracja w trzeciej osobie, wydarzenia w większości poznajemy z perspektywy głównego bohatera Nicka, ale towarzyszymy też jego żonie Julii, najlepszemu przyjacielowi czy kilku policjantom.

Podsumowując: bardzo, bardzo dobra książka. Pokręcona i jednocześnie wciągająca. Podróż w czasie jest tu genialnym pomysłem - autor niejednokrotnie mnie zaskoczył i sprawił, że musiałam dźwigać szczękę z podłogi. Napięcie towarzyszyło mi przez całą książkę i naprawdę ciężko było się domyśleć jak cała historia się zakończy. Dodatkowo plus za zakończenie uświadamiające, że ingerencja w czasoprzestrzeń ma nieodwracalne skutki. Nie wiem czy autor miał kiedyś w planach drugą część, niby nic na to nie wskazuje, ale chętnie przeczytałabym więcej tego typu historii. Jeśli lubicie thrillery z odrobiną fantastyki to musicie koniecznie sięgnąć po tę pozycję. Ze swojej strony serdecznie polecam.

Pełne absurdów i ciągłych zwrotów akcji czytadło. Bardziej irytujące niż interesujące, choć nie tak całkiem złe. Lepiej jednak poświęcić czas czemuś innemu.

Julia, młoda prawniczka, zostaje brutalnie zamordowana. Policja zatrzymuje jej męża Nicka jako głównego podejrzanego. Między przesłuchaniami odwiedza go tajemniczy mężczyzna, który wręcza mu...zegarek i list. Od tej chwili Nick ma możliwość cofania się w czasie, dzięki czemu ma szansę dowiedzieć się kto jest mordercą i tak zmienić bieg wydarzeń, aby ocalić życie swojej żony.

Książkę czytało mi się dobrze, ale jednak bez większych emocji. Podobała mi się koncepcja przedstawienia wydarzeń z całego dnia w odwrotnej kolejności, jednak sama akcja była dla mnie zbyt mało zaskakująca i wciągająca. Plusem książki jest to, że autor nie pogubił się z logiką zdarzeń w tych przeskokach godzin, żaden fragment nie budził wątpliwości, ale z drugiej strony historia nie była aż tak bardzo zagmatwana, żeby można to było uznać za większy wyczyn. Książkę oceniam jako poprawną. Taki tam zapychacz czasu.

Heh, jak by to napisać po polsku... Piorunująca książka.
Zostawiając żarty na bok, całkiem miło się czytało. Mimo dosyć oklepanej przez liczne filmy tematyki, autorowi skutecznie udaje się lawirować miedzy oczywistymi rozwiązaniami fabularnymi przez co na pozór oczywiste wydarzenia stają cię interesujące.

Heh, jak by to napisać po polsku... Piorunująca książka.

świetnta książka, polecam zacząćczytać w weekend, bo mnie wciągnęła w efekcie czego zarwałam dwie noce :)
trzyma w napięciu do samego końca, nie dziwi mnie że powstał film na jej podstawie.
Gorąco polecam.

Gorąco polecam.

1984

Solidny thriller. Wielka miłość. I podróże w czasie. Ta mieszanka brzmi dziwnie, wiem, ale wyszła z tego zaskakująco dobra książka. Nie jest to arcydzieło, ale od historii Nicka, który musi zrobić wszystko by zmienić bieg dramatycznych wydarzeń i ocalić żonę, nie sposób się oderwać. Solidna dawka emocji i wrażeń.

Książka interesująca, czyta się ją z przyjemnością.

Książka interesująca, czyta się ją z przyjemnością.

Richard Doetsch stworzył w swojej książce zatytułowanej „13 godzina” zamieszanie thrillerowo fantastyczne. Można się głowić czy takie coś w ogóle jest możliwe, a jeżeli już, to jak to w ogóle może wyjść, i czy czytelnik w tym się nie pogubi. Autor odważnie spróbował szczęścia, no i cóż można powiedzieć wyszło super. Główny bohater Nick Quinn przeżył niezłą jazdę w tej książce. Akcja zaczyna się od tego, że ginie jego żona Julia, on niemal od razu trafia na komendę policji z niewesołą perspektywą, że to on zostanie oskarżony o zabójstwo ukochanej kobiety i czekają go długie lata odsiadki, jeśli nie dożywocie. I tu nagle zjawia się tajemniczy gość wciska mu równie tajemniczy artefakt chronometr, który daje 12 możliwości cofania się o godzinę i w perspektywie odkręcenia tego co się wydarzyło. Nick ma 10 minut na uwierzenie, że takie science fiction jest możliwe, opuszczenie komisariatu, a potem 12 godzin w czasie których odbędzie 12 transferów w czasie na uratowanie Julii. Tytułowa „13 godzina” zadecyduje na amen o losie Julii.

Nick właściwie nie ma wyboru i traktuje ten uśmiech fortuny jako dar od losu, bierze się do roboty, prowadzi rutynowe śledztwo, swoją wiedzę wykorzystuje w czasie przyszłym/przeszłym, przekonuje się, że to nie jest wcale takie proste jak się wydaje, bo swoimi czynami może zmienić życie wielu ludzi, co gorsza sam może zginać, bo kulki wystrzeliwane z pistoletów podążają swoimi trajektoriami lotów, bardzo często trafiając w cel. Do tego, żeby było ciekawiej mamy katastrofę lotniczą, zderzyły się mały i duży samolot, ponad 200 osób umiera. W tym samolocie miała znaleźć się Julia. W pierwotnej wersji nie wsiadła do samolotu, tylko po to, żeby zginać kilka godzin później. Chodzi o tajemnicze włamanie, którego Julia za pośrednictwem oczu kamer stała się świadkiem. Nagrania wszelkie nośniki w przekonaniu przestępców muszą ulec zniszczeniu, a m. in. Julia była od odstrzału. Nick próbuje do wszystkiego dojść. Przy czymś musi dojść do czegoś co wydaje się właściwie niemożliwe i takie właśnie jest musi tak ustawić sekwencje zdarzeń, żeby było dobrze w tej decydującej 13 godzinie.

Bohaterów tej książki nie ma dużo, tych pierwszo i drugoplanowych jest może kilkadziesiąt osób, trzecioplanowi to pasażerowie samolotu, mieszkańcy miasteczka Byram Hills, i inni np. pasażerowie ekspresu, jadącego do Nowego Jorku, kierowcy samochodów na drodze, itp. A jednak jak czytelnik wkrótce się przekona jest tych bohaterów wystarczająco dużo, pojawiają się w różnych konfiguracjach, raz żywi, martwi, znowu żywi, kręćka można dostać, niektórzy np. Julia kilkakrotnie umierają, niektórzy widzą własną śmierć na zdjęciach np. policjant detektyw Bob Shannon, inni piszą listy do samych siebie np. Marcus, przyjaciel i sąsiad Quinnów, pisze list o godź. 18:00, żeby przeczytać później o 14:00 tego samego dnia. Wiem, wiem jak to wygląda, ale taka jest ta książka. Akcja zaczyna się 28 lipca o godzinie 21:22, o 22:00 świat spowija ciemność a Nick trafia do godziny 20:00, i tak wędruje cofając się wstecz przez cały dzień aż do godziny 10:00. Samolot wystartował o 11;16 i za chwilę tuż po starcie samoloty się zderzyły, bo drugi mały samolot również się wzniósł niespodziewanie po chwili, i to jest tutaj kluczowa informacja. Bohaterów ciekawie autor wykreował. Czy uda się rozwikłać zagadki typowo kryminalne Nickowi podążając w czasie i przestrzeni przez całe miasteczko. Na pewno zaskakiwał ludzi mówiąc, że ten zabije Julię, albo mówiąc szczegółowo z detalami bandytom co ukradną. Jak Nick w tym zamieszaniu się w tym połapie?
Czy uratuje Julię? Czy wygra ich miłość? Bo mimo, że to jest thriller przecież jest to książka o miłości, odwzajemnionej Nicka do Julii i na odwrót.

Książka jest pokręcona, dziwna, fascynująca, niesamowita, ale ja takie uwielbiam czytać. Polecam.

• Thriller/sensacja/kryminał