Wielki Mur Chiński. Chiny kontra świat 1000 p.n.e.–2000 n.e.

Okładka książki Wielki Mur Chiński. Chiny kontra świat 1000 p.n.e.–2000 n.e. Julia Lovell
Okładka książki Wielki Mur Chiński. Chiny kontra świat 1000 p.n.e.–2000 n.e.
Julia Lovell Wydawnictwo: Muza historia
2007-06-20
Grzegorz Siwek
Chiny historia Chin

OCENA-7/10 BARDZO DOBRA

„WIELKI MUR CHIŃSKI” jest jednym z siedmiu cudów świata, co roku odwiedzają go miliony turystów, to niewątpliwie jedna z największych budowli wzniesiona kiedykolwiek przez człowieka. Pierwotnie służył w bezpośredniej obronie przed najazdami ludów z tak zwanego Wielkiego Stepu, miał również znaczenie handlowe, ponieważ jego zachodni odcinek chronił chińską część Jedwabnego Szlaku. Pełnił również rolę zmierzającą do rozszerzenia wpływów czyli chińskiego imperializmu, oraz by nie dopuścić do ucieczki samych chińczyków ze swojego kraju i mieć nad nimi kontrole. Między innymi właśnie tego dowiedziecie się z tej lektury, co obali niejako utarty pogląd, że mur pełnił jedynie role obronną.

Niniejsza książka opisuje burzliwe dzieje powstawania „WIELKIEGO MURU” oraz jaką rolę odegrał na przestrzeni trzech tysięcy lat to jest od roku 1000 p.n.e do 2000 n.e. w historii Chin. To bardzo ciekawa i zarazem skomplikowana lektura, która wymaga od czytającego wytrwałości i skupienia, zawiera bowiem ogrom informacji, które trudno przyswoić z uwagi na czasookres jaki obejmuje. Choć publikacja skupia się na najistotniejszych wydarzeniach, informacji jest tak dużo, że można poczuć lekkie zagubienie i znużenie lekturą, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest jej dawkowanie.

Opowieść zaproponowana przez autorkę w niniejszej publikacji, stanowi studium badawcze, dzięki której łatwiej nam będzie zrozumieć przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość Chin. Przedstawiła swoje rozważania w bardzo interesujący sposób, poparty faktami oraz solidną bibliografią, która czyni tę lekturę wiarygodną. Z pewnością nie jest to lektura dla wszystkich czytelników, bowiem zawiera wiele dat, przypisów, map, ilustracji, uwag na temat pisowni i wymowy oraz uwag na temat imion i nazwisk cesarzy.

Co do ostatniego punktu, który wymieniłem a mianowicie w odniesieniu do imion i nazwisk Chińskich Cesarzy, jest to na tyle kłopotliwe, ponieważ owi cesarze za życia i po śmierci nosili na ogół co najmniej potrójne imiona, więc czasami możemy podczas lektury poczuć się zagubieni. Dzieje się tak dlatego ponieważ dany władca może w książce występować pod trzema różnymi przydomkami, imionami i nazwiskami, które co tu ukrywać są bardzo trudne do zapamiętania i wprowadzają zamieszanie. Dla zobrazowania jak to wygląda w książce posłużę się przykładem, otóż założyciel dynastii Ming nim został cesarzem nazywał się Zhu Yuanzhang w okresie swojego panowania znany był jako Hongwu – „Pogromca zbrojnej siły”, po śmierci zaś zyskał przydomek Taizu – „Wielki przodek”, jak widać może to wprawiać w zakłopotanie czytelnika, choć autorka starała się w książce pozostać przy skróconych imionach cesarzy z okresu, gdy rządzili oni w Chinach.

Ciekawym natomiast rozwiązaniem jaki zaproponowała autorka w książce są szczególnie trzy dodatki. Pierwszy to biogramy głównych postaci, których jest przynajmniej 100. Drugi to ważniejsze daty w dziejach Chin i Wielkiego Muru Chińskiego, który pozwala usystematyzować nabytą wiedzę podczas lektury, podany chronologicznie na przestrzeni trzech tysięcy lat. Trzeci natomiast to tablica chronologiczna lat panowania poszczególnych dynastii, na okresy podziału Chin, wszystko podane przejrzyście, by stało się bardziej przyswajalne. Reasumując książka godna uwagi, ale jak już wspominałem wcześniej nie dla wszystkich czytelników. Z pewnością jest to ciekawa i obowiązkowa lektura dla osób interesujących się Dalekim Wschodem i historią Państwa Środka. Pozdrawiam. Jack_

OCENA-7/10 BARDZO DOBRA

Dla osób zainteresowanych historia interesująca. Przeczytałem w parę dni. Rozwiewa mrzonki propagandowe Chińczyków.

Książka, która ma w sobie bardzo dużo treści i wiedzy ale naprawdę ciężko i dłuuugo mi się ją czytało mimo, iż jestem fanką kultury chińskiej. Doskonałe źródło na cytaty np. do pracy magisterskiej.

Warto tej książce poświęcić czas

Warto tej książce poświęcić czas

• Chiny
  • Daleki Wschód
  • 🍀2019
  • 1. Na własność
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt

Dodaj cytat z książki Wielki Mur Chiński. Chiny kontra świat 1000 p.n.e.–2000 n.e.