Winter's Passage

Okładka książki Winter's Passage Julie Kagawa
Okładka książki Winter's Passage
Julie Kagawa Wydawnictwo: Harlequin Teen Cykl: Żelazny Dwór (tom 1.5) literatura młodzieżowa
59 str. 59 min.
literatura młodzieżowa
Żelazny Dwór (tom 1.5)
Harlequin Teen
2010-06-01
2010-06-01
59 min.
Julia Kagawa Żelazny Dwór romans literatura młodzieżowa

Świetna krótka opowieść o tym, jak Książę Ash przychodzi do Meghan. Musi ona iść z nim do Tir Na Nog, aby wypełnić swoją część umowy. Przez całą drogę podąża za nimi pewna starożytna bestia, którą muszą pokonać.
Dużo miłości oraz poświęcenia dla drugiej osoby. Stanowi to ciekawy dodatek, zwłaszcza, że bohaterów pokochałam od początku i chcę więcej książek o nich :D

Umowa to umowa

Coraz częściej spotykam się z dodatkami, która autorzy dodają do swoim serii, by jeszcze dokładniej przybliżyć czytelnikowi świat powieści. Tym razem chciałam przybliżyć Wam dodatkowe rozdziały powieści "Winter's passage" opowiadające o tym, co działo się pomiędzy tomem pierwszym, a drugim Żelaznego Dworu autorstwa Julie Kagawej.

Wszystko ma miejsce zaraz po zakończeniu tomu pierwszego. Meghan obiecała Ashowi, Zimowemu Księciu, że wraz z nim uda się do Tir Na Nog, gdzie Królowa Mab chcę mieć ją bliżej siebie. Zimowy Pałac nie jest bezpiecznym miejscem dla Letniej dziewczyny, a tym bardziej mieszańca, jednak umowa została zawarta, a w Nigdynigdy umowy nie mogą zostać złamane.

Kiedy pierwszy raz zapoznałam się z cyklem autorki, a właściwie dwoma tomami, które zostały wydane w Polsce nie przeczytałam tej historii. Teraz jednak postanowiłam przeczytać wszystkie części wraz z wszelkimi dodatkami, by zakończyć tę historię i poznać dalsze losy bohaterów. Zimowe przejście jest dokładnie tym, o czym mówi tytuł opowiada o przejściu Meghan wraz z Ashem do Pałacu Mab.

Większość czytelników zapewne podczas czytania pierwszej części zauważyło się, że pomiędzy parą, którą wciąż wymieniam zaiskrzyło. Jednak Ash nie chciał się za nadto zbliżyć do dziewczyny pochodzącej z innego Dworu, gdyż jest to po prostu zakazane. Mimo wszystko w książce numer jeden dochodziło pomiędzy nimi do zdarzeń, które nie mogły nie pokazać ich uczuć. W zawartych tu rozdziałach mieliśmy na to szerszy obraz.

Z bohaterów poznanych wcześniej pojawił się Grim, kot, który jest wszędzie, gdy coś się dzieje, ale potrafi zniknąć w momencie, gdy dzieje się coś niedobrego. Uwielbiam go jest najsprytniejszy, najbardziej elokwentny ze wszystkich postaci i potrafi wyjść z każdej sytuacji. Do tego poznajemy też Wilka, czyli Łowczego, który jest starszy niż każdy z elfów na Dworach. To on napędzał akcje na łamach opowiadania.

Dodatkowo kilka dni temu natknęłam się również na dodatek w postaci spojrzenia Zimowego Księcia na zajście ze smokiem i pierwszy pocałunek pary, który odbył się w pierwszej części cyklu. Gdybym przeczytała go wcześniej, przed drugą częścią to zrozumiałabym doskonale zachowanie Asha w książce. Szkoda, że wcześniej tego nie zrobiłam...

Nie będę się rozpisywać nad tymi kilkudziesięcioma stronami, sądzę, że jeśli ktoś lubi serię, powinien je przeczytać, by dopełnić obrazu zdarzeń, które się w nich pojawiały. Cieszę się, że autorka je dodała, właśnie z tego powodu, lepiej tłumaczyły relacje, jakie towarzyszyły Ashowi i Meghan podczas tomu drugiego, a szczególnie postępowanie księcia.

Ocena: dobra [4/6]

Umowa to umowa

Wszystko ma miejsce zaraz...

Nigdy nie składaj obietnic magicznym istotom. One zawsze przyjdą odebrać swój dług.
Teraz Meghan Chase musi dotrzymać umowy, którą zawarła z Ashem, księciem Zimowego Dworu i wyruszyć w niebezpieczną podróż w głąb terytorium wroga. Podczas niełatwej podróży na drodze dziewczyny pojawi się nowy wróg, a całej sytuacji nie będzie ułatwiać głupie serce.

Winter's passage (z angielskiego tłumacząc 'zimowe przejście') jest pierwszą nowelą w serii Żelaznego Dworu łączącą tom pierwszy, czyli Żelaznego Króla z tomem drugim - Żelazną Córką. Książka rozpoczyna się w momencie zakończenia pierwszego tomu i zapełnia małą lukę w podróży Meghan do Mrocznego Dworu, tak jak przysięgła to w umowie z księciem Ashem. Kolejny raz spotykamy się ze znanymi już nam postaciami z których główne role w tym opowiadaniu będą odgrywać Meghan i Ash. Fani tej pary, którzy mogli czuć niedosyt ze wspólnych scen tej dwójki w poprzedniej części teraz powinni być szczęśliwi, gdyż mamy tutaj całe 50 stron na których są bezustannie razem. Autorka nie zapomniała także o Puku, który w wyniku minionych wydarzeń dalej dochodzi do siebie, jednak nie odgrywa w tej noweli większej roli. Nie zabraknie lubianego przez wszystkich kota Grimlkina, który pojawia się zawsze w najmniej oczekiwanym momencie. Nie można zaprzeczyć, że jest to dość tajemnicza postać. Zastanawiam się cały czas jak on potrafi poruszać się tak błyskawicznie i dostawać w przeróżne miejsca szybciej niż ktokolwiek inny. Jednak to część jego tajemniczej otoczki i chyba właśnie to sprawia, że jest tak ciekawą postacią.

Winter's passage jest miłym kawałkiem akcji, który nie tylko likwiduje przerwę pomiędzy pierwszy, a drugim tomem, ale także umożliwia przyjrzenie się bliżej Meghan i Ashowi, a także ich wyboistemu związkowi. Pani Kagawa dodała parę romantycznych scenek, zatem w kwestii uczuciowej można powiedzieć nie było 'zimno'. Akcja gnała ciągle do przodu o znużeniu nie było mowy. Piękna kraina Nigdynigdy w dalszym ciągu mnie zachwyca. Autorka o niej nie zapomniała wciąż dostarczając nam barwnych opisów tego miejsca.

Krótkie opowiadanie więc będzie też krótko z mojej strony. Uważam, że Zimowe przejście jest ciekawym dodatkiem do serii Żelaznego Dworu. Warto się z nim zapoznać i poznać historię, której nie ma w głównych tomach. Jak na tak niedługą nowelę była ona bardzo treściwa. Autorce udało się 'wycisnąć' chyba maksimum z tego ile może dać tak mało objętościowy tekst. Zatem osobom którym spodobała się pierwsza część i planują czytać drugą polecam przed tym zapoznać się z tą krótką nowelą.

Winter's passage (z...

Po prostu nudne. Wiadomno, króciutka książeczka, ale mimo wszystko. Cały czas czekałam aby wydarzyło się coś ciekawego, ale potem okazywało się, że wszystkie wydarzenia były bez znaczenia. Meghan mnie trochę irytowała, w tym swoim uwielbieniu dla Asha. A Ash, pomimo że zdobył moją sympatię w pierwszej części, czasami zachowywał się jak burak.
Właściwie, nie wiem czy czytanie tego nie jest stratą czasu. W kolejnej części ważniejsze części są wręcz cytowane. Więc po co czytać dwa razy to samo? W dodatku nudne?

Właściwie, nie wiem czy...

Krótka historia, ale cudowna. Wzbudziła we mnie wiele uczuć, jak książka. Strach, niepokój, oczarowanie... Chociaż zakończenie z Łowcą mi się nie spodobało, to całość... Aż trudno uwierzyć, że tyle da się wcisnąć do tak krótkiego opowiadania! No i Ash. *.* Jak tu go nie kochać? 8D

Stanowczo za krótkie, ale piękne. No i jest Ash, dużo Asha *_*

Stanowczo za krótkie, ale piękne. No i jest Ash, dużo Asha *_*

Nie mam pojęcia, dlaczego odczuwam w Nigdynigdy taki... pesymizm. Jak Meghan zdoła się odnaleźć w tej niebezpiecznej krainie? Przecież jest tylko człowiekiem, a ludzka istota przecież jest utkana z emocji, które w tym świecie są największą zgubą...

Cudowne, magiczne, niestety krótkie opowiadanie o wędrowce Meghan i Asha do Tir Na Nog, które przypomniało mi dlaczego zakochałam się w twórczości tej autorki. Zdecydowanie warta polecenia lektura na godzinkę.

1997

byłam zła na asha za unikanie jej na swoim dworze

byłam zła na asha za unikanie jej na swoim dworze

Wszystko ładnie się układa, ale nawet jak na nowelkę jest trochę za mało treściwa - spokojnie mogłoby jej zabraknąć.

• Czekam na polskie wydanie!
  • Ebooki
  • Czekam na polskie wydanie