Muzyka. Daj się uwieść!

Okładka książki Muzyka. Daj się uwieść! Christoph Drösser
Okładka książki Muzyka. Daj się uwieść!
Christoph Drösser Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wydawnictwo Naukowe PWN
2011-01-01
2011-01-01
978-83-01-16725-7
Danuta Serwotka
muzyka

Jeśli ktoś chce sie dowiedzieć skąd sie wzięła muzyka, jak ewoluowała, dlaczego używane są takie a nie inne dźwięki i harmonie w kulturze europejskiej to polecam. Nawet dla muzycznych laików będzie to ciekawa przygod!

Autor napisał poprzednio całkiem przyzwoite i zgodne ze swoim wykształceniem książki z serii "Daj się uwieść" (Fizyka i Matematyka) i jak się zdaje, nie miał pomysłu na trzecią, ale ponieważ jednak gdzieś tam kiedyś muzykował i śpiewał w chórze, ktoś pewnie podrzucił mu pomysł "Ty, może o muzyce?". No i napisał książkę, strasznie na siłę, formą, treścią i jakością kompletnie odstającą od reszty serii (potem zrehabilitował się troszkę pisząc książkę "Logika: Daj się uwieść", ale to inna historia).

Sporo lania wody, jednak oceniam aż na cztery gwiazdki i więcej: wrócę na pewno nie raz, ponieważ autor jako osoba ze ścisłym wykształceniem wytłumaczyć umie (jak nikt) nawet kompletnemu muzycznemu imbecylowi muzycznemu co to są alikwoty, tercje i kwinty, akordy, skale durowe i molowe i kilka innych tego typu zagadnień, używając do tego ścisłych, matematyczno-fizycznych określeń. Nareszcie pojąłem, dziękuję!

Szkoda, że tylko ok. 40-50 stron z całości (liczącej ok. 330 stron) zasługuje na pochwałę, cała reszta niestety dość mierna, ogólnikowa mieszająca zachwyt własny autora z zachwytem nad muzyką, którą lubi.

Tak bardzo... popularno. Miałam nadzieję, że autor skupi się na kilku wybranych tematach, zamiast traktować pobieżnie wszystkie możliwe aspekty muzyki. To książka z cyklu "jeśli coś wiesz - nie dowiesz się niczego więcej, jeśli nie wiesz - i tak się za wiele nie dowiesz". No chyba że tego, że autor śpiewa w chórze a capella (co najmniej 6 wzmianek) i jakie piosenki są szalgierami z jego młodości. Porywające.

Naukowa? W zasadzie wszystkie wytłumaczenia dotyczące tego, jak ludzie odbierają muzykę, sprowadzały się do wytłumaczenia: "aktywna jest wtedy większa część mózgu". Za mało.
Ożywiałam się głównie w momentach, w których autor opisywał różne schorzenia i ich typowe konsekwencje dotyczące muzyki. Ale te momenty były przeplatane dość długimi zapchajdziurami.

Reasumując - czas odbić to sobie jakąś dobrą powieścią.

Bardzo ciekawa książka. Autor nie dość, że w przystępny sposób przedstawia zarys teorii muzyki i dźwięku, to jeszcze okrasza informacje przykładami, które można odsłuchać na jego stronie. Dla mnie to jedna z ciekawszych i mocno poszerzających horyzonty książek.

Polecam dla miłośników muzyki, którzy nie są do końca pewni czy powinni grać na jakimkolwiek instrumencie a chcieliby.

Moja opinia do przeczytania tutaj: http://jjtravel.zuikotek.pl/o-stenografii-uczuc-muzyka-daj-sie-uwiesc-ksiazka/ :)

Książka polecam raczej osobom, które nie uważają się za szczególnie muzykalnych (tym co mówią: "słoń nadepnął mi na ucho"),gdyż dla osób mających pewną wiedzę muzyczną niektóre fragmenty mogą wydać się zbyteczne i za bardzo uproszczone. Mogłaby także okazać się przydatna w pracy związanej z dydaktyką muzyki. Poza tym (zgodnie z opisem) autor przedstawia różnorodne tematy związane z muzyką z perspektywy badań naukowych i rzeczywiście robi to w sposób lekki i zabawny. Przede wszystkim próbuje przekonać, że wszyscy mamy zdolności muzyczne i sami się okłamujemy, że tylko nieliczni profesjonaliści mają prawo zajmować się muzyką.

Jest to już trzecia książka z serii "Daj się uwieść!" i po raz trzeci autor udowadnia nam, że dziedziny, które na co dzień większość z nas zaniedbuje, mogą być naprawdę interesujące. Drosser jest erudytą, umysłem ścisłym, muzykiem. Do tego musi być człowiekiem niezmiernie systematycznym i z pewnością umie szukać źródeł, ponieważ pisząc o muzyce przytacza wiele ciekawostek oraz badań z zakresu psychologii, która to nie jest pierwotnym tematem jego zainteresowań.
Tych, którzy znają poprzednie części serii nie trzeba będzie przekonywać do zapoznania się i z tą. Autor trzyma poziom, dzięki czemu bezustannie poszerza horyzonty myślenia Czytelnika.

Książkę może przeczytać każdy, ale szczególnie polecam ją osobom zawodowo związanym z muzyką, psychologom rozwoju, pedagogom i nauczycielom muzyki.

• Muzyka
  • Popularnonaukowe
  • Muzyczne
  • Non-fiction

Dodaj cytat z książki Muzyka. Daj się uwieść!