Piotr i Urszula: przygody dzieci w drodze do Jezusa

Okładka książki Piotr i Urszula: przygody dzieci w drodze do Jezusa Eryka Gösker
Okładka książki Piotr i Urszula: przygody dzieci w drodze do Jezusa
Eryka Gösker Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC literatura dziecięca
literatura dziecięca
Peter und Ursel
Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
1988-01-01
1988-01-01
Stanisław Klimaszewski

Jedna z najlepszych książek jaką przeczytalam z moim dzieckiem. Zawiera wiele wartosciowych wskazówek zyciowych.
I od razu zaznaczam nie tylko dla osób głęboko wierzących...

I od razu zaznaczam nie tylko dla osób głęboko wierzących...

Książka, mimo iż leciwa, nigdy nie stanęła na mojej drodze, a teraz też przypadek zdecydował o naszym spotkaniu.

Moja córka od września zaczęła przygotowania do komunii. Postanowiłam więc również na gruncie domowym nastrajać ją w tym kierunku. Chciałam jednak to nastrajanie oprzeć na jakichś opowieściach, przykładach z życia, a nie tylko na formułach przykazań, czy pamięciowej nauce modlitw. Znajoma mama z grupy komunijnej w odpowiedzi na moje rozterki na temat duchowego przygotowania, zaproponowała tę książeczkę, jako swoje wspomnienie z dzieciństwa.

Bez problemu znalazłam książkę w antykwariacie internetowym i gdy już ją miałyśmy, zaczęłyśmy codziennie wieczorem czytać jedną opowieść.

Po lekturze całości, ja czuję się bardzo nastrojona i gotowa do komunii córki. ;) Myślę jednak, że i ona przeżywała przygody Piotrka i Uli w ich drodze do komunii.

Czas, w którym rozgrywają się wydarzenia jest dość odległy i niektóre sytuacje wymagają komentarza, np. przyjazd Cyganów do miasteczka. ;) Imiona kolegów i koleżanek też trącą myszką. Wymiar duchowy, etyczny - uniwersalny. W niektórych miejscach niektóre zachowania mogą wydawać się przesadne i nie przystające do naszych czasów, ale trzeba mieć świadomość, że książka ta powstała w latach sześćdziesiątych.

Przygody rodzeństwa pozwalają zatrzymać się na chwilę, przystanąć, dostrzec drugiego człowieka, zastanowić się nad swoim zachowaniem - na przykładzie "rówieśników" z książki. Mimochodem stawia też wiele pytań o to jak dobrze żyć w zgodzie ze sobą i Bogiem.

Żałuję, że nie było mi dane przygotowywać się do swojej komunii z tą książeczką.

Powrót do opowieści z dzieciństwa.

Przeczytane we wznowionej wersji.
Wydanie z obrazka (zielona okładka) podobało mi się bardziej, zmienił się tytuł ale treści przypomniały dzieciństwo.
Trudne tematy w przystępnej dla dzieci formie.

Powrót do opowieści z dzieciństwa.

Przeczytane we wznowionej wersji.
Trudne tematy w przystępnej dla dzieci formie.

Mała, niepozorna książeczka, którą otrzymałam będąc dzieckiem, jest dla mnie jak relikwia. Czytałam ją sama, czytałam wielu dzieciom. Nie lukruje świata jak obecnie robi się to wobec dzieci. Mówi o tym co najważniejsze, opowiada, w krótkich historiach o rzeczach mądrych, o ważnych, o tym, że w rodzinie może się zdarzyć, że ktoś umrze, o tym, że nie wolno kłamać, że dobrze się dzielić bo inni w życiu mają gorzej. Dla duszy dziecka, to ukazanie prawdy, że choć nie zawsze spotyka nas tylko dobro, jednak nawet w złym czasie można być dobrym. Gorąco polecam.

Kiedy byłam mała, babcia czytała mi to wiele razy. Była to wtedy moja ulubiona książka. Naprawdę dobrze ją wspominam.

Ta książka jest wspaniała

Ta książka jest wspaniała

• Dzieciństwo
  • 1. Dziecięca i młodzieżowa
  • Przeczytane książki które nie są lekturami
  • Przeczytane wielokrotnie
  • Do 1999