Pamiętniki z getta warszawskiego : fragmenty i regesty

Okładka książki Pamiętniki z getta warszawskiego : fragmenty i regesty
Michał Grynberg Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Naukowe PWN
1993-01-01
1993-01-01
ludobjstwo getto Żydzi II wojna światowa

Bardzo ciekawa pozycja, ponieważ niemal każdy z aspektów życia więźniów getta warszawskiego został tu zaprezentowany poprzez odpowiedni fragment pamiętnika. A te czyta się często ze ściśniętym gardłem, ponieważ wielu spośród ich autorów nie przeżyło wojny, albo ich losy pozostają nieznane. Polecam uwadze.

Trudno cokolwiek powiedzieć po lekturze tej książki. Mamy w rękach autentyczną relację naocznych świadków, którzy codziennie spoglądali śmierci w oczy. Ludzie ci mimo beznadziejnej sytuacji, bliscy obłędu znajdują w sobie jeszcze trochę siły, aby świadectwo bestialstwa uwiecznić na papierze. Realizm ten sprawia przygnębiające wrażenie. Właśnie dlatego przeczytanie tej książki, to niejako hold dla tych ludzi.

Trudno przejść obojętnie wobec tej pozycji. Codzienna walka o życie zagrożona bestialstwem Niemców. Autor za wszelką cenę postawił sobie za cel udokumentowanie przerażającej historii ludności tłoczonej do getta. Tą opowieść trzeba znać.

Dodaj cytat z książki Pamiętniki z getta warszawskiego : fragmenty i regesty