Behemot

Okładka książki Behemot Scott Westerfeld
Okładka książki Behemot
Scott Westerfeld Wydawnictwo: Rebis Cykl: Lewiatan (tom 2) Seria: Fantasy powieść przygodowa
powieść przygodowa
2011-08-13
Jarosław Rybski
lewiatan steampunk

"Behemot", czyli Scott Westerfeld w formie

"Behemot" autorstwa Scotta Westerfelda to kontynuacja niezwykłej serii, która przenosi czytelników w alternatywną wersję świata, pełną przygód, intryg i niezwykłych wynalazków. W tej części Westerfeld zabiera nas do Konstantynopola, gdzie bohaterowie muszą stawić czoła nowym wyzwaniom i tajemnicom.

W swoim charakterystycznym stylu autor łączy historię z elementami steampunku, tworząc barwną i pełną szczegółów panoramę tego niezwykłego świata. Westerfeld kreuje fascynującą atmosferę, gdzie staroświecki urok spotyka się z przyszłościowymi technologiami, a walka o władzę i wolność odnajduje swoje miejsce w historii.

Deryn Sharp i książę Aleksander znowu stają w centrum wydarzeń, pełni pasji i determinacji. Westerfeld doskonale ukazuje ich rozwijające się relacje i emocje, prowadząc czytelników przez labirynt intryg, gdzie lojalność jest wystawiona na próbę. Tajemnice, jakie skrywają bohaterowie, podsycają napięcie i dodają głębi fabule.

Jednakże, choć "Behemot" oferuje niezapomniane chwile i ciekawe wątki, nie jest bez wad. Czasami tempo narracji może wydawać się nieco nieregularne, a niektóre wątki mogą przysłaniać główną fabułę. Ponadto niektóre postacie drugoplanowe mogą pozostawać nieco płytkie i nie rozwijać się w sposób satysfakcjonujący.

Ostatecznie, "Behemot" otrzymuje ocenę 6/10. Scott Westerfeld kontynuuje swoją opowieść pełną przygód i steampunkowych wizji, które zachwycą wielbicieli gatunku. Choć nie pozbawiona pewnych wad, ta książka nadal dostarcza wciągającej lektury i rozbudowuje świat, który zbudował autor.

W swoim charakterystycznym stylu autor łączy historię z elementami...

Bohaterzy trafiają do Stambułu. Autor dodaje do historii spora porcje egzotyki i intryg. Nastoletni bohaterzy muszą podejmować pierwsze dorosłe decyzje i dostaja pierwsze czasem bolesne lekcje do życia. Na sczęście mogą liczyć na starych i nowych przyjaciół.

Najsłabsza z całej trylogii (chyba przez odejście akcji od Lewiatana) ale nadal bardzo dobra książka

Drugi tom cyklu „Lewiatan”. Można zacząć lekturę od tego tomu, ale młodemu czytelnikowi łatwiej będzie się zorientować w zawiłościach intrygi, gdy najpierw zapozna się z pierwszą częścią. Autor opisuje niezwykły świat, w którym państwa dzielą się darwinistów i maszynistów. Ci drudzy, jak łatwo się domyślić poszli drogą rozwoju technicznego i wykorzystują do pracy maszyny. Natomiast darwiniści zajmują się krzyżowaniem, a właściwie modyfikacją genetyczną zwierząt, łącząc ze sobą różne gatunki (niekiedy aż setki),tak aby pomagały im w życiu codziennym. W ten sposób powstał ogromny statek powietrzny – lewiatan, na którym podróżują bohaterowie. Akcja dzieje się tuż po wybuchu I wojny światowej. Alek, ukrywający się arcyksiążę Austro-Węgier, chce zrobić wszystko, by jak najszybciej zakończyć konflikt zbrojny. Czy mu się to uda? Przekonacie się podczas lektury. Szybkie zwroty akcji, ciekawe rozwiązania techniczne, niesamowite zwierzęta, to wszystko sprawia, że trudno oderwać się od tej książki. A jeżeli czasami zdenerwuje was brak przewidywania ze strony, któregoś z głównych bohaterów, to tym lepiej. Przecież to trzynastoletnie dzieciaki i mają prawo do błędów, ale również dzięki temu, mogą być pomysłodawcami intrygujących rozwiązań.

Polityczną oś w czasach Wielkiej Wojny wyznaczają nie tylko kierunki geograficzne i polityczne antagonizmy, ale także (a może przede wszystkim) rodzaj stosowanej technologii. Państwa Centralne w tej rzeczywistości noszą przydomek Chrzęstów (z ang. Klankers). Zasadniczo, cywilizacja Niemiec i Austro-Węgier opiera się na maszynach napędzanych parą i spalinami. Może to brzmieć trywialnie, dopóki nie uzmysłowimy sobie, że chodzi tu o potężne mechy czy tytaniczne czołgi-pająki.

Cała recenzja: http://steampunk.info.pl/lewiatan-trylogia-westerfelda-recenzja/

Podobało mi się!
Od tego zdania najlepiej zacząć opinię, gdyż ciężko inaczej wyrazić zdanie o tworze Scotta Westerfelda. To fajna, przyjemna lektura, czasami bardzo, bardzo naiwna, jak jej bohaterowie. Niewątpliwymi zaletami książki są przepięknie wykreowany świat, pomysł i same ilustracje zamieszczone na kartach powieści.
To jest druga część serii, więc jeśli komuś nie przypadła do gustu pierwsza, to przy drugiej tak sie nie stanie. Jest ciekawa i nawet uznałabym ją za minimalnie gorszą od pierwszej. Autor nie umie pisać w pełni prawdziwych scen akcji, za to wychodzą mu opisy i widać, że lubi wykreowany przez siebie świat!

Podobało mi się!
To jest druga część serii, więc jeśli komuś nie...

Druga część nie odstaje od pierwszej. Ciekawe i zabawne przygody bohaterów sprawiają, że czas spędzony na czytaniu tej książki płynie bardzo szybko, w całkiem miłej atmosferze.

No kurcze no, czekam i czekam, aż wszystkie tajemnice 'Dylan' się wydadzą, ale najwyraźniej nie mam szczęścia się doczekać...
Drugi tom cyklu Lewiatan, trzyma poziom poprzedniego tomu, a może i nawet jest ciut ciut lepszy!
Dylan i Alek po raz kolejny wyruszą w bój. I to jeszcze jaki! Lewiatan w końcu dociera do Konstantynopola, ekhem.. raczej Instambułu. Niestety po przybyciu czekają na nich Osmani zaopatrzeni przez Niemców ich w chrzęsto-technologię. Nawet tak światowa kobieta jak Doktor Barlow może się pomylić. Postać Alka nareszcie kształtuje się w odpowiednim kierunku - władcy Austro-Węgier, ale jak daleko Brytyjczycy się posuną i czy nie zagrożą w szlachetnej misji arcyksięcia? Z takim przyjacielem jak Dylan, Alek na pewno może liczyć na wsparcie, bo przecież przyjaciele to jest to, czego brakowało mu przez całe życie...

Dobra kontynuacja pierwszej części. Nadal zachwycam się opisami maszyn i stworzeń - pełen realizm i genialnie wplecione wątki historyczne. Spodobało mi się to co wykluło się z jajek. Wątek miłosny absolutnie źle pociągnięty i było by lepiej jak by go nie było.

• Steampunk

Dodaj cytat z książki Behemot