"Panie Kochanku": Karol Radziwiłł

Okładka książki "Panie Kochanku": Karol Radziwiłł
Dionizy Sidorski Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" Seria: Z medalionem powieść historyczna
powieść historyczna
Z medalionem
Wydawnictwo "Śląsk"
1987-01-01
1987-01-01
historia polski XVIII wiek magnateria radziwiłł radziwiłłowie

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Na półkach: , , , ,

Przystępna, popularna biografia jednego z najgorszych warchołów i opojów I Rzeczypospolitej. Dużą zaletą jest obfita liczba cytatów z dokumentów i listów z epoki, które pozwalają wyrobić sobie mniemanie na temat ówczesnej obyczajowości i moralności magnackich elit. Nie znajdziemy tu niestety bibliografii, ale autor całkiem wiernie relacjonuje wydarzenia z ostatnich lat panowania Augusta III oraz czasów stanisławowskich.

Nieco gorzej jest z interpretacją wydarzeń. Czuć, że książka jest produktem swoich czasów, bo ostatni król Rzeczypospolitej jest tutaj regularnie łajany za każde posunięcie, zaś główny bohater książki bywa rozgrzeszany z najgorszych zdrad. Nie da się ukryć, że autor nosił w sercu wielką sympatię wobec "Panie Kochanku". Jeżeli przymknie się na to oko, można cieszyć się wciągającą lekturą.

Niestety największą wadą, widoczną zwłaszcza w drugiej połowie książki, jest rozleniwienie autora. W pewnym momencie (strony 212-217) pojawia się cytat z "Konfederacji Barskiej" Konopczyńskiego na aż 6 stron i nie jest to wyjątek. O ile rozumiem cytowanie pamiętników, to już sięganie co rusz po całe akapity, czy strony cudzych opracowań, osłabia nieco wrażenie. Dzieje się tak zwłaszcza od czasów sejmu repninowskiego w 1767 roku, wcześniejsza część książki jest napisana całkiem sprawnie.

Mimo wszystko warto po nią sięgnąć, zwłaszcza dla żywych opisów codzienności najbogatszego litewskiego magnata oraz wypadków z roku 1764. Książka Sidorskiego ugruntuje i ubarwi nieco informacje zamieszczone w podręcznikach historii.

Dionizy Sidorski (ur. 1936). Wikipedia podaje dane do 1989 r:
"...Studiował na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1960–1963 był redaktorem miesięcznika "Odra" we Wrocławiu, na łamach którego wcześniej debiutował jako prozaik. W latach 1963–1967 był redaktorem dwutygodnika „Rada Robotnicza”, w późniejszym okresie był kierownikiem literackim Polskiego Radia we Wrocławiu. Od 1974 roku mieszkal w Białymstoku, gdzie pracował jako zastępca redaktora naczelnego, a później redaktor naczelny miesięcznika „Kontrasty”. W latach 1982–1984 był redaktorem tygodnika „Przegląd Tygodniowy”.
Od 1963 roku należał do PZPR.."
Na LC 6 książek i jedna jedyna opinia akurat na temta omawianej książki. Autor - "Marek":
"Biografia czy jakiś rejestr listów Karola do i od niego... Moim zdaniem trudno określić bo książka jest chyba w połowie zlepkiem cytatów i to treści całych listów z epoki co sprawia że w trakcie czytania traci na spójności i przejrzystości. Sam nie dotrwałem do końca. Nie polecam."
Ocena "Marka" - 3 gwiazdki. Nie mam nic do dodania. Sorry!

Dionizy Sidorski (ur. 1936). Wikipedia podaje dane do 1989 r:

Biografia czy jakiś rejestr listów Karola do i od niego... Moim zdaniem trudno określić bo książka jest chyba w połowie zlepkiem cytatów i to treści całych listów z epoki co sprawia że w trakcie czytania traci na spójności i przejżystości. Sam nie dotrwałem do końca. Nie polecam.

Dodaj cytat z książki "Panie Kochanku": Karol Radziwiłł